MacBook Air M.2 15 inç vs MacBook Pro M.2 13 inç

alieraslan

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir süredir bilgisayar arayışı içerisindeyim aslında en başta Mac almam diyordum fakat aşırı uzun ömürlü olması taşınabilirlik ve kalite açısından kriterlerimin hepsine çok iyi uyduğuna kanaat getirdim. Şimdi de M2 işlemcili Air 15 inç veya 13 inç mi alayım yoksa yine M2 işlemcili 13 inç Pro mu alayım? Kararsız kaldım. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Merhaba, ne amaçla kullanacaksınız? Bende yeni M2 Air satın aldım yardımcı olabilirim biraz daha kullanma amaçlarınızı açıklarsanız.

Grafik işleri ile uğraşmayacaksanız Air 13 inç yeterli olur.

Merhaba, ne amaçla kullanacaksınız? Bende yeni M2 Air satın aldım yardımcı olabilirim biraz daha kullanma amaçlarınızı açıklarsanız.

Açıkçası günlük kullanım daha çok. Üniversiteye geçiyorum ve bir laptopa ihtiyacım vardı. İlk önceliğim taşınabilirlik ve bilgisayarı 1 kere aldıktan sonra en az 4 5 sene hiçbir ekleme düzenleme yapmadan sıkıntısız şekilde kullanabilmek. Şehir dışında okuyacağım o yüzden asıl bilgisayarımı götüremiyorum her türlü işimi Mac üzerinden göreceğim.

Açıkçası günlük kullanım daha çok. Üniversiteye geçiyorum ve bir laptopa ihtiyacım vardı. İlk önceliğim taşınabilirlik ve bilgisayarı 1 kere aldıktan sonra en az 4 5 sene hiçbir ekleme düzenleme yapmadan sıkıntısız şekilde kullanabilmek. Şehir dışında okuyacağım o yüzden asıl bilgisayarımı götüremiyorum her türlü işimi Mac üzerinden göreceğim.

Uzun vadeli götürmesi için her iki modelde de 16 GB RAM tercih etmelisiniz.

Eğer günlük işler için kullanacaksanız kesinlikle Air modelini öneriyorum. Bendeki 13.6 olan modelin 1.2kg ağırlığı var ve gerçekten yokmuş gibi bir his veriyor taşırken.

Fakat ben uzun vadeli işlemciyi yoran (render alma gibi) işler yapacağım diyorsanız Pro modelini tercih etmelisiniz. Sebebi ise içinde fan bulunması. İşlemci ısındığında fanı devreye sokuyor ve işlemcinin frekansını koruyor. Fakat Air modelinde fan bulunmadığı için ağır işlemlerde işlemci frekansını kısmak durumunda kalıyor. Temel olarak aralarındaki en büyük donanımsal fark bu diyebilirim. Tabii bu bahsettiğim durumlar işlemciyi aralıksız 30-40 dakikalık yük altına soktuğumuz durumlar için geçerli aksi halde ikisi de aynı puanları vermekte gerekli testlerde.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Air 15 artıları:
- Liquid retina ekran.
- 1080p webcam.
- Yeni tasarım.
- Force-cancelling özellikli Woofer'lara sahip altı hoparlörlü ses sistemi. (13.6 modelinde ise Dört hoparlörlü ses sistemi Geniş stereo ses bulunmaktadır.)
- Bluetooth 5.3
- MagSafe şarj portu (kullanıcıya iki adet Type-C giriş portu kalıyor.)
- Daha büyük bir ekran.
- Hafif (Air 13.6 modeli 1.2kg iken Air 15 modeli 1.5kg)

Air 15 eksileri:
- Düşük SSD okuma/yazma hızı (256 GB modeli için geçerli)
- F
an bulunmaması.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro 13 artıları.
- Fan bulundurması.
- Touchbar (seveni var sevmeyeni var)
- Apple'a göre 2 saat daha fazla şarj süresi sunması.

Pro 13 eksileri:
- IPS teknolojisine sahip 13.3 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı ekran.
- 720p webcam.
- 2017 tasarımı kullanması.
- Bluetooth 5.0
- İki adet Type-C portu bulundurması (kullanıcı şarja taktığında tek bir Type-C portu kalıyor.)
Elimden geldiğince aralarındaki teknik farklara değinmeye çalıştım. Gözden kaçırdığım durumlar olmuş olabilir. Genel olarak baktığımızda bana göre Air modelini tercih etmelisiniz. 15" için fiyatı bir tık fazla geliyor ise 13.6nında size yeterli geleceğini düşünüyorum. En sağlıklı kararı vermek için en yakın mağazaya gidip elden tecrübe etmenizi öneririm.

Air 13 inç modelini 16 GB RAM'e ve 512 GB SSD'ye yükseltip alabilirsiniz.

Ben ilk başta M2 Air almıştım bir süre geçtikten sonra RAM ve hafıza yetmemeye başladı. Baştan RAM ve depolamayı yüksek alacaksa uzun süre boyunca kullanabilir. Ben bu yüzden bilgisayarı yükseltmek zorunda kalmıştım. Şuanda 14" Macbook Pro kullanıyorum.

Air 15 artıları: Daha büyük ekran, çentikli yeni nesil ekran, daha iyi bir teknolojiye sahip ekran, MagSafe şarj özelliği, daha iyi kamera, daha iyi hoparlör, daha iyi geekbench skorları, daha çok port.

Pro 13 artıları: Fanı var, Touch Bar'ı var.

Günlük işler için Air tercih edilebilir. Eğer grafik, video edit işleri yapacaksan Pro tabii ki de. Ben video işleri yapıyorum o nedenle M2 Pro 13 tercih ettim.

Günlük işler için Air tercih edilebilir. Eğer grafik, video edit işleri yapacaksan Pro tabii ki de. Ben video işleri yapıyorum o nedenle M2 Pro 13 tercih ettim.
Video, fotoğraf işleri Retina değil de Liquid Retina ekranda, daha büyük ekranda ve geekbench performans skorları daha yüksek olan bir bilgisayarda daha iyi yapılabilir bence. 15 inç M2 Air alabilen kimsenin Pro 13'' almaması gerektiğini düşünüyorum. Air 13 ve Pro 13 arasında bile Air 13 daha öndedir. Air eskiden ''günlük işlerin'' bilgisayarıydı, M2 ile bu çok değişti, 15'' Air ile daha da değişti. Şahsen böyle düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı