MacBook Air M.2 15 inç vs MacBook Pro M.2 13 inç

Video, fotoğraf işleri Retina değil de Liquid Retina ekranda, daha büyük ekranda ve geekbench performans skorları daha yüksek olan bir bilgisayarda daha iyi yapılabilir bence. 15 inç M2 Air alabilen kimsenin Pro 13'' almaması gerektiğini düşünüyorum. Air 13 ve Pro 13 arasında bile Air 13 daha öndedir. Air eskiden ''günlük işlerin'' bilgisayarıydı, M2 ile bu çok değişti, 15'' Air ile daha da değişti. Şahsen böyle düşünüyorum.
Fan yok bilgisayarda. Render alırken nasıl soğutmayı planlıyorsun?

Fan yok bilgisayarda. Render alırken nasıl soğutmayı planlıyorsun?
M2 çip ısınmayı inanılmaz derecede ortadan kaldırdı. Air 15 kullanıcısı olarak söylüyorum. Bilgisayarda tüm gün oyun, dizi, video gibi tonlarca işi yapıyorum ve bunu yaparken bir kere bile dinlendirmediğim oluyor. Hiç ısındığını hissetmedim. Bu konuda aynı şeyi ben de düşünmüştüm, Apple çalışanlarına bile danıştığımda ısınma probleminin olmayacağını söylediler. Her şeyi geçtim, azıcık ısınma olsa bile bu kadar şeye karşılık değer diye düşünüyorum. Ekranın daha büyük olması, daha kaliteli ekran kullanılması, daha yeni kasa kullanılması, daha çok giriş olması, MagSafe şarjının olması, çözünürlüğün daha iyi olması, kameranın daha iyi olması, hoparlörlerin daha iyi olması vb. say say bitmez açıkçası.

M2 çip ısınmayı inanılmaz derecede ortadan kaldırdı. Air 15 kullanıcısı olarak söylüyorum. Bilgisayarda tüm gün oyun, dizi, video gibi tonlarca işi yapıyorum ve bunu yaparken bir kere bile dinlendirmediğim oluyor. Hiç ısındığını hissetmedim. Bu konuda aynı şeyi ben de düşünmüştüm, Apple çalışanlarına bile danıştığımda ısınma probleminin olmayacağını söylediler. Her şeyi geçtim, azıcık ısınma olsa bile bu kadar şeye karşılık değer diye düşünüyorum. Ekranın daha büyük olması, daha kaliteli ekran kullanılması, daha yeni kasa kullanılması, daha çok giriş olması, MagSafe şarjının olması, çözünürlüğün daha iyi olması, kameranın daha iyi olması, hoparlörlerin daha iyi olması vb. say say bitmez açıkçası.
Ben video işimi profesyonel olarak yapıyorum. İki story ya da Instagram videosu hazırlamak değil yani benim işim. 4k 100 fps videolarla uğraşıyorum ve belki de 1-2 sene içinde 8k videolar işlemem gerekecek. Sadece video da değil after effects renderları da almam gerekiyor üstelik. Fansız bilgisayar benim işime yaramaz.

Aktif soğutması olmayan sistemde Render aldıracak verimlilik halen mevcut sistemlerde yok. Air modelleri işi sadece kodlama ve günlük kullanım olanlarca tercih edilebilir.

15 inç air'e 512 + 16gb ram yükseltmesi yapınca, amazondaki 14.2 inç M2 pro fiyatıyla eş değer veya çok yakın fiyatlar.

Günlük işlerim için 15 inç air çıkmasını bekledim fakat bahsettiğim yükseltmeleri yapınca fiyatı 14.2 M2 pro yaklaştı. uzun bir süredirde 14.2 M2 pro kullanmaktayım. beni üzen hiç bir şey olmadı, hatta daha iyi bir ekran, daha iyi bir ses kalitesi elde ettim. Ekran küçüklüğü gibi bir problem yaşamadım. aksine 15 inç almadığım için mutluyum. Zaten ekran çözünürlüğü çok yüksek olduğundan, ekrana bakarken rahatlıkla her şeyi görebilmenin rahatlığını yaşıyorum.
Ağırlık olarak benzer ağırlıklara sahipler. 100 gram fark olabilir yanlış hatırlamıyorsam, fakat 100 gram fark, ekranın biraz küçük olmasıyla taşınabilirliğini arttırıyor.

Benim şahsi fikrim, eğer 15 inç baz model alacaksanız alınabilir fakat bahsettiğim yükseltmeleri yapıp uzun vadeli kullanım fikriniz varsa amazon gibi farklı pazaryerlerindeki indirimlerle beraber 14.2 M2 pro cihazı tercih etmek çok daha mantıklı, ileride performans gerektiren işleriniz olursa rahatlıkla yapabilirsiniz.
Şuan amazondaki fiyatı 58.828 TL

Geri
Yukarı