Monster Tulpar T5 v20.1'de FPS düşüşleri oluyor

Kerem.Arslan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Selamlar öncelikle, Windows 11 2. Insider Build çıktığından beri kullanıyorum. Ne performans ne de başka bir problem yaşadım. Bu sabahtan beri performans düşüklüğü yaşamaya başladım. Örneğin ekranın en dolu olduğu zamanlarda bile 900 FPS'in altına düşmezken bu sıralar 500-300 arası gezinmeye başladı ve aşırı fazla drop yiyorum, Minecraft oynarken eskiden 200-250 aldığım yerlerde 60 FPS alıyorum ve çok drop yiyorum. Bunun sonucunda Windows 11'den 10'a geçip test ettim ama yine aynı sonuçlarla karşılaştım. O kadar fazla drop yiyor ki oyunlar oynanmaz hale geliyor.

Denediğim ama işe yaramayan çözümler:
  • Windows 11'den Windows 10'a geçiş yapmak.
  • Windows 11'de DDU ile NVIDIA driverlarını sildikten sonra yeniden kurulum yapmak.
  • Windows 10'da DDU ile NVIDIA driverlarını sildikten sonra yeniden kurulum yapmak.
  • Bilgisayarı yeniden başlatmak (iki işletim sisteminde de).
  • Driver sürümü: 471.41 (kontrol ettim daha yeni bir sürüm bulunmuyor.)
  • Sıcaklıkları ve işlemci değerlerini kontrol etmiştim ve normal gözüküyorlardı ama ekran görüntüsü veya kaydı almayı unuttum, en kısa sürede sizlere aktaracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum çift işletim sisteminde normel bu gibi durumlar bilgesayarın kafası karışabiliyor Windows 11 beta sürümünde zaten FPS dropları ufak ufak çözecekler.

Dostum çift işletim sisteminde normel bu gibi durumlar bilgesayarın kafası karışabiliyor Windows 11 beta sürümünde zaten FPS dropları ufak ufak çözecekler.
Dostum öyle ikide bir değiştirmiyorum ki neden kafası karışsın bu kadar. Evet Windows 11 beta sürümde 40 yılda bir FPS drop yaşıyordum ama hiçbir zaman bu kadar fazla değildi ve FPS kötü değildi.

İşlemci ısı ve frekans değerlerine bakmak iyi olur. Hava aşırı sıcak, bilgisayarın fan çıkış ızgaraları tozdan kapanmaya başlamış olabilir.
Şimdi valorantta test ediyorum her zamanki gibi 2.5-3GHz seviyesin ve sıcaklığı da 90 Derece civarında geziniyor.

Dostum öyle ikide bir değiştirmiyorum ki neden kafası karışsın bu kadar. Evet Windows 11 beta sürümde 40 yılda bir FPS düşmesi yaşıyordum ama hiçbir zaman bu kadar fazla değildi ve FPS kötü değildi.

Şimdi Valorant'ta test ediyorum her zamanki gibi 2.5-3GHz seviyesin ve sıcaklığı da 90 derece civarında geziniyor.

90 derece tam sınır çok sıcak ama gene değeri.

90 derece tam sınır çok sıcak ama gene değeri.
90 derece pek sınır değil bu bilgisayar için. Thermal Throttle 95 civarında gözlemleniyor FPS düşmelerine sebep olacak kadar. Bakımdan zaten maksimum 3 ay sonra 90 derecede oynamaya başlıyorsunuz ama ya çok ufak ya da hiç kayıp sağlamıyor FPS bakımından.

2.5-3 Ghz mi? O işlemcinin turbo frekansı tek çekirdekte 5 Ghz, çok çekirdekte de en az 4.6 seviyelerinde olmalı. Farklı ve daha zorlayıcı oyunlarda test etmekte fayda var.

2.5-3 Ghz mi? O işlemcinin turbo frekansı tek çekirdekte 5 Ghz, çok çekirdekte de en az 4.6 seviyelerinde olmalı. Farklı ve daha zorlayıcı oyunlarda test etmekte fayda var.
Her oyunda bu civarda calisiyor. Bostayken 4.5 Ghz civarini gorse de yuk altinda o seviyeleri hicbir zaman goremiyor.

Cihaz gücü sınırlandırılmış bir ultrabook değil. Yük altında daha yüksek frekanslarda çalışması lazım. Isı yüzünden frekans düşmesi mümkün ama kışın dahi yüksek frekanslara çıkmıyorsa bir tuhaflık var. Cihaz prize takılıdır diye tahmin ediyorum. Güç ayarları yüksek veya nihai performansa ayarlı mı?

Aşağıdaki programla güncelleme varsa yapar mısın?

Ayrıca termal bakımını yapalı 6 ayı geçtiyse bir temizlik ve termal macun yenilemesi iyi olabilir.

Bir de yaz aylarında her ne kadar gürültülü çalışıyor olsa da turbo fanı aktif etmek gerek.

Geri
Yukarı