R5 5600X'in boşta 50-60 derece olması normal mi?

Uygulamaya girince sol tarafta test bölümü var. Oradan işlemciyi seçip test edebilirsin.
Aida64 veya prime 95 testine sokabilirsin. Oyun içi değerleri de paylasman iyi olur.

6 dakikalık bir test yaptım sonuçlar bu şekilde;

Screenshot_2.png

Ortalama 68 kötü değil ama benim 800 liralık hava soğutucu neden daha iyi değer veriyor onu anlamış değilim.

Kasa masanın altında bunun bir etkisi var mıdır? Üstü açık değil yani bu önemli midir?

Yok onun etkisi olmaz. Ben 1 senedir termal macun da sürmüyorum ona rağmen 57'yi geçmiyor. Kasa farkı olabilir belki benim kasam Full mesh.

Hava akılı rezalet bir kasaya benziyor. Muhtemelen ondandır. Hava alacağı adamakıllı yer yok. Benimkinin önü Full açık. Bir de ön kısmında 3 tane fan var bende sende o yok. O yüzden derecen böyle.

Ben de ondan olduğunu düşünüyorum. Şuan 40-50 derece aralarına düştü.
Screenshot_3.png

Kasanın hava akışı çok kötü. 77 derece zarar verecek bir sıcaklık değil ama kapağını açık kullan biraz hava alsın.
Kapağını açık kullanmayı düşündüm ancak toz ihtimali var ondan dolayı kararsızım.

İşlemci boştayken 50-60 derece sıcaklığında bu normal bir durum mu? Yakın zamanda termal macunu yeniledim ve sıvı soğutmayı da 1-2 ay önce satın aldım. Boşta bu derece normal mi? Boşta 35-45 derecenin normal olduğunu düşünüyorum ancak emin değilim.
İşlemci modelim: Ryzen 5 5600X.
Sıvı soğutma: Corsair H100.

Eki Görüntüle 2186028

OC yapmadın değil mi? Hava soğutucuyla bile boşta daha düşük derece çalışır bu işlemci.

Yeni konular

Geri
Yukarı