Rehber Windows 10 / 11'de OneDrive kaldırarak RAM kullanımını ciddi oranda düşürün

Ben her Windows kurulumundan sonra OneDrive'ı kaldıran birisiyim Revo Uninstaller ile OneDrive'ı kaldırıyordum fakat sadece uygulamasını kaldırıyormuş Aramaya OneDrive yazınca klasörünün olduğunu keşfettim. BAT dosyası ile tamamen OneDrive'dan tamamen kurtulabilirsiniz.

Bu linke tıkladığınız gibi indirme otomatik olarak başlayacaktır: https://github.com/TERRAOperative/OneDrive-Uninstaller/archive/master.zip

ZIP'i ayıklayın ve OneDrive Uninstaller v1.4.bat dosyasına sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırın açılan CMD Menüsüne y yazıp işlemin bitmesini bekleyin ardından bilgisayarı yeniden başlatın. Benim RAM kullanımım ciddi oranda düşüş sağladı. %18-17 seviyelerinde gezen RAM kullanımım %14-13 Seviyelerine düştü.

Eki Görüntüle 2002492

Eki Görüntüle 2002493

Eki Görüntüle 2002495

Microsoft'un, insanları böyle yollar kullanmak zorunda bırakması cidden gülünç.

Yanlış bilgi
Dostum bunun tek sebebi yerel hesap olmaması. Oturum açarak Windows'u kullanırsan masaüstü OneDrive'a bağlanır kısayollar yedeklenir, OneDrive klasörü silinirse o klasörde yedeklediğin dosyalar ve masaüstü gider onun dışında sıkıntı olmaz. Tekrar OneDrive klasörü açarsın geri gelir. Tek yapman gereken yerel hesaba geçip silmek. Oyunların açılmaması ne alaka, buluttan mı açıyorsun oyunu?

Bunu biliyorum zaten dostum ama birçok insan yerel hesap muhabbetini geçtim, OneDrive'ın ne olduğunu bile bilmiyor. Rehberde silme işleminin artıları ve eksileri daha iyi anlatılmalıydı, bilinçsiz yapıldığında bilgisayarı karıştırabilecek bir işlem. Ayrıyeten birden fazla hard disk kullandığında ve oyunları programları bu hard disklere yayarak kurduğunda, masaüstü kısayollarının hepsi yok oluyor, hatta masaüstü kısayollarını tekrar getirsen bile Steam'den birçok oyun açılırken sorun yapıyor, dosya bütünlüğünü doğrulasan bile açılmayan oyunlar oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu biliyorum zaten dostum ama birçok insan yerel hesap muhabbetini geçtim, OneDrive'ın ne olduğunu bile bilmiyor. Rehberde silme işleminin artıları ve eksileri daha iyi anlatılmalıydı, bilinçsiz yapıldığında bilgisayarı karıştırabilecek bir işlem. Ayrıyeten birden fazla hard disk kullandığında ve oyunları programları bu hard disklere yayarak kurduğunda, masaüstü kısayollarının hepsi yok oluyor, hatta masaüstü kısayollarını tekrar getirsen bile Steam'den birçok oyun açılırken sorun yapıyor, dosya bütünlüğünü doğrulasan bile açılmayan oyunlar oluyor.
Bilgisayarımda biri harici olmak üzere 4 disk var, OneDrive'da 5 hesap kurulu. Steam, EA, Xbox, Epic, Amazon Games, GOG oyunları kurulu. Bazı portable oyunlar OneDrive klasörünün içinde ve yıllardır hiçbirinde sorun yaşamadım.

Bilgisayarımda biri harici olmak üzere 4 disk var, OneDrive'da 5 hesap kurulu. Steam, EA, Xbox, Epic, Amazon Games, GOG oyunları kurulu. Bazı portable oyunlar OneDrive klasörünün içinde ve yıllardır hiçbirinde sorun yaşamadım.

Olabilir dostum, bundan 2 hafta önce GitHub'dan aynı BAT dosyasını denediğimde iki ayrı Windows 11 kurulu olan cihazda bu yazdığım sorunları yaşadım, o yüzden ben kendi adıma tavsiye etmiyorum, denemek isteyen deneyebilir.

Tüm dosyalarım sayenizde silindi. Konu içeriğinde yaşanabilecek olumsuzlukları yazsaydınız keşke mağdur olduk. Sistem geri yükleme yaptım ama dosyalar geri gelmedi. Konuyu düzenleyin veya tamamen kaldırın.

Son düzenleme:
Tüm dosyalarım sayenizde silindi. Konu içeriğinde yaşanabilecek olumsuzlukları yazsaydınız keşke mağdur olduk. Sistem geri yükleme yaptım ama dosyalar geri gelmedi. Konuyu düzenleyin veya tamamen kaldırın.

Konu düzenlenmiyor ama konuda bunun yapabileceğine dair mesajlar var keşke yapmadan önce bazı mesajları okusaydınız bende sorun olmadı diye yazmamıştım.

Konu düzenlenmiyor ama konuda bunun yapabileceğine dair mesajlar var keşke yapmadan önce bazı mesajları okusaydınız bende sorun olmadı diye yazmamıştım.
Sadece konu başlığına inanarak ve konu içeriğini okuyarak talimatlarınızı izledim, başıma böyle bir şey geleceğinin farkında olmadan size güvenerek adımları tamamladım. Tüm dosyalarımı kaybettim, ne yapacağım hakkında en ufak fikrim yok. Umarım başka kullanıcılar zarar görmez.

edit 1: Belki inanmayacaksınız ama olaydan sonra windows ses hizmeti bile çöküp duruyor. :)

edit 2: Şimdi de başlat menüsü bozuldu. :) Windows Türk filmi gibi siyah beyaz oldu, windows işlevleri bozuldu. Şu an sadece Google Chrome girebiliyorum. En son ilkokulda bilgisayarım bozulunca bu kadar üzülmüştüm.
1699634656271.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı