Yeni gelecek sistemin statik elektriği nasıl atılır?

Hocam çok da kasmanızı gerektiren bir durum değil açıkçası. Yünlü halılar üzerinde saatlerce debelenmiyorsanız tabii. Yüksüz büyük metal objelere dokunmanız yeterli olur, kullanılmayan PC kasası mesela. Parçalardaki çoğu çip'in giriş korumaları var statik boşalmaya karşı. Bilerek statik yük biriktirmezseniz bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

Hocam çok da kasmanızı gerektiren bir durum değil açıkçası. Yünlü halılar üzerinde saatlerce debelenmiyorsanız tabii. Yüksüz büyük metal objelere dokunmanız yeterli olur, kullanılmayan PC kasası mesela. Parçalardaki çoğu çip'in giriş korumaları var statik boşalmaya karşı. Bilerek statik yük biriktirmezseniz bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum.
Ben de çok problem olacağını düşünmüyorum ama parçalar pahalı olunca önlemimi alayım yine de dedim.

Eşeği sağlam kazığa bağlamak lazım tabii. Ram/CPU yerleştirirken anakartı karton kutunun üzerine koyabilirsin yüzey üzerinden bir boşalmaya karşı. Ellerini de ya suyla falan yıka ya da dediğim gibi büyük metal objelere dokun (dokunduğun şey statik yüklü olmamalı ama :D). Gerçekten büyük bir problem değil. Kuru yerlerde sıkıntı olur daha ziyade.

Ayaklı metal askılık, boş bilgisayar kasası, sofra tepsisi gibi şeyler. Dokunduğunda yük paylaşımında bulunursunuz. Eğer cisim daha az yüklüyse sana kıyasla, senin üzerindeki yük miktarı azalmış olur.

Cam olayını ilk defa duydum ama en son çıkartabilirsin endişeleniyorsan.

Yeni konular

Geri
Yukarı