14 yaşında kas yapmak

efe1408

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba 14 yaşındayım boy 151, kilo 50. kendi ağırlığımla çalışıyorum kaç yaşımda dambıl falan onlara geçmeliyim? Bir de kas yaparken boyum kısalmaz değil mi ya da uzamama diye bir şey olmaz değil mi? Ben aslında spor için yapıyorum kası bir de bana dövüş sanatı önerseniz kickbox düşünüyorum.

Doktorlar Kas gelişimi tamamlanmadan (erkekte bildiğim kadarıyla 22) başlamayı tavsiye etmiyor. Fakat dünyada her şeyi bu kadar umursasak sigara da içmemeli kimse. Abartılmadan yapıldığında bir sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Ben 14 yaşında başladım şuan 20 yaşındayım ve vücudumda spor ile ilgili bir sorun yok. Doğru antrenman çok önemli. Size iyi bakacak ve ilgilenecek birisi lazım. Hareketleri 1 kez gösterip başınızdan gidecek birisi değil. O yaşlarda bir hareketi öğrenmek aylarınızı alabiliyor. Uygun bir eğitmen ve düzgün bir beslenme ile bir şey olacağını sanmıyorum canlı örneği şuan size bunları yazıyor.

Sporun hiçbir formatı boy kısaltmaz ama en azından 16 yaşına kadar, kemik gelişimi biraz daha oturdukça, hafif ağırlıklarla (1-5 kg arası) spor yapabilirsiniz. Zaten yeni başlayacaksanız, en az altı ay (yaşınız kaç olursa olsun) ama oluru bir yıldır. Yüksek ağırlığa geçmeden mümkünse kardiyo ağırlıklı (kalp - damar sağlığı ve vücudun ritme alışması için) antrenmanlarla periyodu tamamladıktan sonra daha sofistike hareketlere geçebilirsiniz lakin yine kilo kontrolü ve az olması önemli. Tabi bütçeniz varsa veya tanıdığınız iyi bir hoca bulursanız eklem yapınıza, vücut yağ oranınıza vs. göre size bir antrenman ve beslenme (bu çok elzem olmayabilir en azından 18-20 yaşına kadar) programı yazması iyi olur. (Tabi direkt kür, protein tozu vs. satmaya çalışmayan biri olursa daha iyi olur) Dövüş sanatları için bulunduğunuz yere bağlı olarak bence karar verseniz daha iyi olur. Bazı bölgelerdeki salonlara gitmeseniz daha verimli olabilir. Fakat bölgeden bağımsız düşünürseniz: Temel ama etkili sporlardan Judo ile başlayıp sonrasında arzunuza göre başka alanlara veya branşlara yönelebilirsiniz. Son olarak bir dövüş veya savunma sanatı yapacaksanız, vücut geliştirme ile entegreli (Ap Chagi (öne tekme) çalışacaksanız. Bir gün öncesi bacak antrenmanı yapmamak gibi ya da vücut geliştirmeyi ayrı olarak değil dövüş sanatı için seçtiğiniz branşın içerisinde yapmak gibi) gitmeniz hem kolay hem gelişim açısından daha faydalı olur. Son kısmı tecrübe kazandıkça veya iyi bir hoca bulursanız onla beraber kavrarsınız.

Not: Herhangi bir spor branşıyla uğraşmadan önce bir sağlık testine girmeniz yararınıza olur. Bilmediğiniz veya farkına varmadığınız bir eklem rahatsızlığı, tendon sorunu ve/veya başka bir doğuştan ya da sonradan gelişmiş rahatsızlığınız varsa ya ona göre spor yaparsınız ya da uygun değilse yapmazsınız.

Geri
Yukarı