18 Yaş altında supplement alınmalı mı?

Hocam bu hatalı bir örnek. İnternette istediğiniz kadar bakın, hiç biri babanız demez. Hatta bir örnek olarak da ben vereyim. Kuzenimin babasının saçı gayet gür, ama dayısı kel olduğu için kendisi de kel oldu. Sonuç olarak, babadan gelmiyor.

Sadece babası değil ki GENETİK adı üstünde.

Hocam bu hatalı bir örnek. İnternette istediğiniz kadar bakın, hiç biri babanız demez. Hatta bir örnek olarak da ben vereyim. Kuzenimin babasının saçı gayet gür, ama dayısı kel olduğu için kendisi de kel oldu. Sonuç olarak, babadan gelmiyor.

Babadan derken anlatmak istediğimi tam aktaramadım zaten. Genel olarak anlaşılır diye düşünmüştüm her şeyin başı genetik zaten.

Hayatın kısalır falan diyenler olmuş :D. Hiçbir konuda fikri olmayanlar bile, profesör gibi konuşuyor.

Supplement, takviye demektir. C vitamini gibi ürünler kullanmak da takviyedir. Bu tür ürünler, zaten vücutta bulunan veya dışarıdan alınması gereken ürünler içerir. Kreatin, ömür kısaltmaz. Bunu söyleyen de kör cahildir. İstediğiniz supplementi, istediğiniz yaşta kullanabilirsiniz.

Tek bir istisna, Pre-Workout gibi ürünler 13-14 yaşında kullanılmaz. Kullanılabilir fakat tavsiye edilmez.

Kreatin alabilirsiniz, ben 15 yaşındayım ve içiyorum. Protein tozu ise günlük protein ihtiyacınızı karşılayamaz iseniz öneririm.

10 aydır vücut geliştirme ile uğraşıyorum. Creatine veya protein tozu almayı düşünüyorum. Sizce gerekli mi ve alırsam creatine mi yoksa protein tozu mu? Bir de 18 yaş altında kullanmak sakıncalı mı?

Kreatin ve protein birbirinin alternatifi şeyler değil. Doğru kullanılmazsa 28 yaşında da sakıncalı zaten. Bol su tüketilmeli ki böbrek taşı oluşmasın. (Bu toz olan herhangi bir şey için geçerli Nescafe mesela)
Takviye kullanımına gelmeden önce diğer faktörleri optimize ettiniz mi? Antrenman şiddeti, sıklığı, yeme düzeni, uyku kalitesi gibi. Bunları optimize edebiliyorsanız gayet tabii kullanabilirsiniz. Protein tozunun tek sakıncası, toz formda olması yani olası böbrek taşı riskidir. Protein alımınız yeterli ise kullanmayın boşuna. Değilse; tamamlamak için kullanabilirsiniz.
Kreatin, antrenman şiddetini artırmaya faydası olacak bir maddedir. Kasların birincil enerji kaynağıdır ve kasların daha çok su ile doldurulmasını sağlar. (Zaten kasın çoğu sudur.)
Günlük 5 gram idealdir. Yükleme yapılmasına gerek yoktur.

Kreatin ve protein birbirinin alternatifi şeyler değil. Doğru kullanılmazsa 28 yaşında da sakıncalı zaten. Bol su tüketilmeli ki böbrek taşı oluşmasın. (bu toz olan herhangi bir şey için geçerli Nescafe mesela)
Takviye kullanımına gelmeden önce diğer faktörleri optimize ettiniz mi? Antrenman şiddeti, sıklığı, yeme düzeni, uyku kalitesi gibi. Bunları optimize edebiliyorsanız gayet tabii kullanabilirsiniz. Protein tozunun tek sakıncası, toz formda olması yani olası böbrek taşı riskidir. Protein alımınız yeterli ise kullanmayın boşuna. Değilse; tamamlamak için kullanabilirsiniz.
Kreatin, antrenman şiddetini artırmaya faydası olacak bir maddedir. Kasların birincil enerji kaynağıdır ve kasların daha çok su ile doldurulmasını sağlar. (zaten kasın çoğu sudur.)
Günlük 5 gram idealdir. Yükleme yapılmasına gerek yoktur.

Cevap için teşekkürler

Protein oceanın bu setini almayı düşünüyorum. Sizce nasıldır.

Geri
Yukarı