Rehber 2023'te PlayStation alma rehberi

Benim hala taş gibi olan PS3'ü 600 liraya satsam mı diyorum acaba.
Öyle bir paraya satsanız yerine bir şey alamazsınız, pahalıya satsanız siz de kara borsa hareketine katılmış olursunuz. Tutun bence elinizde çünkü sizden alan adam alır almaz 2.5kdan satışa koyacaktır onu.

600 az. 2000'e sat.
Yok be, sırf millet fırsatçılık yüzünden 2'ye satıyor diye ben yıllanmış bir cihaz için o kadar istemem.

Öyle bir paraya satsanız yerine bir şey alamazsınız, pahalıya satsanız siz de kara borsa hareketine katılmış olursunuz. Tutun bence elinizde çünkü sizden alan adam alır almaz 2.5kdan satışa koyacaktır onu.
Haklısınız, fırsatçı çok. İşine yarayan birisi için versem verirdim de, Donanım Arşivinin yeni sisteminde bile daha adamlar sistem gelmeden 2 K kar ile satışa koymuşlardı :D

Yok be, sırf millet fırsatçılık yüzünden 2'ye satıyor diye ben yıllanmış bir cihaz için o kadar istemem.

Haklısınız, fırsatçı çok. İşine yarayan birisi için versem verirdim de, Donanım Arşivinin yeni sisteminde bile daha adamlar sistem gelmeden 2 K kar ile satışa koymuşlardı :D
Ben de elimdeki PSPleri o yüzden satmıyorum. 4 tane var bana fazla ama 300e satsam benden alan adam 1.5kya satacak içindeki batarya yeni vs diye ama benim de pahalıya satmaya içim el vermiyor.

Faydalı konu, fakat geçmiş konsolların fiyatlarını tartışırken ederi budur, bu kadar olması lazım yorumları pek sağlıklı değil. Özellikle Türkiye için "piyasası şu kadar olmalı" durumu kesinlikle TL'ye endeksli olamaz, aynı paraya başka neler alabildiğinize bağlı. Mesela PS4'ün ikinci eli globalde de temiz konsollar için PS5 fiyatının %40'ı civarında. Aynı hesabı Türkiye için yapabilirsiniz PS5'i resmi satış fiyatından bulmak imkansız olsa da.

O nedenle bu konsolun ederi taş çatlasa 3000 olmalı gibi bir önerme kime göre, neye göre sorusuna takılır. Çünkü Series S 3500-4000 TL arasıyken PS4 2000-2500 TL civarıydı mesela. Aynı dönem insanlar 6000 TL'ye PS5 Dijital, 6500-7000 TL'ye Series X aldı Türkiye'den. Bu konsolların hepsi en az %150 artmışken resmi satışı olmayan ürünlerin fiyatının aynı kalmasını beklemek imkansız, serbest piyasa olduğu için artış daha değişken de olabilir. Yine de dediğim gibi TL bazında değil hangi paraya ne alınıyor şeklinde düşünmek daha sağlıklı olacaktır. Almazsanız düşer gibi bir durum maalesef söz konusu genelde olmuyor, resmi satıştaki ürünlerin artışlarıyla paralel gidiyor.

Geri
Yukarı