Rehber 2024 yılında almamanız gereken iPhone telefonlar

Borsa Sincabı

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Selamlar, umarım gününüz iyi geçiyordur. Malum 2024'e girdik, artık alınmaması gereken telefonlar var. Normalde tüm üst segmentler için yapacaktım fakat yeterli vaktim olmadı. Şimdilik iPhone için yapıyorum, ileride Android kısmı için de yapacağım. Iyi okumalar.

iPhone 11 serisi:
iPhone 11
:Bu telefonun 2024 yılında alınabilecek bir yanı kalmadı. Sıfır fiyatı bile 23000₺ bandında geziyor.
Eksileri:
-4 yıl önce çıkan bir işlemci.
-iOS desteği çok yakında kesilecek.
-Pil performansı cok kötü. 100-0 arasında ortalama bir kullanıcı en iyi ihtimalle 7 saat ekran süresi alabilir.
-Ekranı berbat. LCD ve HD+. Bırakin aynı fiyattaki rakiplerini kendinden 10000₺ daha ucuz telefonlarda bile AMOLED gibi ekranlar var.
Nötr:
-Kamerası fiyatına göre geride kalıyor daha iyi kamera paketine sahip telefonlar var ama yine de 4 yıllık bir telefona göre fena değil.
iPhone 11 Pro ve Pro Max:
İki telefonun da sıfır satışı yok. İkinci el var. Onlar da aşırı pahalı. 30000₺ ,26000₺ gibi paraları 4 yıllık telefonlara vermek yerine S23 alabilirsiniz.
Eksileri:
Aslında iPhone 11 ile hemen hemen aynı eksilere sahipler.
-4 GB RAM var, iOS için yetersiz artık.
Nötr:
-Kamerada fena değiller.

iPhone 11 serisini unutun bence. Artık eskidiler, f/p kalmadı.

iPhone 12 serisi:
iPhone 12:

Aslında 11'e göre çok daha iyi, tasarım olarak küçük farklılıklar var ama özellikle ekranda çok büyük fark var. 11 serisi gibi fazla eksisi yok ama f/p değil.
Eksileri:
-4 GB RAM
-3 yıllık bir yongayı kullanması
iPhone 12 Mini:
Mini serisinin bataryaları gerçekten kötü, üstelik bazı modellerde ısınma sorunu da mevcut. Ayrıca f/p cihazlar değiller ve güncel de değiller.
iPhone 12 Pro ve Pro Max:
Bu telefonları sıfır olarak satın almaya çalışırsanız çok yüksek fiyat biçilecektir, eğer ikinci el piyasasına bakarsak(easycep mesela) 36000₺ gibi fiyatlar var. 12 Pro ve Pro Max'te ne yazık ki 120hz yok. 36000₺'ye bugün Android tarafında S22 Ultra ve S23+ mevcut. Eğer iOS takıntınız varsa sıfır iPhone 13 de alabilirsiniz bu fiyata, ki ben de 13'ü tavsiye ederim.
iPhone SE 2022:
3.nesil SE'ye 64 GB depolama için 23.000₺ fiyat biçiyorlar, şaka gibi.
Eksiler:
-Küçük ekran. Gerçekten bu telefonu kullanabilecek tek insan keismi var, onlar da yaşlılar.
-Pili kötü. Cidden kötü. O fiyata en alınmayacak telefonlardan.
-LCD ekran. Yine bir sebep.
Apple, SE serisini uygun fiyatlı iPhone olarak adlandırıyor ama resmen çağ dışı telefon yapıyor. Bana göre 1.nesil SE iyiydi sadece.
iPhone SE 2020:
İkinci nesil SE. iPhone 11'de bulunan A13 Bionic var, 4 yıl oldu. Eksileri 3.nesil ile başlıca aynı.

Peki yukarıdaki telefonlar yerine hangilerini almalıyım?
iOS takıntınız varsa ikinci el daha güncel cihazlara bakmanızı tavsiye ederim. Eğer Android kullanirım diyorsanız,
iPhone 11 yerine S23 FE, S22 veya Xiaomi 13T,
iPhone 11 Pro ya da Pro Max(ikinci el olarak satılan fiyatları baz aldım) yerine S23,
iPhone 12 yerine S23,
iPhone 12 Pro(yine ikinci el fiyatlar) yerine S23+ ya da Xiaomi 13T Pro,
iPhone SE 2020 ve 2022 yerine S22 ya da S23 FE tercih edilebilir.
iPhone12 Pro Max'in ikinci el fiyatına tam olarak denk gelen bir telefon yok, biraz aşagıda S23+ ve yukarıda S23 Ultra var.

Eğer bir yanlışım varsa belirtin. Okudugunuz için teşekkürler, sorunuz olursa sorabilirsiniz.

Selamlar, umarım gününüz iyi geçiyordur. Malum 2024'e girdik, artık alınmaması gereken telefonlar var. Normalde tüm üst segmentler için yapacaktım fakat yeterli vaktim olmadı. Şimdilik iPhone için yapıyorum, ileride Android kısmı için de yapacağım. Iyi okumalar.

iPhone 11 serisi:
iPhone 11
:Bu telefonun 2024 yılında alınabilecek bir yanı kalmadı. Sıfır fiyatı bile 23000₺ bandında geziyor.
Eksileri:
-4 yıl önce çıkan bir işlemci.
-iOS desteği çok yakında kesilecek.
-Pil performansı cok kötü. 100-0 arasında ortalama bir kullanıcı en iyi ihtimalle 7 saat ekran süresi alabilir.
-Ekranı berbat. LCD ve HD+. Bırakin aynı fiyattaki rakiplerini kendinden 10000₺ daha ucuz telefonlarda bile AMOLED gibi ekranlar var.
Nötr:
-Kamerası fiyatına göre geride kalıyor daha iyi kamera paketine sahip telefonlar var ama yine de 4 yıllık bir telefona göre fena değil.
iPhone 11 Pro ve Pro Max:
İki telefonun da sıfır satışı yok. İkinci el var. Onlar da aşırı pahalı. 30000₺ ,26000₺ gibi paraları 4 yıllık telefonlara vermek yerine S23 alabilirsiniz.
Eksileri:
Aslında iPhone 11 ile hemen hemen aynı eksilere sahipler.
-4 GB RAM var, iOS için yetersiz artık.
Nötr:
-Kamerada fena değiller.

iPhone 11 serisini unutun bence. Artık eskidiler, f/p kalmadı.

iPhone 12 serisi:
iPhone 12:

Aslında 11'e göre çok daha iyi, tasarım olarak küçük farklılıklar var ama özellikle ekranda çok büyük fark var. 11 serisi gibi fazla eksisi yok ama f/p değil.
Eksileri:
-4 GB RAM
-3 yıllık bir yongayı kullanması
iPhone 12 Mini:
Mini serisinin bataryaları gerçekten kötü, üstelik bazı modellerde ısınma sorunu da mevcut. Ayrıca f/p cihazlar değiller ve güncel de değiller.
iPhone 12 Pro ve Pro Max:
Bu telefonları sıfır olarak satın almaya çalışırsanız çok yüksek fiyat biçilecektir, eğer ikinci el piyasasına bakarsak(easycep mesela) 36000₺ gibi fiyatlar var. 12 Pro ve Pro Max'te ne yazık ki 120hz yok. 36000₺'ye bugün Android tarafında S22 Ultra ve S23+ mevcut. Eğer iOS takıntınız varsa sıfır iPhone 13 de alabilirsiniz bu fiyata, ki ben de 13'ü tavsiye ederim.
iPhone SE 2022:
3.nesil SE'ye 64 GB depolama için 23.000₺ fiyat biçiyorlar, şaka gibi.
Eksiler:
-Küçük ekran. Gerçekten bu telefonu kullanabilecek tek insan keismi var, onlar da yaşlılar.
-Pili kötü. Cidden kötü. O fiyata en alınmayacak telefonlardan.
-LCD ekran. Yine bir sebep.
Apple, SE serisini uygun fiyatlı iPhone olarak adlandırıyor ama resmen çağ dışı telefon yapıyor. Bana göre 1.nesil SE iyiydi sadece.
iPhone SE 2020:
İkinci nesil SE. iPhone 11'de bulunan A13 Bionic var, 4 yıl oldu. Eksileri 3.nesil ile başlıca aynı.

Peki yukarıdaki telefonlar yerine hangilerini almalıyım?
iOS takıntınız varsa ikinci el daha güncel cihazlara bakmanızı tavsiye ederim. Eğer Android kullanirım diyorsanız,
iPhone 11 yerine S23 FE, S22 veya Xiaomi 13T,
iPhone 11 Pro ya da Pro Max(ikinci el olarak satılan fiyatları baz aldım) yerine S23,
iPhone 12 yerine S23,
iPhone 12 Pro(yine ikinci el fiyatlar) yerine S23+ ya da Xiaomi 13T Pro,
iPhone SE 2020 ve 2022 yerine S22 ya da S23 FE tercih edilebilir.
iPhone12 Pro Max'in ikinci el fiyatına tam olarak denk gelen bir telefon yok, biraz aşagıda S23+ ve yukarıda S23 Ultra var.

Eğer bir yanlışım varsa belirtin. Okudugunuz için teşekkürler, sorunuz olursa sorabilirsiniz.
1704309044589.png

Keismi yazmışsınız hocam. Çok önemli bir detay.

Elinize sağlık, güzel bir rehber. iPhone 11 ve 12 arasında donanımsal açıdan pek bir fark yok, SoC’da GPU’lar çok yakın ve A13 w/p açıdan daha iyi, CPU’da ise A14 daha az güç tüketip %20 önde. Kamera tarafında da ultra geniş açı sensörü dışında bir fark yok, main sensör boyutları birebir aynı, sadece birisi Sony, diğeri ise iSlight türevi. Asıl belirleyici ve eleyici nokta 12’nin çok daha premium oluşu ve çok daha iyi paneli. Kısacası A14, Apple’ın beceriksizliği. GPU bileşeninde daha iyi litografiye rağmen verimlilikte geriye gittiler. A8 ve A9’u saymazsak en az sıçrama bu iki SoC arasında oldu. Kalas olması ve IPS olması önemli değil diyen birisinin 11’den 12’ye sıçramaya ihtiyacı yok, tabii bir de spesifik olarak ultra geniş açıyla ilgilenmiyorsa.

Bu arada 12 kullanıcısı olarak söyleyeyim; kamera kötü. Sensör çok küçük, kamerayla ilgilenen birisini düşük ışık koşullarında memnun etmesi mümkün değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı