30-40 bin TL render için laptop önerisi

Makaleler
12
Daha fazla  
Bir arkadaşım için laptop bakıyorum. Render işlerinde kullanılacak. RTX 4060 modelli laptoplar yeterli diye düşünüyorum.

Kullanacağı programlar: Autocad, V-Ray, Sketchup, 3D Max, Photoshop.

CPU olarak da I7 13700H modellere baktım.

Fikirlerinizi almak istedim. Birkaç modele göz gezdirdim.

En ucuz bulduklarım bunlar. HP Victus modellerinin soğutması nasıl?

Bir arkadaşım için laptop bakıyorum. Render işlerinde kullanılacak. RTX 4060 modelli laptoplar yeterli diye düşünüyorum.

Kullanacağı programlar: Autocad, V-Ray, Sketchup, 3D Max, Photoshop.

CPU olarak da I7 13700H modellere baktım.

Fikirlerinizi almak istedim. Birkaç modele göz gezdirdim.

En ucuz bulduklarım bunlar. HP Victus modellerinin soğutması nasıl?

Soğutması iyi Victus'un bizzat kullanıyorum.

HP Victus 15 serisi bakmanızı önermem, düşük TDP değerine sahip GPU ve limitli CPU'lar mevcut. Üstüne yeni kasa 16 gibi değiller, MUX falan bulunmuyordu. Dell G15 modelleri yazılım ve farklı sorunlar ile hala boğuşmuyorsa düşünülebilir fakat bu modele bakmanızı öneririm. Güzel bir kasa, 140W 4060+MUX bulunuyor. İşlemci olarak taş gibi bir model.

Bu model düşünülürse tek tavsiyem ekstra 16 GB daha RAM eklenmesi olur çünkü tek kanal 16 GB geliyor. Dual channel ile çok daha yukarı çıkacaktır performans.

HP Victus tarafında 15 olan modelleri pek önermem, 16 olan modeller bakmalısınız soğutma açısından. Ayrıca Nitro 5'te bakabilirsiniz. Bende de Nitro 5 İ7 12650H ve 4050 olan model var ve benzer işler için satın aldım. Pili biraz az gibi geliyor ama soğutma ve performans olarak iyi denebilir.

HP Victus 15 serisi bakmanızı önermem, düşük TDP değerine sahip GPU ve limitli CPU'lar mevcut.
GPU 120 Watt diye biliyorum. CPU'yu bilmiyorum.

Bahsettiğin Acer modelini görmüştüm de 12. nesil diye önceliğim değildi. MUX özelliği tahmini olarak ne kadar etki eder performansa?

@Ezio21 Oyunlarda ne kadar CPU-GPU sıcaklıkları?

GPU 120 Watt diye biliyorum. CPU'yu bilmiyorum.

Bahsettiğin Acer modelini görmüştüm de 12. nesil diye önceliğim değildi. MUX özelliği tahmini olarak ne kadar etki eder performansa?

@Ezio21 Oyunlarda ne kadar CPU-GPU sıcaklıkları?
70 derece civarı sıcaklık. İ5 13500H modellerinden uzak durun İ7 13700H ve 7640HS modellerinde limit var mı tam belli değil.

Benimki İ7 13700h genelde zaten orta ayarlarda 60 FPS sabitlediğim için limitlik bir durum varsa bile ortaya çıkmadı.

GPU 120 watt diye biliyorum. CPU'yu bilmiyorum.

HP Victus 16 kasalar için 120W fakat 15 kasalar 75W olmalı. MUX Switch CPU performansına büyük artı sağlar. CPU temelli bir oyunda yaklaşık olarak 100 FPS kadar olabiliyor. Grafik işleme tarafında farklı olabilir. Ekstra olarak kullanılacak programları göz önüne alınca GPU kas gücünün önemini görüyorum.

150W 3070 Ti saf kas gücünde RTX4070'den bile güçlü;

Bütçe artar ve macun değişimi yapılabilirse bu üründe sağlam;

HP Victus 16 kasalar için 120W fakat 15 kasalar 75W olmalı.
Doğru az önce HP sitesinde gördüm de 15 modelleri için 75 Watt olduğu belirtilmiş. CPU hakkında bir şey göremedim.

Linkini attığın modellerde mi MUX destekli? 6800H, I7 13700H modelinden güçsüz diye biliyorum. Soğutma konusunda da Monster'a güvenemedim pek.

Doğru az önce HP sitesinde gördüm de 15 modelleri için 75 watt olduğu belirtilmiş. CPU hakkında bir şey göremedim.

Linkini attığın modellerde mi MUX destekli? 6800H, i7 13700H modelinden güçsüz diye biliyorum. Soğutma konusunda da Monster'a güvenemedim pek.

CPU limitleri resmi olarak yazmıyor Victus modellerin. Sosyal üstünde testleri var ThrottleStop ile. Attığım bütün ürünler MUX Switch veya Advanced Optimus (gelişmiş bir MUX Switch oluyor bu teknoloji) desteklemektedir. Monster bu modeli ile eğer düzgün bir macun kullanılırsa gerçekten çok yüksek skorlar verebiliyor. İçinde gelen macun kötü, bundan dolayı değiştirmeyi öneriyorum. 6800H tarafına gelirsek evet 13700H modele göre gayet geride fakat kullanılacak uygulamalar GPU temelli diye biliyorum. Bundan dolayı saf kas gücü işe yarıyor. CPU performansı ekstra gerekli ise 4060 modele sahip öneriler mevcut.

Geri
Yukarı