30-40 bin TL render için laptop önerisi

İçinde gelen macun kötü, bundan dolayı değiştirmeyi öneriyorum
Alacak olan kişi bunu yapamaz, bende bulaşmam açıkçası.

6800H tarafına gelirsek evet 13700H modele göre gayet geride fakat kullanılacak uygulamalar GPU temelli diye biliyorum.
Intel önceliğim açıkçası. Attığın Acer modeli aklımda o da tek kanal RAM olması kötü.

Alacak olan kişi bunu yapamaz, bende bulaşmam açıkçası.

Intel önceliğim açıkçası. Attığın Acer modeli aklımda o da tek kanal RAM olması kötü.

O zaman konuda atılan 13700H ve 120W RTX4060+Advanced Optimus bulunana Victus 16 olabilir. Acer model için kasayı açıp upgrade yapmak hasar verilmediği sürece garantiyi etkilemiyor. Yanlış anlamadıysam render ağırlıklı kullanılacak. Bundan dolayı alır almaz 32 GB RAM ile başlama gibi bir artısı olabilir kullanacak kişinin, kolay bir işlem zaten RAM takmak.

O zaman konuda atılan 13700H ve 120W RTX4060+Advanced Optimus bulunana Victus 16 olabilir.
Eğer soğutma konusunda sorun olmaz derseniz onu listenin başına ekliyorum. Bu arkadaşın attığı Victus 16 modeli de MUX'lu değil mi?

Eğer soğutma konusunda sorun olmaz derseniz onu listenin başına ekliyorum. Bu arkadaşın attığı Victus 16 modeli de MUX'lu değil mi?

Hayır olmaz, Victus 16'da MUX görevi gören Advanced Optimus var. Dediğim gibi MUX ve Advanced Optimus aynı sayılır. MUX açarken yeniden başlatma gerekiyor, Advanced Optimus için gerekmiyor. Mantıkları aynı.

@kqqk13 Acer sıcaklıkları nasıl?
Ben altında 3 boyutlu yazıcıdan basılmış ufak yükseltici ile kullanıyorum. İşlemci odaklı uygulama kullanırken ekran kartı az kullanılırken işlemci neredeyse tam yükteyken 86 derece civarı sıcaklıklar görüyorum. Ekran kartı odaklı uygulamalarda ise ekran kartı tam yük altında 76 derecelerde dolaşıyor. Bu arada bu sıcaklıklar kulaklıkla rahatsız etmeyecek düzeyde fan ayarı ile kullanımda oluşuyor, fan ayarı performansa alınırsa daha gürültülü oluyor ancak sıcaklıklar daha da düşüyor. Eğer altında yükseltici olmazsa performans fan modunda işlemci tam yükte 85-90 arası ekran kartı ise 72-78 arasında oluyor.

1705352043799.png

Bir arkadaşım için laptop bakıyorum. Render işlerinde kullanılacak. RTX 4060 modelli laptoplar yeterli diye düşünüyorum.

Kullanacağı programlar: AutoCAD, v-ray, SketchUp, 3D Max, Photoshop.

CPU olarak da i7 13700H modellere baktım.

Fikirlerinizi almak istedim. Birkaç modele göz gezdirdim.

En ucuz bulduklarım bunlar. HP Victus modellerinin soğutması nasıl?

Bütçe biraz artarsa Nitro 16 tercih edilebilir;

Victus 15'ten performans, panel, kasa kalitesi, soğutma yani her anlamda üstün.

70 derece civarı sıcaklık. İ5 13500H modellerinden uzak durun İ7 13700H ve 7640HS modellerinde limit var mı tam belli değil.

Benimki İ7 13700h genelde zaten orta ayarlarda 60 FPS sabitlediğim için limitlik bir durum varsa bile ortaya çıkmadı.
Victus 16 7640HS'de de bariz bir limit olayı mevcut hocam. Forumda tartışıldı nitro 16 ile testler yapıldı aradaki fark çıktı.

Bana sormamamışsınız ama yine de cevap vereyim🙂 Control uygulaması pek iyi değil, bazı yazılımsal sorunları çıkabiliyor. İşlemcisi limitsiz yani iyi performans verir ama thermal thorttle yiyebiliyor 120 watt gibi değerlere çıktığında. Yüksek sıcaklıklardan rahatsız olacaksanız tercih etmenizi önermem. Uğraşırım derseniz undervolt ile bu sorun çözülebilir.

Geri
Yukarı