30000 TL Gaming laptop önerisi

mehmet.gokturk35

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yazılım ve oyun oynamak için her oyunda minimum 60 FPS veren Gaming bilgisayar almak istiyorum. Kronik sorunu olmayan iyi bir PC önerir misiniz? Bir de kasa mı alsam laptop mu kararsızım neye göre karar vermeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa önerir misiniz?

Kasa olursa performans olarak daha iyi olur.
Sabit bir şekilde kullanacaksanız masaüstü alın. Bilgisayar dışarıda veya ev harici farklı yerlerde sürekli lazım oluyorsa ve yanınızda bilgisayar taşımak

Sabit bir şekilde kullanacaksanız masaüstü alın. Bilgisayar dışarıda veya ev harici farklı yerlerde sürekli lazım oluyorsa ve yanınızda bilgisayar taşımak istiyorsanız laptop alın.
Kasa önerir misin?

Sabit bir şekilde kullanacaksanız masaüstü alın. Bilgisayar dışarıda veya ev harici farklı yerlerde sürekli lazım oluyorsa ve yanınızda bilgisayar taşımak istiyorsanız laptop alın.
Kasa alırsam klavye, mouse, monitörde almam gerekir öyle değil mi

Kasa alırsam klavye, mouse, monitörde almam gerekir öyle değil mi
Tabii ki hocam. 5000 civarı bir şey ayırsanız 144Hz bir monitör ile klavye mouse falan alınabilir. 25K PC, 5K ekipman şeklinde yapabilirsiniz.

Kasa önerir misin?
Bakıyorum.

Bu PC aşağıdaki konfigürasyonlar ile alınabilir.

1685910119374.png

Son düzenleme:
İ5 eski kalmıyor mu birde laptopta 4050 kasada 3060 var daha az özellikli gibi
İ5 eski diye bir şey yok hocam. Nesil önemli. Örnek veriyorum 13. nesil İ3, 8. nesil i7'ye göre çok çok daha performanslıdır. Eski bir İ7 olmasındansa yeni bir İ3 olması bile daha iyidir. İ5 13400F gayet iyi bir işlemcidir. Her işinizi görürsünüz.

Ekran kartı tarafında da kasadaki 3060Tİ, laptopdaki 4050'den çok çok daha performanslı.
Örnek vermek gerekirse attığım masaüstü sistem CS:GO'da düşük ayarlarda 450-500 civarı bir FPS verirken, arkadaşın attığı 4050 ASUS TUF ile 300-350 civarı bir FPS alırsınız. Masaüstü her zaman daha performanslı.

Bu arada işlemci için bir ekleme daha yapayım. Yukarıda bulunan ASUS TUF serisindeki Ryzen 7 7735HS işlemci, i5 13400F'e göre daha geride bir işlemci. i5 13400F daha iyi yani. Masaüstünün soğutma performansı çok çok daha iyi olduğu için, masaüstü en mantıklısı.

Mesela buradaki İ7 11800H adlı işlemci, i5 13400F'e göre yine geride. İ3,İ5 veya İ7 olmasına aynı nesil olmadığı sürece takılmaması lazım. Eski bir İ7 yerine yeni bir İ3 bile çok çok daha iyi.

Son düzenleme:
Mesela buradaki İ7 11800H adlı işlemci, i5 13400F'e göre yine geride. İ3,İ5 veya İ7 olmasına aynı nesil olmadığı sürece takılmaması lazım. Eski bir İ7 yerine yeni bir İ3 bile çok çok daha iyi.
Başlıkta laptop önerisi istenmiş. Bende biliyorum 13400f'in 11800H'dan daha iyi olduğunu.
Masaüstü alınacaksa bile sizin attığınız alınmaz.
Masaüstü alınacaksa bu sistemler alınır.

Eğer bütçe tam olarak kullanılmak istenmezse de fiyat/performans oranı oldukça yüksek olan bu sistemler alınır.

Son düzenleme:
Başlıkta laptop önerisi istenmiş. Bende biliyorum 13400f'in 11800H'dan daha iyi olduğunu.
Sizin için söylemedim, örnek olması için verdim. İ5 eski oluyor dediği için.

Eğer bütçe tam olarak kullanılmak istenmezse de fiyat/performans oranı oldukça yüksek olan bu sistemler alınır.
Ryzen 5 5600 iyi değil. İ5 12400F + 6800 alınabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı