3070 Ti kötü bir kart mıdır?

Fiyatları aynıysa 3070 ve 3070ti arasında 3070ti alırım. Fakat 3070ti 1k üzerinde daha pahalıysa 3070 alırım. Hatta 3070’in modeli Strix, Suprim, FTW3, Gamerock iken 3070ti Zotac, Gigabyte Eagle, PNY, Galax vs ise fiyat farkı olmasa da 3070 alırım. Aradaki performans farkı %4-5 civarı, bunun karşılığında fazladan 60-70W güç çekiyor, ısınıyor (GDDR6X bellekler yüzünden). Zaten power limiti yüksek bir kart aldıysanız Strix veya Gamerock gibi biraz OC ile 3070ti performansı alırsınız ve sıcaklıklar en fazla 3070ti seviyesine çıkar, güç tüketimi o kadar artmaz bile.

3070ti yurt dışındaki tüm incelemecilerin yerden yere vurduğu bir kart oldu. Ama bizim incelemecilere test için ücretsiz kart gönderdikleri için Gamers Nexus, Hardware Unboxed gibi eleştiremiyorlar, kart ne olursa olsun devamlı bir övgü durumu var, eleştiriler övgülerin yanında devede kulak kalıyor.

3070ti kısaca GDDR6X bellekleriyle 3080 olmaya çalışan ama olamayan, çok güç çeken bir 3070’den fazlası değil.

Eğer bu kafada giderseniz iç bir zaman ilerleyemezsiniz. NVIDIA her zaman grafik kartlarının profesyonelidir ve kralıdır. Örnek verirsek 1980 - 90'lı yılların eski V8 motorlu araçlarıyla şimdiki BMW ı8 3 silindirli araçların uçuk prefmorans farkı... Biri 8 silindir biri 3 silindir ama teknolojisi bambaşka verimi kıyaslanamaz bile ve hızı çok daha yüksek. Atiklik ise muhteşem. Yani olaya RAM ve cigabayt az çok olayı ile değil arkasında barındırdığı teknoloji ve stabilizasyon açısından bakmak lazım. Ayrıca yazılım uyumluluğu en önce gelmeli.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
AMD her zaman sorunlu br sistemdir. Bizzat sentetik olmayan gerçek ve zorlu iş gücünde uzun süre deneyimledim. NVIDIA kartları ise e daha seri ve tamamen sorunsuz çok verimli bir sistem. Kullandıkları teknolojiler çok ciddi ve gerçekten çok verimli.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mesela ben eski iş yerimde bir tasarım makinesı toparlamıştım. ----- işlemcim Intel 6800k işlemci Nvidya Quadro P4000 8 GB ekran kartı MSI X99a Gaming 7 2011 V3 anakart (özel BIOS çaktırdık) Hyper furry 32 GB DDR4 Quad RAM - Corsair 750 txm Power - Zalman kasa ve Corsair H45'su soğutma 1 TB HD ve 250 GB SSD
---------------------------------------------------------------------------------------------------------Performans muhteşemdi! Aynı anda 3 - 4 adet 3D Studio Max açık (çok ağır mimari tasarımlar ve çelik kontrüksiyon) aynı zamanda AutoCAD çoklu dosyalarda mimari çizimler açık - aynı zamanda Keysot render - Corel Draw 2020 ---makinada en ufak bir kasma ve yavaşlama yoktu ve hepsiyle de yoğun işlemler yapıyordum. NVIDIA Quadro'yla başka makinelarda 4-5 dakika süren render özel ayarlarla 5 saniye sürmüyordu.
Daha önce çalştığım AMD tabanlı makinelarda ise sadece Corel açıkken Power clip yaptığım herhangi bir obje topluluğu az kalabalık ekranlarda işi kitliyordu ve yaptığım tüm grafik tasarım boşa gidiyordu. Hele iş durumu acil ise söv söv dur artık AMD'ye... Driver problemleri komut setleri sorunları yazılımları hatalı çalıştırmaları vs... Beni her zamanki gibi bıktırmıştı. Hatta bir işe girecektim AMD makine ile çalışacaksın deyince güle güle dedim ve işe girmemiştim.
NVIDIA kraldır derim ve tek geçerim.

Nvidia ekran kartında genel anlamda AMD'nin ilerisinde olabilir. Ben de zaten 5700XT'den çok çekince Nvidia'ya geçtim. Ama şu gerçek ki 3060 serisine 12 GB koyup 3070 serisine koymamanın bir izahı yok. Vram açığını kapatacak bir teknolojik devrim de yok örneğinizdeki gibi. Misal seneye bazı oyunlarda kartın gücü rahat yettiği hâlde sırf vram yetmediği için performans düşüşü yaşayabilirim. Nvidia güçlü bir kart yapıp anlamsız şekilde Vram kısmış bu modelde ve bence iyi niyetli değil bu konuda. Ayrıca kartın performansı ile orantısız bir güç tüketimi var. Bunlar basit zaaflar değil. Tabi bunların dışında güzel ve güçlü bir kart.

Nvidia ekran kartında genel anlamda AMD'nin ilerisinde olabilir. Ben de zaten 5700XT'den çok çekince Nvidia'ya geçtim. Ama şu gerçek ki 3060 serisine 12 GB koyup 3070 serisine koymamanın bir izahı yok. Vram açığını kapatacak bir teknolojik devrim de yok örneğinizdeki gibi. Misal seneye bazı oyunlarda kartın gücü rahat yettiği hâlde sırf vram yetmediği için performans düşüşü yaşayabilirim. Nvidia güçlü bir kart yapıp anlamsız şekilde Vram kısmış bu modelde ve bence iyi niyetli değil bu konuda. Ayrıca kartın performansı ile orantısız bir güç tüketimi var. Bunlar basit zaaflar değil. Tabi bunların dışında güzel ve güçlü bir kart.

VRAM’e çok takılmayın, daha doğrusu 3060’ın 12GB olmasının bir esprisi yok. Çünkü VRAM bant genişliği 192 bit olduğu için 256 bitlik 3060ti-3070-3070ti modellerinin VRAM’lerinden daha yavaş 3060’ın VRAM’i. Şöyle düşünün günümüz oyunları için 16GB DDR4 bellek bile fazlasıyla yeterli. Bir bilgisayar 16GB ama 3200Mhz hızında belleklere sahipken öteki 32GB 2666Mhz belleklere sahip olsun. Siz zaten oyunda belki önümüzdeki 10 yıl o kadar belleğe ihtiyaç duymayacaksınız o yüzden gereksiz bir RAM var ama o belleklerin hızlı olmasına her zaman ihtiyaç duyacaksınız, o yüzden 16GB 3200Mhz bellekler daha performanslı çalışacak. Buradaki durum da aynı. RTX açıyorsun 3060 başlıyor emeklemeye, çözünürlük arttıkça daha da emekliyor. 12GB VRAM’e belki 4K’da o da 5 yıl sonraki oyunlarda ihtiyaç duyulacak ama o zamanki oyunlarda zaten 3060 oyunun arayüzünde bile takılmaya başlayacak düşük FPS’ten. Çünkü GPU’nun kendisi zayıf, çekirdekleri az, bellekleri yavaş vs vs. Buna karşılık 3070’te VRAM az olduğunda ayar kısacaksınız, MSAA FXAA gibi VRAM’i emen özellikleri kapatacaksınız, size oynanabilir bir deneyim sunmaya devam edecek bu kartlar. Her şey yüksek VRAM demek değil yani.

NVIDIA ekran kartında genel anlamda AMD'nin ilerisinde olabilir. Ben de zaten 5700XT'den çok çekince NVIDIA'ya geçtim. Ama şu gerçek ki 3060 serisine 12 GB koyup 3070 serisine koymamanın bir izahı yok. VRAM açığını kapatacak bir teknolojik devrim de yok örneğinizdeki gibi. Misal seneye bazı oyunlarda kartın gücü rahat yettiği hâlde sırf VRAM yetmediği için performans düşüşü yaşayabilirim. NVIDIA güçlü bir kart yapıp anlamsız şekilde VRAM kısmış bu modelde ve bence iyi niyetli değil bu konuda. Ayrıca kartın performansı ile orantısız bir güç tüketimi var. Bunlar basit zaaflar değil. Tabi bunların dışında güzel ve güçlü bir kart.

NVIDIA ekran kartı teknolojisinde veri sıkıştırma ve buna benzer şu an aklıma gelmeyen teknolojiler / algoritmalar kullanılır. Bu yüzden çok korkmanıza gerek yok darboğaz için. Şöyle düşünün ki eski V5 Xeon 16 çekirdek 32 tread 25 / 30 MB L3 bellekli işlemciler ile yeni nesil Intel işlemcileri karşılaştırdığımızda yeni nesil işlemcilerde çekirdek sayısı çok daha az L3 bellek çok daha az ama daha performanslı. Daha hızlı. Bunun sebebiyse kullanılan komut setleri ve özel teknolojiler. Ayrıca aldığınız RTX kartlarda daha kullanıma açılmamış özellikler ve algoritmalar var. Bunlar da zamanla AMD'nin hamlelerine göre güncellemeyle aktif olacak. Motorlardaki gibi önemli olan silindir sayısı değil o silindiri hangi teknoloji ve tekniklerle beraber kullandığınızdır. Bmv ı8 3 silindirli ama muteşem bir ivmelenmeye sahip ve daha az yakıt harcıyor... Triumph motosiklet tiger-3 2500CC ama kavasaki h2r yarısı bile değil (998 CC) ama hem daha hızlı ve hem de daha hızlı ivmeleniyor. Lütfen rakamsal büyüklüklere takılmayalım.

@deMarc @edipciftci Anlıyorum. Umarım tamamen haklısınızdır. :) Peki undervolt yapmama gerek var mı sizce güç tüketiminden dolayı? Faturaya ne derece etki eder merak konusu.

UV yapılabilir tabii ama yüksek tüketimin sebebi GDDR6X bellekler zaten, yoksa 3070 ile 3070 Ti arasında fark o kadar büyük değil, cuda/tensor/rt Core sayısı farkı çok yok. O yüzden UV yaparsanız zaten 3070 ile az olan farkı komple sıfıra indirmeniz de olası. 3070 Ti alan biraz sıcak çalışmasına ve güç harcamasına razı olacak, yapacak bir şey yok maalesef.

7 gün 24 saat ekran kartı tam yükte çalışan bir bilgisayarda 3070 ve 3070 Ti'ın faturaya yansımasında 35 TL kadar bir fark olur. Tabii bu en ekstrem senaryo, normal bir oyun için kullanımda (günde 4-5 saat yoğun kullanım desek) aylık 6-7 TL fazla elektrik tüketimi olur 3070 Ti ile.

Son düzenleme:
3070 Tİ tek başına değerlendirdiğinde çok iyi bir kart tabii ki. İnsanların kötü demesinin sebebi 3070 ile karşılaştırması. 3070 ile arasında 3-5 FPS fark var ve buna karşılık çok daha fazla, neredeyse 3080 kadar güç çekiyor. Ama kötü bir kart değil tabii ki. Alınır fiyatı uygunsa.

@deMarc @edipciftci anlıyorum. Umarım tamamen haklısınızdır. :) peki undervolt yapmama gerek var mı sizce güç tüketiminden dolayı? Faturaya ne derece etki eder merak konusu.

Yüksek performanslı ekran kartı alan kullanıcılar o parayı verirken maddi durumları çok iyi olarak kabul edilir ve elektrik faturasını dert etmeyecekleri görüşü hakimdir. Yoksa daha düşük performanslı ve daha az elektrik yakan bir kart almak daha mantıklı elektrik faturaları için

Geri
Yukarı