990 Pro 1TB SSD yazma-okuma hızları

esmerii

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba 990Pro 1 TB SSD almıştım, cristaldisk ile boş halde test yaptığımda 444/436 gibi bir sayı çıkıyor. Oldukçada düşük normalde 7500/6500 olması gereken değer bu şekilde çıkıyor yapmam gerek farklı bir şey mi yoksa SSD sorunlu? Konu hakkında bilginizden yararlanmak isterim. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çakma ürün. Bir kere @Techmo arkadaşın da dediği gibi etiket yanlış benim fark ettiğim ise ssd'nin pinleri de yanlış. Orijinal ürünün fotoğrafı:

Eki Görüntüle 2050875
Ne idiği belirsiz M.2 SATA bir donanıma Samsung 990 Pro NVMe etiketi yapıştırıp, bu marka/model ismi altında satmaya çalışıyorlar. İnanılır gibi deği, alışveriş sitelerinin yeterince denetleme yapılmadığı ortada.

@esmerii Satın aldığın bu berbat şeyi iade etmeden peşini bırakma derim. En kötü @lettoozan'ın hatırlatmasından yola çıkarak, resimdeki ürünün soket yapısı ile gelen ürünün soket yapısı aynı değil diyerek iade yaparsın. Ürünün sahte olduğunu da Trendyol'a belirtmende fayda var. İade ücretini aldıktan sonra buraya yazar veya yeni öneri konusu açarsan, bütçene uygun iyi bir NVMe SSD önerisi yapılabilir.

Çakma ürün. Bir kere @Techmo arkadaşın da dediği gibi etiket yanlış benim fark ettiğim ise ssd'nin pinleri de yanlış. Orijinal ürünün fotoğrafı:

Eki Görüntüle 2050875
Teşekkür ederim

Ne idiği belirsiz M.2 SATA bir donanıma Samsung 990 Pro NVMe etiketi yapıştırıp, bu marka/model ismi altında satmaya çalışıyorlar. İnanılır gibi deği, alışveriş sitelerinin yeterince denetleme yapılmadığı ortada.

@esmerii Satın aldığın bu berbat şeyi iade etmeden peşini bırakma derim. En kötü @lettoozan'ın hatırlatmasından yola çıkarak, resimdeki ürünün soket yapısı ile gelen ürünün soket yapısı aynı değil diyerek iade yaparsın. Ürünün sahte olduğunu da Trendyol'a belirtmende fayda var. İade ücretini aldıktan sonra buraya yazar veya yeni öneri konusu açarsan, bütçene uygun iyi bir NVMe SSD önerisi yapılabilir.
Teşekkür ederim iade girdim bu gün kargoya vereceğim sonrasında şikayette bulunacağım ilginç olan şey yorum yazamıyoruz 🤦‍♂️ 1000₺ fazla olsun ama sağlam olsun… 970 ssd var onu direk tanıdı ve hiç birşey yapmadım onuda test ettim bir yanlışlık olabilir mi diye gayet güzel sonuçlar aldım 3270 gibi

Merhaba arkadaşlar,
Bu gün Trendyol yorumlar bölümüne karşılaştığım durumu ve görüntüleri ekledim
İadem kabul edilip hesaba gönderildi yardımlarınız İçin teşekkür ediyorum,
Tekrardan alacağım zaman buraya yeni bir konu ekleyeceğim tecrübe ve fikirlerinizi paylaştığınız İçin teşekkür ederim.

Merhaba, yeni bir ssd aldım gerçekten aralarında farkı var crystaldisk ve magicandan testlerini yaptım gayet güzel sonuçlar aldım görüntüleri paylaşacağım sizlerle,
Yalnız performansta kararlılık korumak İçin güncelleme yapın gibi bir uyarı aldım magicandan ne zaman bir güncelleme yapsan sorunlarla karşılaşıyorum ama yapmadan önce bu konuda sizin bilginize danışmak istedim @lettoozan @Setsuna Yuki ve diğer arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim..

Dosya Ekleri

• 5CA8E68C-38F6-49BC-B8C8-8205FC8D0872.jpeg
    5CA8E68C-38F6-49BC-B8C8-8205FC8D0872.jpeg
    200,9 KB · Görüntüleme: 26
  • FA24A331-6863-4370-98DE-DA809601D4E6.jpeg
    FA24A331-6863-4370-98DE-DA809601D4E6.jpeg
    245,7 KB · Görüntüleme: 29
  • 154F407D-2DE1-4D72-8CD9-6370B66A8F67.jpeg
    154F407D-2DE1-4D72-8CD9-6370B66A8F67.jpeg
    302,3 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Merhaba, yeni bir ssd aldım gerçekten aralarında farkı var crystaldisk ve magicandan testlerini yaptım gayet güzel sonuçlar aldım görüntüleri paylaşacağım sizlerle,
İyi günlerde kullanın. ''Random Write'' bir tık düşük gibi geldi bana, tabii emin de değilim, program hakkında bilgisi olanlar cevaplarsa daha iyi olur.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim

Teşekkür ederim iade girdim bu gün kargoya vereceğim sonrasında şikayette bulunacağım ilginç olan şey yorum yazamıyoruz 🤦‍♂️ 1000₺ fazla olsun ama sağlam olsun… 970 ssd var onu direk tanıdı ve hiç birşey yapmadım onuda test ettim bir yanlışlık olabilir mi diye gayet güzel sonuçlar aldım 3270 gibi

Merhaba arkadaşlar,
Bu gün Trendyol yorumlar bölümüne karşılaştığım durumu ve görüntüleri ekledim
İadem kabul edilip hesaba gönderildi yardımlarınız İçin teşekkür ediyorum,
Tekrardan alacağım zaman buraya yeni bir konu ekleyeceğim tecrübe ve fikirlerinizi paylaştığınız İçin teşekkür ederim.

Yalnız performansta kararlılık korumak İçin güncelleme yapın gibi bir uyarı aldım magicandan ne zaman bir güncelleme yapsan sorunlarla karşılaşıyorum ama yapmadan önce bu konuda sizin bilginize danışmak istedim @lettoozan @Setsuna Yuki ve diğer arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim..
Hayırlı olsun öncelikle. Cihazı güncel tutmanız bir sorun yaratmaz diye düşünüyorum.
@Techmo çıkan sonuçların kutunun üstündeki ile aynı olması pek mümkün değil bana kalırsa ±500 mb/s. Zaten arkada çalışan bir işletim sistemi ve sürücü yazılımları programlar vs. açık.

Hayırlı olsun öncelikle. Cihazı güncel tutmanız bir sorun yaratmaz diye düşünüyorum.
@Techmo çıkan sonuçların kutunun üstündeki ile aynı olması pek mümkün değil bana kalırsa ±500 mb/s. Zaten arkada çalışan bir işletim sistemi ve sürücü yazılımları programlar vs. açık.
Evet, her zaman tavan hızlar testlerde çıkmayabilir, ki çıkan da görmedim şu ana kadar. Bunun dışında ardışık(Sequential) okuma ve yazma değerleri çok iyi bence. @esmerii merak ettim işletim sistemi 990 PRO modeline mi kurulu?

Bu arada Magician programındaki çıkan sonuçlarda düşük dekren ardışık değil rastgele yazma(Random write.)hızını kastetmiştim, çıkan sonucun karşısında İOPS yazan değer.

Son düzenleme:
@Techmo hayır işletim sistemi diğer ssd'de kurulu
Ardışık (Sequential) değerleri normal, rastgele (Random) yazma ve okuma hızları bir tık düşük geldi bana. Sistemi yeniden baştattıktan sonra herhangi bir program çalıştırmadan tekrar test yaparsan rastgele okuma ve yazma hızlarında biraz daha iyileşme olabilir.

@Techmo Merhaba şimdi yeniden bu testi yaptım ayrı ayrı sonuçları ekliyorum

Dosya Ekleri

• C10DB4EB-282D-4FF0-A31C-23AF3A7669E7.jpeg
    C10DB4EB-282D-4FF0-A31C-23AF3A7669E7.jpeg
    225,5 KB · Görüntüleme: 17
  • 1C678CDE-3831-464E-8678-E52BAD756671.jpeg
    1C678CDE-3831-464E-8678-E52BAD756671.jpeg
    249,8 KB · Görüntüleme: 17
@Techmo Merhaba şimdi yeniden bu testi yaptım ayrı ayrı sonuçları ekliyorum
Samsun Magician yazılımına 990 Pro modeline pek hakim olmadığım için net bir şey söyleyemem. Ancak model için belirtilen tavan hızları her zaman almak mümkün değil, hatta belirtilen hızların tam alındığı bir model dahi görmedim, buna İOPS değerleri de dahil. Dolayısıyla genel kullanımda bir sorun yoksa ve çeşitli hatalar ile karşılaşmıyorsanız aldığınız hızlar iyi diyebilirim. Tabii internet üzerinden kullandığınız SSD modeli ile yapılan incelemeler ve hız testlerine de bakmanızda fayda var.

Geri
Yukarı