Acer Predator Helios Neo 16 vs Nitro 16 vs Dell G15

ahmt.aras

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Front End Developer
Merhaba, birkaç bilgisayar arasında kararsız kaldım, kafam çok karıştı açıkçası. Her birinin artısı ve eksisi mevcut. "bu fiyat aralıklarında hangisi daha mantıklı olur?" diye düşünüyorum. Çok fazla oyun oynayan birisi değilim, oyun haricinde genel anlamda iş için kullanacağım; paralel işlemler için çok fazla kullanıyorum. Genellikle evde ekranı kapalı 32" Dell G3223D harici monitörde kullanıyorum fakat haftanın 3-4 günü iş yerine gidip bilgisayarı harici ekran olmadan kullanıyorum. Beklediğim özellikler; yükseltebilir olması, performansı yüksek olması, olabiliyorsa ekranının iyi olması, uzun ömürlü olması. Sizin de öneriniz varsa atabilirsiniz. Bütçem: 50.000 TL ve maksimum 55.000 TL arasında.

Bu modeller haricinde MSI katana, HP Victus ve ASUS TUF serisine baktım fakat, Reddit gibi yerlerde çok fazla olumsuz yanıt gördüm. Lenovo LOQ serisi de ilgimi çekti; fakat en fazla 4060'a ve R7 7840HS işlemciye çıkıyor. Arkadaşım kullanıyor ve renk gamut aralığını pek beğenmedim. Ayrıca kategorileri farklı olsa da ASUS Vivobook'lara da baktım. Fakat bu fiyatlara işlemciden kısmam gerekiyordu ve soğutmasının ve yükseltilebilmesinin başarılı olabildiğini düşünmüyorum. Sadece OLED için değmez diye düşünüyorum.

Acer Predator Helios Neo 16: https://bit.ly/49tDOpm

• %100 sRGB renk skalası, 2560 X 1600 ekran çözünürlüğü, 4070 ekran kartı ve i7-13700hx sahip. Tek 16 GB RAM ile geliyor ve yükseltilebilir, ayrıca 1 adet boş SSD yuvası olması harika; elimde Samsung 980 Pro var, onu takabilirim. Ayrıca sıvı metal soğutmaya sahip.

Acer Nitro 16 AN16-41: https://bit.ly/3uzpug4

• Yukarıdaki ile benzer özelliklere sahip. 4070 ekran kartı fakat Ryzen 9 7490HS işlemciye sahip; Intel arasında ne kadar fark var? Ayrıca 32 GB RAM ile geliyor. Fakat satıcı pek güven vermedi açıkçası yorumlarda iade ürünleri gönderdiği vs. söylenmiş.

Dell G15 5530: https://bit.ly/3I2dlDy

• 4060 ekran kartına sahip, 32 GB RAM ile geliyor. 4060'a düşmek mantıklı mı emin olamadım. Fakat işlemcisi i9-13900hx, sanırım aralarında en iyi işlemciye sahip. Bu modele daha uzağım, şu anda aktif olarak eski bir Dell kullanıyorum ve kronik sıkıntılarından bıkmış durumdayım. 1920x1080 çözünürlük ve VA panele sahip maalesef. Ayrıca insanlık dışı bir adaptöre sahip. Çok büyük ve ağır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gördüğüm kadarıyla Dell hala akıllanmamış. Türkiye pazarında G serisinden uzak durun.
Sebebi nedir dostum? Çok eskiden XPS serisi kullanmıştım sorun yaşamadım. 4 yıldır Inspiron kullanıyorum söylediğin gibi kronik sorunları beni deli ediyor. Throotle sorunu var, ısınma problemi var. Adamlar HDMI çıkışından 2K desteklemesine rağmen 1080'e kilitlemişler. TYPE-C girişi var sadece veri aktarımı için.

Üstüne de çalışmayan bir yazılım, sözde yeni serilerde "düzeltilmiş" bir soğutma değil mi?

Evet.

Sebebi nedir dostum? Çok eskiden xps serisi kullanmıştım sorun yaşamadım. 4 yıldır Inspiron kullanıyorum söylediğin gibi kronik sorunları beni deli ediyor. Throotle sorunu var, ısınma problemi var. Adamlar HDMI çıkışından 2K desteklemesine rağmen 1080'e kilitlemişler. Type-C girişi var sadece veri aktarımı için.

Ekran kartı olarak sorun yok ama işlemcisi ısınıyor ben istediğin özelliklerini göz önünde bulundurarak attım çünkü anladığım kadarıyla aradığın kriterler 2K ekran IPS panel ve en az 4070 olan bir laptop yoksa kafan daha rahat olsun istiyorsan Acer Predator al.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı