Alevilik ve cemevleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hem Allah'a inanmaktan bahsediyorsun hem de Kitap, görünmez bir güç tarafından mı korunuyor diyorsun. Çok garip bir kafa. Allah'a inanan, Allah'ın kitabı koruyacağına inanır. Islam'ı eğip bükmeyin. İslam'da ibadetin yeri ve zamanı bellidir.
Ben Agnostik bir insanım. Dininiz hakkında sallayıp duruyorsunuz, cahilce yazıyorsunuz. Kendi dininiz altında bulunan kişileri yanlış tanıtıyorsunuz; ben de elimden geldiğince sizlere cevap veriyorum. Değiştirilme, eklenme ve çıkarılma işlemlerini dedikten sonra allah'a inanılmıyor mu ? Allahı değil, bu yol da giden insanların yaptıklarını inanmamaktan bahsediyorum. Şimdi yazacaklarım alevilik ile ilgili değil, kendi görüşlerim; Allah kitabını korumuş olsa idi zaten Kuran inmezdi değil mi ? Kuran, diğer dinlerin ve kitapların değiştiği için indiğini savunuyorsunuz, biz de diyoruz ki bu kitapta değişmiş olabilir. Zamanın da insanların yaşamış ama şimdi yaşayınca bizim dinden değil bu damgası yemesine sebep olan şeyler var, başka konular da var.

Alevilik değil. Alevilere göre islam 2'ye ayrılıyor alevilik ve . Tabi göre; alevi olmayanlar . Ayrıca bambaşka bir ibadet şekli vardır. Onlara göre saz çalıp kültürüne göre dans etmek sadece ibadet şekillerinden biridir.
Onlara göre hacı duvarın içinden yuvarlanarak geçmek hacı olmak geçemeyen ise günahkar anlamına gelir. Gibi bize göre garip gelenekleri var.
(Bu Arkadaşın yazım hatalarını düzeltmek ile mükellef olmadığım için ilk olarak kendisini report ettim akabinde ise hatalı mesajlarını siliyorum. Kaçırdığım şeylerden sorumlu olmak istemiyorum, hata ve suç onundur.)

Alevilik bir islami mezheptir, bunu anlamayacak kadar yetersiz değilsiniz sanırım değil mi ? Alevilik ayrı bir din değilse, ayrı bir yapı ve oluşum da değilse nedir ? Mezheptir, islami hayat koşullarını kabul eder ve bazı şeylere uymasalar da kendilerini Müslüman olarak nitelendirirler.

520px-Islam_branches_and_schools.svg.png

(Resimden de görüleceği üzere siz sunniler nasıl kendinizi tek sanıyorsanız, diğer mezhep ve oluşumlar da en doğru/tek gerçek olarak kendilerini görür.)

Alevilik mezhep değildir diyen biri nasıl bu kadar cahil olabiliyor acaba? Alevilik mezheptir. Bu şekilde dışlaya dışlaya düşmanlık yaratıldı zaten. Muaviye olaylarını ve Kerbela olayını başka dinler için mi oldu? Hepsi islamiyetin içinde yaşandı. Sadece bir taraftan bakıp atgözlüğü ile görüyorsunuz başkalarını.

Herkese göre kendi dini en iyisidir. Tartışmayı bırakalımda saygı duymaya başlayalım. Batı ülkeleri ve Çin ilim bilimle uğraşırken biz halen daha mezhep savaşlarındayız ne yazık ki. Bizim gibi Ortadoğu ülkelerinden bir şey olmaz kusura bakmasınlar istediğimiz kadar potansiyelimiz olsun. Konuya gelirsek benim gözümde Aleviler çok medeni insanlardır okurlar, okuturlar severim kendilerini:)

Alevilik şu anki durumuyla bir İslami mezhep değildir. Namazı inkar eden, camiyi boykot eden mezhep İslam'ın içinde yer alamaz. Şayet Alevilik bir din ise ya da bir kültürel inanış ise saygı duyarım. Şu an ki şartları ile İslam'ın içine dahil etmenin yanlış olduğunu dile getirmek istedim. Sonuçta İslam'ın şartları ve kuralları bellidir.
Alevilik Şiiliktir efendim. Çoğu Müslüman da bunu böyle kabul ediyor. Gerçi siz şimdi bu mantıkla "Onlar gerçek Müslüman değil" dersiniz. Ülke böyle böyle ayrışıyor işte. Saygı duyarım ama... İşte o "ama"nın öncesi veya sonrası farketmiyor. Ülkeyi hep birlikte bu hale getirdik, hepimizi yürekten kutluyorum. Bir inanışın mezhep içi veya dışı olduğuna karar vermek için tanrı olmanız gerek. Çünkü herkes kendi inanışını doğru bilir. Çünkü ona inanıyordur.

Alevilik Şiiliktir efendim. Çoğu Müslüman da bunu böyle kabul ediyor.
Daha kendi dinini bilmeyen bir insana ne anlatıyorsunuz ki? Sokakta hacı hocayım diye gezip milletin sırtına atlayan bir kesim var bu ülkede. İslam dini kötü bir din değil, biz onu bu hale getirdik. Aslında büyük dinlerin hiç biri kötü değil sadece amacından sapmışlar.

Alevilik Şiiliktir efendim. Çoğu Müslüman da bunu böyle kabul ediyor. Gerçi siz şimdi bu mantıkla "Onlar gerçek Müslüman değil" dersiniz. Ülke böyle böyle ayrışıyor işte. Saygı duyarım ama... İşte o "ama"nın öncesi veya sonrası farketmiyor. Ülkeyi hep birlikte bu hale getirdik, hepimizi yürekten kutluyorum. Bir inanışın mezhep içi veya dışı olduğuna karar vermek için tanrı olmanız gerek. Çünkü herkes kendi inanışını doğru bilir. Çünkü ona inanıyordur.

Şii arkadaşlarım Alevilik olgusunu Şiilik içerisinde değerlendirmiyor ve böyle bir şey duymadıklarından bahsediyorlar. Bunu hem İranlı hem de Azerbaycanlı kişilere sordum. Türkiye'deki Alevilik olgusunun karşılığı Şiilik değil. Geçiniz.
Daha kendi dinini bilmeyen bir insana ne anlatıyorsunuz ki? Sokakta hacı hocayım diye gezip milletin sırtına atlayan bir kesim var bu ülkede. İslam dini kötü bir din değil, biz onu bu hale getirdik. Aslında büyük dinlerin hiç biri kötü değil sadece amacından sapmışlar.

Saygısızlığını rapor ettim. Sana cevap verirsem ortalık karışır çünkü.
Alevilik mezhep değildir diyen biri nasıl bu kadar cahil olabiliyor acaba? Alevilik mezheptir. Bu şekilde dışlaya dışlaya düşmanlık yaratıldı zaten. Muaviye olaylarını ve Kerbela olayını başka dinler için mi oldu? Hepsi islamiyetin içinde yaşandı. Sadece bir taraftan bakıp atgözlüğü ile görüyorsunuz başkalarını.

Aleviliği Şiiler bile mezhep olarak kabul etmiyor. Neyin karmaşasını yaşıyorsun acaba? Ayrıca üslubun için raporladım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı