Alındı: Huawei Mate 20 Lite

HakanCicek

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar. 3 gün önce 2499 ₺ gibi bir fiyata Mate 20 Lite satın aldım ve fark ettim ki insanların ön yargısı bu cihazlar üzerinde çok fazla. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu fiyata bulunabilirse bence alınabilecek en iyi cihaz olabilir

Tasarımla başlayalım. Nasıl oluyor bilmiyorum ama premium telefonların aksine bu telefon parmak izi tutmuyor. Kamera çıkıntısı rahatsız edici değil ve parmak izi tarayıcıyla rahatlıkla ayırt edilebiliyor. Parmak izi tarayıcının konumu gayet iyi. Telefonun kenarları oldukça şık bir malzemeyle kaplanmış. Iphone X ve Xs modellerindeki paslanmaz çelik malzemeye hem tasarım hem de his açısından benziyor. Oldukça şık gözüküyor. Ön tarafta ise A7 2018 gibi saçma bir görüntü yok ki en azından bence öyle. Ekran gövde oranı Pro modelini aratmıyor kizaten oldukça yakın. Çentik var ancak ayarlardan kapatabiliyorsunuz, ben ise rahatsız edici bulmuyorum. Telefon kalın denebilir ancak rahatsız edici değil. Ağırlığı ise ideal. Ekran gövde oranı %83 seviyesinde.

Kamera, telefona cazibe katan şey. Tek kelimeyle müthiş. 4 kameralı sistem (önde 2 arkada 2) bokeh etkisi verdiği fotoğraflarda başarılı. Yapay zeka desteği ise fotoğrafları daha da güzel kılıyor. Birçok farklı modda fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Ön kameradaki portre modu ise gayet iyi. Gece çekimlerinde belli bir noktadan sonra grenlenme var ancak belli bir nokta sonuç olarak. Bu konuda daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Leica ve HUAWEI güzel bir iş çıkarmış.

Ve ekran. Ekran tek kelimeyle ideal. Açık tonlar oldukça gerçekçi ancak siyahlar bazı açılardan pek siyah gibi durmuyor. Telefona bakış açınıza göre renkler de değişiyor. Ekran tonlama ve çözünürlük açısında ideal hatta iyi olsa da açılardan renkler bozuluyor ancak bence bu da problem değil. Of çok savundum telefonu

Performans noktasında ise PF1 varken en iyisi diyemem ancak bu da fiyatına denk. Kasma donma sıkıntısı yok. 4 GB RAM'li cihaz akıcı. Arayüz performansı gayet iyi. Oyunlarda ise biraz ısındığını söyleyebilirim.

Gelelim batarya, ses ve güvenliğe. 3750 mAh değerindeki batarya günlük hayatta oldukça yeterli. Yoğun kullanımda dahi bir günü rahatlıkla çıkarabiliyorsunuz.Örneğin bu yazıyı yazmaya başlamadan önce şarjım 44 iken şu an 43, gayet iyi. Ayrıca 13999₺'lik iPhone XS Max 512 GB'dan çıkmayan hızlı şarj adaptörü bu cihazdan çıkıyor, oldukça da hızlı şarj ediyor. Ses konusunda tatmin edici olsa da bir kulaklık satın almanız şart çünkü kutudan çıkan kulaklık leş, çöp, iğrenç. Ayrıca sevindirici bir haber, 3.5mm Jack girişi bu cihazda var. Güvenlik noktasındaysa parmak izi oldukça hızlı, problemsiz. Bunun yanında yüz tanıma olması güzel. Yüz tanıma da hızlı ancak bir iPhone x veya Xs değil, aynı şekilde yüzü tanıma konusunda da. Ve güzel bir şey de bu iki güvenlik birimini aynı anda kullanabilmeniz. EMUI 8.2 ile gelen cihaz Android 8.1'i kullanıyor. Android Pie ise beta olarak geldi.

Umarım incelememi beğenmişsinizdir. Bu telefona en fazla ne kadar verirsin diye soracak olursanız güncel fırsatları kaçırmamanızı tavsiye ederim. 3000₺ ve üstü bu cihaz için fazla olmaya başlayacaktır. İyi günler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Mate 20 Lite, Poco F1, Honor Play ve V30+ arasında sürekli gelip gidiyorum. Karar vermek gerçekten zor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı