Altay AMT Dünyanın En İyi Tanklarından Birisidir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar bir şeyi karıştırıyorsunuz, tutturmuşsunuz birincisi, 21. yüzyılda her şey yüzde yüz yerli olamaz her ülke birbirine bağımlıdır, ikincisi Amerika bile bazı parçaları dışarıdan alıyor diye. Arada fark var, parçaları dışarıdan alan Amerika 30 bin tane M1 tankı üretebiliyor ama, Türkiye peki ? Aynı şey teknolonide de geçerli, önemli olan mühendislik olarak yerli olmak, yoksa bizim "yerli" silah şirketleri gibi her aracın motorunu dışarıdan alıp zırh kaplama yapıp yerli demek çok kolay. Yemek masası kadar bir alana 1500 beygir güç sığdırabilecek mühendislik gücü var mı ülkede? Olmadığı ortada zaten.
M1 Üretse ne olabilir? tamam da ilk tankımız dedik, sağlam dedik motor emin ol halledilir. Almanlar çok iyi tank mühendisliğine sahip? evet doğru ama bizim ülkemizde ne zaman görülmüş kendi tank projesini çıkartıp da motor üretmeye kalkan mühendisler elbette hop armut piş ağzıma düş değil bu gerektiği zaman bazı şeyleri kullanacaksın ve yerli ve milli kavramını da kapatacaksın yani işlevi önemli desek yani bir yerden sonra ona alman motoru takmak bizim için çok iyi olur ama Almanya veriyor mu? elbette hayır yada Rusya'dan mı alacağız? hayır elbette kendimize kalacak yani kendimiz üretmek zorunda kalacağız hangi ülke hangisine 1500 BG Motor verir?

Kim ya bu birileri? Her türlü mesajınızda sürekli olarak bahsettiğiniz ve gard aldığınız kişiler. Tanklar hakkında sizden daha bilgili insanlar tanıyorum, onlar bile Altay hakkında net şekilde konuşamazken tahminler üzerinden bir tankı tüm dünyanın en iyi tankı ilan etmek ne kadar doğru? Nesnel değilsiniz tamam, akılcı olun bari. Daha tank ortada yok. Biz diyor muyuz dünyanın en iyi savaş uçağı TF-X diye? Kaynak aradım kaynak da yok. Boş sıkmayın.
TF-X'in prototipi var mı ki ? TF-X için de pek iç açıcı fikirler beslemiyorum şahsen
TF-X projesinin İngiltere'nin geliştirdiği 6. nesil otonom jet'e geçiş yapacağı da söyleniyor. Çünkü TF-X ingilizlerle devam eden bir projeydi.

Kim ya bu birileri? Her türlü mesajınızda sürekli olarak bahsettiğiniz ve gard aldığınız kişiler. Tanklar hakkında sizden daha bilgili insanlar tanıyorum, onlar bile Altay hakkında net şekilde konuşamazken tahminler üzerinden bir tankı tüm dünyanın en iyi tankı ilan etmek ne kadar doğru? Nesnel değilsiniz tamam, akılcı olun bari. Daha tank ortada yok. Biz diyor muyuz dünyanın en iyi savaş uçağı TF-X diye? Kaynak aradım kaynak da yok. Boş sıkmayın.
TF-X neden dünyanın en iyi uçağı olsun? yani TF-X'de diğer uçaklarda olmayan bir özellik mi var? ama Altay'da yok sadece aralarında en iyilerinden, biraz düşün Kesin olarak dünyanın en iyi topu ve çok iyi bir zırh değerleri olan bir tank Altay,Ben en iyisi dedim mi? en iyileri içerisinde dedim çünkü En iyi tankları her zaman Almanlar üretir, şu an Almanya tank mühendisliğinde en iyi durumdadır ama hala kaynak arıyorsunuz falan, benimde tank mühendisliğine yıllarını vermiş tanıdıklarım var zırh bilgileri medyaya sızdırılır ise çok rahat anlaşılır, onlara bakmaya gerek yok biraz modern tankları incelediğiniz zaman zırh ortalamasını anlayabilirsiniz.

Bir uçağın üstün olmasının temel sebepleri aviyonik özellikleri ve görünmezliğidir. TF-X kendi sınıfına göre görünmezlik iddia etmiyor ancak üstün aviyoniklere sahip olduğunun iddiası bulunmakta. Biz o zaman bunu kaynak alarak TF-X'e dünyanın en iyi uçağı diyelim, bu saçmalıktan başka bir şey değil. Siz de sızdırıldığı iddia edilen bilgilerle, ki kesinliği veya gerçek bir kaynağı yok, Altay'ın diğer tanklara karşı üstün özelliklere sahip olduğunu söylüyorsunuz. Altay'ın seri üretimi yapılırsa derim ki bu tank bize çok lazım. Iyi veya kötü önemsiz. Nasıl ki Atak projesinde projenin arkasında oldum, bunda da olurum. Lâkin şu an yaptığınız fanatiklikten başka bir şey değil. Ortada bilgi yok, kaynak yok.

Bir uçağın üstün olmasının temel sebepleri aviyonik özellikleri ve görünmezliğidir. TF-X kendi sınıfına göre görünmezlik iddia etmiyor ancak üstün aviyoniklere sahip olduğunun iddiası bulunmakta. Biz o zaman bunu kaynak alarak TF-X'e dünyanın en iyi uçağı diyelim, bu saçmalıktan başka bir şey değil. Siz de sızdırıldığı iddia edilen bilgilerle, ki kesinliği veya gerçek bir kaynağı yok, Altay'ın diğer tanklara karşı üstün özelliklere sahip olduğunu söylüyorsunuz. Altay'ın seri üretimi yapılırsa derim ki bu tank bize çok lazım. Iyi veya kötü önemsiz. Nasıl ki Atak projesinde projenin arkasında oldum, bunda da olurum. Lâkin şu an yaptığınız fanatiklikten başka bir şey değil. Ortada bilgi yok, kaynak yok.
TF-X sınıfa göre nasıl görünmezlik iddia etmiyor. Olay o zaten :D 5. Nesil uçak.

Sızdırıldığı iddia edilmiyor, tahmin ediliyor. Rusların uçakları bu konularda tartışılmaz muhteşem lakin tanklar da hala fazla abartıyorsunuz yahu. Tank dediğin şeyin zırhı, silahları ve motoru önemlidir. Bunlar dışında en iyi olması için neye göre sıralayacağız? Tank bu sonuçta. Vurunca delmesi, vurulunca delinmemesi lazım. Unutmayın ki tanklarda sınıflara ayrılır. AMT sınıfı bir tankı, meskun mahal bir bölgeye sokarsan iş yapar mı? Leopard 2A4'ler HE ve HE-T (Yüksek Patlayıcı) mühimmat kullanamıyor. Meskun mahal bir bölgede düşmana zırh delici mi atacak? Zaten zırh delicinin kalınlığı şişenin kapağı kadar... Binaya atıyorlar şarapnel saçsın diye, binayı delip geçiyor...

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı