Altay tankı için Güney Kore ile motor anlaşması sağlandı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 53
  • Görüntüleme 10B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Hayırlı olsun, çok önemli bir gelişme oldu.

Almanya'nın motor konusunda bizi yarı yolda bırakması sonucunda duraksayan projede Güney Kore ile uzun süreli görüşmelerin ardından sonuca varılmış.

Türkiye'nin tank filosu çok eski. Elimizdeki Leopard'lar ve M60'lar modernizasyon edilerek kullanılsa da artık güncel teknolojileri içeren bir ana muharebe tankına ihtiyacımız var. G. Kore ile ilgili bir problem çıkmazsa da bu tankın iplerinin ellerimizde olması Türkiye için tabii ki çok önemli bir husus.

Artık at, avrat, Leopard değil; Altay diyoruz... :D

Gün senin günündür aslan parçası:

_117491927_f4211ae1-5ce9-43ce-b358-46ca4a0edee8.jpg

Son düzenleme:
Hadi bakalım. @Jira seri üretim bandına ne zaman girer, ilk seri tankları ne zaman kullanmaya başlarız tahmini?
Şu anki şartlar altında sorunu cevaplıyorum.

Motor dışında projede bir sorun yoktu. Bizimkiler motoru alıp teste başlamış bile. Motor testleri bittikten sonra bilmediğimiz başka bir sorun çıkmazsa (daha çok G. Kore tarafı için konuşuyorum, bizden sorun çıkmaz gibi) seri üretime geçer. Bence her şey yolunda giderse Kara Kuvvetlerine 2-3 yıl içinde verilebilir. Proje çok çıkmaza girdi, artık hızlıdan bir sonuca ulaşmalı.

Bu motor anlaşmasında bizim için tek dezavantaj ticari oluyor değil mi? Yani bu tankın kullanımı ile ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değil, değil mi?
Anlaşmanın içeriğini biz bilemeyiz, gizli kapıların ardında yapılır. G. Kore'nin motoru verip masaya sunduğu şartlara göre değişir. Bizim kullanımımızda bir sorun olmaz da dış satım konusunda ne şartlar konuldu bilemeyiz.

Bildiğiniz üzere Amerikalılar, Türkiye'yi dışarıdaki ABD müttefiklerine bile silah satarken kısıtlayabiliyor.

Yıllar önce bitmesi gereken bir proje için hiçbir hevesim kalmadı.
Çok kötü yönetilen bir proje olduğu kesinlikle doğru ancak yapamadık, defter kapandı demek yerine hala projenin gerçeğe dönüşmesi için uğraşana yönetime, mühendislere, askerlere hakkı olan saygıyı göstermemiz gerekiyor.

Bitmedi bir türlü yerli diye ürettiğimiz hemen her şeyin asıl parçalarının yerli olmaması. Araba yaparız motorlar yurt dışından, tank yaparız motoru yurt dışından.

2008 Yılında duyurulduğundan beri bir motor üzerinde çalışılsaydı şu an daha farklı şeylerden bahsediyor olurdum. Umarım bir gün bunları da yapabilecek düşünce seviyesine erişebiliriz.

Geri
Yukarı