Amazon fatura bedeli üzerinden iade yapıyor

ByRambo54

Kilopat
Arkadaşlar merhaba,
2022 yılında Amazon'dan almış olduğum HyperX Cloud Core Wireless kulaklığım arıza yaptı. Garantisi bitmediği için servise gönderdim tamir vs. hiç uğraşmamışlar muadili de bizde yok değiştiremiyoruz deyip topu amazona atmışlar. Amazon'da fatura bedeli üzerinden para iadesi yapabilirim diyor fakat malum enflasyonist ortamda fiyatlar 2-3 katına çıktı.
Tüketici hakem heyetine başvuru yapıp ürünü satın aldığım günden bugüne enflasyon farkıyla birlikte para iadesi talep edebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet edebilirsin, aynı durumun benzeri başıma Arctis 9 için gelmişti. Kulaklık 1 sene kullanım sonrasında durduk yere çalışmamaya başladı ses gelmiyordu bende amazona garantiye göndermek istediğimi onlara mı göndermem gerektiğini sorduğumda bana distribütör firmanın iletişim bilgilerini verdiler ve oraya gönderin yardımcı olmazlarsa biz oluruz dediler. Distrübitör firma direkt olarak değişim veya para iadesi doa mı artık her neyse o belgeyle beraber elimizde stok yok satın aldığınız yere yani amazona gidin gibi bir dönüş sağladı. Amazona döndüğümde stok olmadığını stok olsa değiştirebileceklerini beklersem alabileceğimi ama stoklara ne zaman gireceğinin belli olmadığını söyledi bende oturdum 3 hafta kadar bekledim ve stoklara gelmiyordu elimdeki belge de 1 aylık geçerliydi yani 1 haftalık süresi kalmıştı 2 firmayı da arıyordum 2'si de birbirine yönlendiriyordu daha sonra Amazon bana belgenin süresi bitse de tekrar çıkartabilirsin demişti. İşin özü ben sorunu 2 taraf ile de çözemedikten sonra Amazona bağlanarak ben tüketici hakem heyetine başvuracağım şikayetçi olmam gereken kişi siz misiniz distribütör firma mı diye sorduğumda distribütör firmanın o ürünün aynısı yoksa bile muadili veya teklif yoluyla üst versiyonunu vs. bana sunmak zorunda olduğunu söyledi bende tüketici hakem heyetine başvurdum ortalama 1 ay sonra nova 7 verdiler daha iyi bir kulaklık diye kabul ettim. Kesinlikle para iadesini kabul etme

Hatta burada eski konumu buldum, sana yardımcı olabilmesi için bir konu bırakacağım nasıl bir süreç izlemen gerektiği mail ile öncelikle ne yazman gerektiği bu maile yapacakları dönüşe göre %100 haklı olman o maili kanıt ile THH'e sunman vs. ama farklı bir forumda buradan iletmek yasak mı bilmiyorum mesajda atamadım.

Enflasyon hesaplama işine hiç girmeyin, eliniz boş dönersiniz. Kullanmanız gereken hakkını "misli ile değişim" hakkıdır. Ürün tamir edilemiyorsa satıcı ve distribütör sırayla sorumludur, tüketicinin talep ettiği hakkı yerine getirmek zorundalar. İadeyi kabul etmeyin hocam. THH'ye başvuracaksanız misli ile değişim talep edin vebilirkişi tarafından piyasa analizi yapılarak muadil ürün listesi hazırlanmasını talep edin.

Fakat Amazon pek bahsetmese de isterseniz aradaki fark için kupon tanımlıyor. Destek ile görüşüp emsal ürün talep edin olmadı siz bu bu ürünlerden birini istiyorum aradaki fark için kupon tanımlayın deyin. Forumda birçok kişiye yardımcı oldular.

Kısacası THH'e sonsuz güven ve acele etme. %100 haklı olarak ellerinde muadil ürün yoksa dahi bir üst modelini bile ek tutar ödemeden alabileceğin bir senaryo bile var. Zamanında forumda 3070'i THH ile iade edip herhangi bir tutar ödemeden 3080 alanıda gördü bu gözler.

-

"-" Tarihinde satın almış olduğum "-" marka ürünü tarafımca "-" tarihinde size yolladım. Üründe ki "-" sorunundan dolayı tamiri mümkün olmadığı için "-" tarihinde değişim raporu ile birlikte geri yolladınız. Tkk gereği aynı ürünü, aynı ürün yoksa misli ile değişim yapılarak bir üst model ürünü tarafıma teklif yolu ile iletmeniz, bunu yapmamanız durumunda mağduriyetimin giderilmesi amacı ile servis sorumluluklarınızı ve tkk ilgili maddelerini ihlal etmeniz sonucu oluşan mağduriyetimden dolayı THH yoluna başvurarak firmanızı dava edeceğimi tarafınıza yazılı olarak bildiririm.

Yasal olarak bağlayıcılığı bulunan bu mailime ek olarak eklemek isterim ki, ürünün "-" tarihinde değişim belgesi ile geri gönderilmesinden bu yana "X süre" geçmesine rağmen "maili gönderdiğin firmanın ismi" ürünün aynısının, muadilinin veya bir üst versiyonunun stoklarda bulunmadığını söyleyerek yardımcı olmamak konusunda ısrarcıdır.

1 hafta içerisinde tarafıma dönüş yapmanızı bekliyorum.

-

Bu veya buna benzer bir mail ile distrübitör firmaya bir mail gönder, 1 hafta içerisinde zaten dönmek zorundalar, Amazon'da stok olmadığını ve para iadesi istediklerini ama para iadesininde enflasyondan dolayı istemediğini vs. vs. Durumları anlat yani THH başvurusunda bu maili ve maile gelen cevabı kanıt olarak iletmen gerekecek o yüzden bu mailleri silme.

Enflasyon hesaplama işine hiç girmeyin, eliniz boş dönersiniz. Kullanmanız gereken hakkını "misli ile değişim" hakkıdır. Ürün tamir edilemiyorsa satıcı ve distribütör sırayla sorumludur, tüketicinin talep ettiği hakkı yerine getirmek zorundalar. İadeyi kabul etmeyin hocam. THH'ye başvuracaksanız misli ile değişim talep edin vebilirkişi tarafından piyasa analizi yapılarak muadil ürün listesi hazırlanmasını talep edin.

Fakat Amazon pek bahsetmese de isterseniz aradaki fark için kupon tanımlıyor. Destek ile görüşüp emsal ürün talep edin olmadı siz bu bu ürünlerden birini istiyorum aradaki fark için kupon tanımlayın deyin. Forumda birçok kişiye yardımcı oldular.
Amazona stoklarınız da bu kulaklığın muadili sayılabilecek ürünler mevcut dedim ama aynısıyla birebir değişim yapabiliyoruz sadece dediler. Misli ile değişim yoluna gitmeye çalışıcağım teşekkür ederim fikirleriniz için.

Kısacası THH'e sonsuz güven ve acele etme. %100 haklı olarak ellerinde muadil ürün yoksa dahi bir üst modelini bile ek tutar ödemeden alabileceğin bir senaryo bile var. Zamanında forumda 3070'i THH ile iade edip herhangi bir tutar ödemeden 3080 alanıda gördü bu gözler.

-

"-" Tarihinde satın almış olduğum "-" marka ürünü tarafımca "-" tarihinde size yolladım. Üründe ki "-" sorunundan dolayı tamiri mümkün olmadığı için "-" tarihinde değişim raporu ile birlikte geri yolladınız. Tkk gereği aynı ürünü, aynı ürün yoksa misli ile değişim yapılarak bir üst model ürünü tarafıma teklif yolu ile iletmeniz, bunu yapmamanız durumunda mağduriyetimin giderilmesi amacı ile servis sorumluluklarınızı ve tkk ilgili maddelerini ihlal etmeniz sonucu oluşan mağduriyetimden dolayı THH yoluna başvurarak firmanızı dava edeceğimi tarafınıza yazılı olarak bildiririm.

Yasal olarak bağlayıcılığı bulunan bu mailime ek olarak eklemek isterim ki, ürünün "-" tarihinde değişim belgesi ile geri gönderilmesinden bu yana "X süre" geçmesine rağmen "maili gönderdiğin firmanın ismi" ürünün aynısının, muadilinin veya bir üst versiyonunun stoklarda bulunmadığını söyleyerek yardımcı olmamak konusunda ısrarcıdır.

1 hafta içerisinde tarafıma dönüş yapmanızı bekliyorum.

-

Bu veya buna benzer bir mail ile distrübitör firmaya bir mail gönder, 1 hafta içerisinde zaten dönmek zorundalar, Amazon'da stok olmadığını ve para iadesi istediklerini ama para iadesininde enflasyondan dolayı istemediğini vs. vs. Durumları anlat yani THH başvurusunda bu maili ve maile gelen cevabı kanıt olarak iletmen gerekecek o yüzden bu mailleri silme.
Çok teşekkür ederim bu yolu izlicem bakalım. Gelişme kaydedersem burayı da güncelleyeceğim. Böyle bir şey hiç aklıma bile gelmedi. İnternetten de baktım buna benzer emsal kararlar var. Sizin de yaşadığınız gibi.

Geri
Yukarı