Araba seçerken motor hacmi önemli midir?

Örnek vermek gerekirse bende hem GLA 200 var, Renault un 1.3 163 beygir motoru var içinde. Bir de C180 var o da 1.6 156 beygir. Baktığın zaman beygirleri neredeyde aynı ama C180’in motoru daha büyük. GLA bence C180’den daha hızlı hisettiriyor ama motor daha küçük olduğu için yüksek devirlerde gerçekten çok bağırıyor. Yakıt tüketimleri aşağı yukarı aynı. Küçük motor 180 üstü hızlarda daha fazla yakıyor bir de gaz pedalındaki gecikme daha fazla. Benim fark ettiklerim bunlar

Son düzenleme:
3.2 V6 vectra C bindim böyle bir ciğer yok V8 vs düşünemiyorum ama bizim ülkemizde vergisi parçası yakıtı vs derken adamı çok yorar. 3.2 Vectra'da bile LPG vardı araca yazık benzine aldık uçak oldu araba.
Şehir içinde çok takılmayacaksa yakıt düşünmesi çok da önemli değil. Geçen e38 740i ile Düzce yaptım, 12 lt/100 km ile yolu tamamladım, 2.CRDI Starex 12.5 lt/100 km yaktı (5 ileri şanzıman yüksek hızda yetersiz kaldı, yoksa 10 litre yakardı), 1.5 dci Megane ise 8 litre yaktı. Aradaki fark çok da uçurum değil.

Şehir içinde çok takılmayacaksa yakıt düşünmesi çok da önemli değil. Geçen E38 740i ile Düzce yaptım, 12 lt/100 km ile yolu tamamladım, 2.crdı starex 12.5 lt/100 km yaktı (5 ileri şanzıman yüksek hızda yetersiz kaldı, yoksa 10 litre yakardı), 1.5 dCi Megane ise 8 litre yaktı. Aradaki fark çok da uçurum değil.

Bende şu an 1.3 TCe Megane 4 manuel var Muğla-İzmir arası 120 kmh sabit ara sıra 160-170 gittim. Ortalama depo ölçümü ile 100km/5.2 litre ile gittim yolu çok aşırı sakin 90 kmh ile gidilirse 100km/4.7 litre ile gidiliyor.

Sadece tecrübe konuşuyor, ezberlik bir durum yok. Her türden aracı uzun kilometreler kullandım ve bu sonuçları doğruladım.
Ayrıca 1.2 TSI makinelerde çıkan turbo salınımı ve yüksek sıcaklık problemlerinden haberiniz yok sanırsam.
Karşılaştırma konusunda ise uç noktalar verdim ki konu daha anlaşılır olsun.
Olay tamamen tork ve beygir değil, bu adam arabayı tek sıkımlık almıyor; uzun kilometreler kullanacak. Araba yürüsün diye sürekli redline gezmekten feleği şaşmasındansa ufak bir gaza dokunam ile soluksuz yürüme arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca küçük motorların yürüyor hissiyatı vermesindeki bir önemli faktör de kısa şanzıman; araba 100 ile giderken son vitesleri devirmeye başlıyor.
Sadece soruyorum, motorun kısa ömürlü olmalarında sebep bulamamanızı neye bağlıyorsunuz? Çünkü turbolu bir araca 10.5 sıkıştırma oranı verip (1.2 TSI 110) bir de uzun ömürlü olmasını bekliyorsanız o biraz zor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bakın bakalım şanzıman oranları kısa mı uzun mu 1.0 arabaların? Hothatch değil bunlar, karıştırmayın.
Ayrıca size söyleyeyim, fordun 1.6 atmosferik aracının sıkıştırma oranı 11, corollanın 1.6 vvti motorunun 10.5, Audinin 2.0 TFSI motorunun 11 küsür, focusun 1.0 ecoboostunun 10 :D
Bu sıkıştırma oranları emisyon kısıtlamalarıyla birlikte tüm motorlarda arttı, hacim-turbo fark etmeksizin.

İşte bir dokunmayla yürümekten bahsediyorsunuz ya, tork o tork.
Burada da iki arabanın tork eğrilerine bakabilirsiniz. Şanzıman oranları neredeyse aynı olan iki arabaya oturup 3000 devirde gaza bastığınıza gidecek olan 1.0 ecoboost olacaktır. 1.6 olan değil.

Yukarıda ömür kıyaslaması yaptığım arabalar büyük hacimli bir turboluyla küçük hacimli bir turbolu arasındaydı. Her araba problem çıkarır ama bunu direkt hacime bağlayamazsınız.
Haa atmosferik araba genel olarak turbolulara göre daha az masraflı olacaktır, o garanti. 2.0 turbo bir arabadan da masrafsız olacaktır. 1.0 3 silindirli motorla 1.6 4 silindirli motoru geçmenin elbet bir ekstrası olacak, aynı daha yüksek hacimli turbolular gibi.

Ekstra olarak puma gibi SUV bir aracın focus gibi bir sedanı nasıl geçtiğini de görebilirsiniz

Son düzenleme:
Bakın bakalım şanzıman oranları kısa mı uzun mu 1.0 arabaların? Hothatch değil bunlar, karıştırmayın.
Ayrıca size söyleyeyim, fordun 1.6 atmosferik aracının sıkıştırma oranı 11, corollanın 1.6 vvti motorunun 10.5, Audinin 2.0 TFSI motorunun 11 küsür, focusun 1.0 ecoboostunun 10 :D
Bu sıkıştırma oranları emisyon kısıtlamalarıyla birlikte tüm motorlarda arttı, hacim-turbo fark etmeksizin.

Burada da iki arabanın tork eğrilerine bakabilirsiniz. Şanzıman oranları neredeyse aynı olan iki arabaya oturup 3000 devirde gaza bastığınıza gidecek olan 1.0 ecoboost olacaktır. 1.6 olan değil.

Yukarıda ömür kıyaslaması yaptığım arabalar büyük hacimli bir turboluyla küçük hacimli bir turbolu arasındaydı. Her araba problem çıkarır ama bunu direkt hacime bağlayamazsınız.
Haa atmosferik araba genel olarak turbolulara göre daha az masraflı olacaktır, o garanti. 2.0 turbo bir arabadan da masrafsız olacaktır. 1.0 3 silindirli motorla 1.6 4 silindirli motoru geçmenin elbet bir ekstrası olacak, aynı daha yüksek hacimli turbolular gibi.

Ekstra olarak puma gibi SUV bir aracın focus gibi bir sedanı nasıl geçtiğini de görebilirsiniz
Siz videolarla kendinizi avutmaya devam edebilirsiniz, gerçek ortamda işler öyle olmuyor malesef.
Ayrıca 2.0 TFSI gibi nam salmış ve yüksek kalite ile üretilmiş bir motor, atmosferik motor ve 1.0 3 silindir turbo araçların sıkıştımalarının aynı olmasını sağlamlık açısından normal olduğunu düşündüğünüz için sizinle daha fazla münakaşaya girmeyeceğim. Eğer biraz makineden anlıyorsanız söylediklerinizin safsatadan ibaret olduğunu zaten anlardınız.

Siz videolarla kendinizi avutmaya devam edebilirsiniz, gerçek ortamda işler öyle olmuyor malesef.
Ayrıca 2.0 TFSI gibi nam salmış ve yüksek kalite ile üretilmiş bir motor, atmosferik motor ve 1.0 3 silindir turbo araçların sıkıştımalarının aynı olmasını sağlamlık açısından normal olduğunu düşündüğünüz için sizinle daha fazla münakaşaya girmeyeceğim. Eğer biraz makineden anlıyorsanız söylediklerinizin safsatadan ibaret olduğunu zaten anlardınız.
Montaj mı videolar yoksa benim haberim mi yok :D Nasıl gerçek farklı?
Sıkıştırma oranını ortaya atan ben değilim ki aynı kalitede üretilirse 1.0 neden daha kötü olsun? Biri iki katı hacim ama iki katı güç veriyor? Eğer makine mühendisiyseniz bunun sebebini açıklamanızı çok isterim. Bunu ciddi söylüyorum. Her şeyi en iyi ben biliyorum diye bir havam yok.

Montaj mı videolar yoksa benim haberim mi yok :D Nasıl gerçek farklı?
Sıkıştırma oranını ortaya atan ben değilim ki aynı kalitede üretilirse 1.0 neden daha kötü olsun? Biri iki katı hacim ama iki katı güç veriyor? Eğer makine mühendisiyseniz bunun sebebini açıklamanızı çok isterim. Bunu ciddi söylüyorum. Her şeyi en iyi ben biliyorum diye bir havam yok.
Sıkıştırma olayını ortaya atan siz değilsiniz ancak birbirinden alakasız karşılaştırmaları sunan sizsiniz.
İlk olarak atmosferik araçlarda enne basıncı daha düşük olduğu için motorun sıkıştırma oranı yüksektir, Turbolu araçlarda emme basıncı yüksek olduğu için motorun sıkıştırması daha düşük olur.
2.0TFSI ise yıllardır yapılan güncellemeler ile 9.5 sıkıştırmadan buralara kadar geldi ve bu da her modelinde yok. Ayrıca bu sıkıştırma oranı için turbo basıncını daha kontrol edilebilir hale getirmek için elektronik wastegate kullanılıyor. Bu işler "Turboyu koyduk, hadi yallah." şeklinde olmuyor.
Gerçek fark ise şu bu arabaları iki kişeye verip aynı yolda kullandrdığın zaman yokuş, trafik araba harareti gibi durumlara istinaden büyük motorlu araç her zaman öne geçer. Küçük hacimli turbolu araların çoğunluğu tek sıkımlık oluyor, yağ sıcaklığına bir bakmışsın 100 dereceyi geçmeye başlamış; ancak büyük motorda 90 derecelerde takılmaya devam eder. Bazı şeyler sadece pazarlama stratejisidir, medyada gördün mü göz boyar ama aldın mı elinde patlar.
Çok kalmaz, önümüzdeki dönemde bütün markalar 2 litre üstü motora geçecek. Nedeni ise Mazda'nın Skyactive teknolojisi için yaptığı araştırma, bu araştırmada verilen verilere göre 2 litre atmosferik bir motor 16:1 sıkıştıma ile 200 beygir ve 2 lt/100 km gibi bir hedefe ulaşmaya çalışıyor. Daha fazla detay vermek isterdim ancak gereksiz fazla uzun olacak.

Son düzenleme:
Sıkıştırma olayını ortaya atan siz değilsiniz ancak birbirinden alakasız karşılaştırmaları sunan sizsiniz.
İlk olarak atmosferik araçlarda enne basıncı daha düşük olduğu için motorun sıkıştırma oranı yüksektir, Turbolu araçlarda emme basıncı yüksek olduğu için motorun sıkıştırması daha düşük olur.
2.0TFSI ise yıllardır yapılan güncellemeler ile 9.5 sıkıştırmadan buralara kadar geldi ve bu da her modelinde yok. Ayrıca bu sıkıştırma oranı için turbo basıncını daha kontrol edilebilir hale getirmek için elektronik wastegate kullanılıyor. Bu işler "Turboyu koyduk, hadi yallah." şeklinde olmuyor.
Gerçek fark ise şu bu arabaları iki kişeye verip aynı yolda kullandrdığın zaman yokuş, trafik araba harareti gibi durumlara istinaden büyük motorlu araç her zaman öne geçer. Küçük hacimli turbolu araların çoğunluğu tek sıkımlık oluyor, yağ sıcaklığına bir bakmışsın 100 dereceyi geçmeye başlamış; ancak büyük motorda 90 derecelerde takılmaya devam eder. Bazı şeyler sadece pazarlama stratejisidir, medyada gördün mü göz boyar ama aldın mı elinde patlar.
Çok kalmaz, önümüzdeki dönemde bütün markalar 2 litre üstü motora geçecek. Nedeni ise Mazda'nın Skyactive teknolojisi için yaptığı araştırma, bu araştırmada verilen verilere göre 2 litre atmosferik bir motor 16:1 sıkıştıma ile 200 beygir ve 2 lt/100 km gibi bir hedefe ulaşmaya çalışıyor. Daha fazla detay vermek isterdim ancak gereksiz fazla uzun olacak.
Skyactiv başka bir dünya. Uzun süredir deniyorlardı demek ki geliştirmişler. Umarım başarılı olurlar.
Sıkıştırma oranıyla ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Wastegate nedir vs ben de biliyordum. Anlamsız bir karşılaştırma yaptığımı da düşünmüyorum, atmosferik araçla aynı şey olmadığını söylemeye çalıştım zaten.
Soğutma sistemlerinde de aracın kalitesi ortaya çıkmaya başlıyor. Üst sınıf bir aracın soğutma teknolojisiyle 1.0 B-C arabaların aynı sistemlere, aynı teknolojilere sahip olmadığı kesindir herhalde.
Ben zannetmiyorum ki 200-200 son vitesinde 6000 devirde giden 1.6 gariban bir atmosferiğin yağ sıcaklığı 90'larda gezsin.
Ayrıca her arabaya bindiğimizde top speed denemiyoruz. Araçların ömrünün büyük çoğunluğu zaten o hızlara devirlere çıkmadan geçiyor. Normal bir kullanımda da ısınıyorsa o markaya yanaşmamak gerekir zaten :)

Üste çıkmaya çalışmıyorum, anlayan biriyle tartışmak hoşuma gidiyor.

Kesinlikle önemli, şimdi "Turbo var bir kere." diyecek kardeşlere baştan söyleyeyim; o 1.0 fındık motorlarınız birkaç yüz bin kilometrelere gelince görüşürüz.
Bomboş bir yorum. Şu an 0km 1.0TSI 1.2TSI 0.9TCe 1.0TCe bir araç alıp bakımlar aksatılmadan düzenli kullanılırsa en ölüsü 400 bin kmyi kafadan görür. Aksini iddia edenle araba konusunda tartışılmaz bile. Sizin söylediğiniz saçma teorinin doğruluğu olsa yukarıda bahsettiğim motorlu araçlar asla tutulmazdı. 400-500 bine gelmiş ve halen motor yürüyen kusursuz onlarca araç ilanı da mevcut.

1.6TSI olsaydı 1.0TSI ile kıyaslayıp evet 1.0TSI daha çok yıpranacaktırı derdik ancak sizin yarattığınız algı çok başka. 1.6TSI 570 binde tükeniyorsa 1.0TSI da 490 civarlarında tükenir ömür olarak.

Hocam yokuş çıkarken beygir mi önemli tork mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı