Araba seçerken motor hacmi önemli midir?

Tork. Tork direkt döndürme kuvveti demektir zaten. Torku yüksek araç aynı şanzıman oranında yere daha fazla döndürme kuvveti iletebildiği için daha iyi çekiş sağlar, daha yüksek hızlarla aynı yokuşu çıkabilir.
Hocam peki dizel araba önerir misiniz? Internette dizel motorlarin üretiminin duracağı, değer kaybedeceği vs. yazıyor.

Hocam peki dizel araba önerir misiniz? Internette dizel motorlarin üretiminin duracağı, değer kaybedeceği vs. yazıyor.
Yakın gelecekte özellikle Türkiye'de bu pek mümkün değil. Evet dünyada biraz içten yanmalıları bırakma ve binekler için özellikle dizelden uzaklaşma eğilimi var. Özellikle de dizel üretmek istemiyorlar artık, bir gün komple bitebilir de ama değer konusunda ters tepip elinizdeki araba değer bile kazanabilir :D Seçimi etkileyecek bir haber değil yani, elinizdeki araba yakın gelecekte değer olarak etkilenmez.

Şimdi bazı firmalar ve ülkeler elektrikli araçlara geçilmesi yönünde dayatmaları var bu doğru. Ama biz ülkemizdeki piyasa yeni giren araçlara ve bunların toplam araç sayındaki farkına bakmamız gerekiyor.

Bazı firmalar direk eletrikli araçlara geçmeye sıcak bakmayıp hibrit ya da sade benzin yakıtlı araç üretmeye devam ediyorlar. Dizel araç konusunda birkaç firma hariç binek araç üretimini durdurdu. Ama fiyatlar konusunda etkiledi mi? (Hayır)

Tam elektrikli araçlar için ben hala erken olduğunu düşünüyorum. Şahsi fikrim en az 6 sene gelişmeleri takip etmek gerekiyor. (menzil, batarya teknolojileri, şarj istasyon sayıları ) gibi.

Ben bugün sıfır araç alsam tercihimi hibritten yana kullanırdım.

Sizin sorunuza gelirsek Güncel araç modellerinden hangisini alırsanız alın ciddi bir değer kaybı yaşamazsınız. Yakıt tercihi araç marka modeline göre değişebilir.

Ben mesela Cherry son model araçlarını seviyorum ama motorları hoşuma gitmiyor (tgdi)
Sadece benzinli sürecekseniz her marka olur. En popüler olanı mesela vag grubu (TSI) motoru yada psa grubu gibi..
Dizel için Fiat (Multijet) ve Renault (dCi) araçları motorları gibi gider bu liste.

Burada önemli nokta sizin bütçeniz ve alım tercihiniz.

Şimdi bazı firmalar ve ülkeler elektrikli araçlara geçilmesi yönünde dayatmaları var bu doğru. Ama biz ülkemizdeki piyasa yeni giren araçlara ve bunların toplam araç sayındaki farkına bakmamız gerekiyor.

Bazı firmalar direk eletrikli araçlara geçmeye sıcak bakmayıp hibrit ya da sade benzin yakıtlı araç üretmeye devam ediyorlar. Dizel araç konusunda birkaç firma hariç binek araç üretimini durdurdu. Ama fiyatlar konusunda etkiledi mi? (hayır)

Tam elektrikli araçlar için ben hala erken olduğunu düşünüyorum. Şahsi fikrim en az 6 sene gelişmeleri takip etmek gerekiyor. (menzil, batarya teknolojileri, şarj istasyon sayıları ) gibi.

Sizin sorunuza gelirsek güncel araç modellerinden hangisini alırsanız alın ciddi bir değer kaybı yaşamazsınız. Yakıt tercihi araç marka modeline göre değişebilir.

Ben mesela Cherry son model araçlarını seviyorum ama motorları hoşuma gitmiyor (tgdi)
Sadece benzinli sürecekseniz her marka olur. En popüler olanı mesela vag grubu (TSI) motoru ya da psa grubu gibi.
Dizel için Fiat (Multijet) ve Renault (dCi) araçları motorları gibi gider bu liste.

Açıkçası DSG şanzımandan korkmasam Volkswagen grubuna bakmayı isterdim.

Bazı firmalar direk eletrikli araçlara geçmeye sıcak bakmayıp hibrit ya da sade benzin yakıtlı araç üretmeye devam ediyorlar. Dizel araç konusunda birkaç firma hariç binek araç üretimini durdurdu. Ama fiyatlar konusunda etkiledi mi? (hayır)

Sizin sorunuza gelirsek güncel araç modellerinden hangisini alırsanız alın ciddi bir değer kaybı yaşamazsınız. Yakıt tercihi araç marka modeline göre değişebilir.

Sadece benzinli sürecekseniz her marka olur. En popüler olanı mesela vag grubu (TSI) motoru ya da psa grubu gibi.

Galiba Corolla cross hybrid almayı düşünüyorum.

Şehir içinde kullanilacaksa ister 1.0 olsun ister 3.0 varacaginiz yere ayni surede varacaksiniz. Evet turbo motorlarin hassas oldugunu duydum atmosferik motorlara gore fakat bu atmosferikten kesinlikle daha kisa gider anlamina gelmiyor ve 1.0 sizi huylandirmasin cunku 1.0 olup 1.5 veya 1.6 atmosferik arabalardan daha iyi ceken arabalara sahit oldum.

Açıkçası DSG şanzımandan korkmasam Volkswagen grubuna bakmayı isterdim.

Galiba Corolla cross hybrid almayı düşünüyorum.
Corolla cross gayet guzel araba fakat uzun yolda yakit tasarrufu beklemeyin, bilginiz olsun.

Yakın gelecekte özellikle Türkiye'de bu pek mümkün değil. Evet dünyada biraz içten yanmalıları bırakma ve binekler için özellikle dizelden uzaklaşma eğilimi var. Özellikle de dizel üretmek istemiyorlar artık, bir gün komple bitebilir de ama değer konusunda ters tepip elinizdeki araba değer bile kazanabilir :D Seçimi etkileyecek bir haber değil yani, elinizdeki araba yakın gelecekte değer olarak etkilenmez.
Hocam 2018 honda cr-v otomatik dizel nasıldır? bir fikriniz var mı

Geri
Yukarı