Araba seçerken motor hacmi önemli midir?

Ahmet9727

Centipat
Araba almayı düşünüyorum. Arabayı seçerken motor hacmi önemli bir kriter olmalı mıdır? Mesela 2 arabada 120 beygir ama birisi 1.6 birisi 1.0, arasında çok fazla bir fark olur mu?

Motor hacminden çok tork ve bg bakmak lazım bir de silindir sayısına.

Direkt olarak hacim hiçbir şey ifade etmez.
Sizi yolda hızlandıran tork, son hızınızı belirleyen ise beygirdir, performans hakkında fikir edinmek için bu iki değere bakmanız gerekir.
Hacim ise vergi, bakım gibi durumlara etki edebilir.
Ayrıca direkt olarak marka model şeklinde motor incelemesi-araştırması yaparak herhangi bir kronik sıkıntısı var mı bakımları pahalı mı öğrenebilirsiniz.

Tabiki önemli, bunun en iyi örneği egea ve wolksvagen'in modellerinde var. Özellikle yokuşta düşük olan(1.0, 1.2) çok zorluk çektirir.
1.0-1.2 turbo olup 1.6 atmosferiklerden daha iyi çekişe sahip olan bir sürü araba var.

Genel olarak küçük motor yüksek hızda daha çok yakıyor. Uzun yol yapıyorsanız büyük motor bu bakımdan avantajlı.
Örneğin? Gidip 2.0 üst segment bir araçla 1.0 clio kıyaslamıyorsunuzdur umarım.

Tamamen yanlış demiyorum ama direkt hacime bağlayamazsınız.

1.0-1.2 turbo olup 1.6 atmosferiklerden daha iyi çekişe sahip olan bir sürü araba var.

Örneğin? Gidip 2.0 üst segment bir araçla 1.0 clio kıyaslamıyorsunuzdur umarım.

Tamamen yanlış demiyorum ama direkt hacime bağlayamazsınız.
Ben aynı arabanın farklı motor seçeneklerinden bahsediyordum.
Focus 1.0 gtdi
Focus 1.6 Ti-vct
ikiside 125hp

Ben aynı arabanın farklı motor seçeneklerinden bahsediyordum.
Focus 1.0 gtdi
Focus 1.6 Ti-vct
ikiside 125hp
Evet, ben de. Focusların 1.0 ecoboostları 1.6 atmosferiklerinden daha iyi çekişe sahiptir. Kullanırken turbonun devrede olduğu devir aralığında yürüyeceği için kullanması da daha keyifli olur bence gereksiz bağırtmak zorunda kalmazsınız. Bir kıyasına bakmak lazım ama daha az yakıyordur yüksek ihtimalle.

Daha az yakıyormuş. Baktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı