Aracın 1L yağ eksiltmesi normal mi?

Aracın yaşına göre normal denebilir hocam. Bir de yağ olarak ne kullanıyorsunuz? Araca özel uygun yağ kullanılmadığında da normale göre daha fazla eksilme yapabilir.

Yazlık yağ diyorlar sanırım. Burada kışları en fazla gece -5 derece falan olunca çok katı bir yağ koydurmadık.

134.600 Km'de 136.000 Km'de yağ bakımına falan girecek.

Hocam periyodik bakımları aksatmayın her araç yağ eksiltir normal bir durum soğuk havalarda zorlanınca yeni model Fiat egea 1.4 araçlar sanki 2000 model şahin gibi yağ yakıyor kafanıza takmayın 10 bin km civarı 1.5 litre aşmadığı sürece yağ eksiltmesi problem olmaz.

Aracın yaşına göre normal denebilir hocam. Bir de yağ olarak ne kullanıyorsunuz? Araca özel uygun yağ kullanılmadığında da normale göre daha fazla eksilme yapabilir.

Yağ olarak Castrol'du sanırım. Teknik servisin önerdiği yağdan koyduruyoruz.
Hocam periyordik bakımları aksatmayın her araç yağ eksiltir normal bir durum soğuk havalarda zorlanınca yeni model Fiat egea 1.4 araçlar sanki 2000 model şahin gibi yağ yakıyor kafanıza takmayın 10 bin km civarı 1.5 litre aşmadığı sürece yağ eksiltmesi problem olmaz.

8000'de 1 Litre falan eksiltmiş işte. 10.000'de de olsun olsun 1.2 Litre olsun. Şu sıralar buralarda normalde daha soğuk ondan dolayı fazla biraz sanırım. Bir de motorun hacmi yüksek olduğu için de fazladan yağ eksiltiyor olabilir.
Hocam periyordik bakımları aksatmayın her araç yağ eksiltir normal bir durum soğuk havalarda zorlanınca yeni model Fiat egea 1.4 araçlar sanki 2000 model şahin gibi yağ yakıyor kafanıza takmayın 10 bin km civarı 1.5 litre aşmadığı sürece yağ eksiltmesi problem olmaz.

Periyordik bakımlarını Km Km'sine yaptırıyorum hocam. Filtreler falan değişiyor her gittiğimde.

Yağ olarak Castrol'du sanırım. Teknik servisin önerdiği yağdan koyduruyoruz.

8000'de 1 litre falan eksiltmiş işte. 10.000'de de olsun olsun 1.2 litre olsun. Şu sıralar buralarda normalde daha soğuk ondan dolayı fazla biraz sanırım. Bir de motorun hacmi yüksek olduğu için de fazladan yağ eksiltiyor olabilir.

Periyordik bakımlarını km Km'sine yaptırıyorum hocam. Filtreler falan değişiyor her gittiğimde.

Evet 1.6 üstü motorların yağ kapasitesi fazla örnek 1.6 araçta 4-5 litre ise 1.8 2.0 araçlarda 6-7 litre olabiliyor dediğim gibi 1.5 litre üstü hafiften sıkıntı olmaya başlar soğuk havalarda aniden çalıştırıp yola çıkmayın çalıştırdık sonra 1 dk kadar bekleyin motor kendine gelsin öyle kalkın çoğu kişi aracı çalıştırdığı gibi 2-3 bin devir basıyorda basıyor soğuk araçla yağ daha yukarı çıkmamış adam köklüyor sonra motor masraf çıkartıyor diyor.

Evet 1.6 üstü motorların yağ kapasitesi fazla örnek 1.6 araçta 4-5 litre ise 1.8 2.0 araçlarda 6-7 litre olabiliyor dediğim gibi 1.5 litre üstü hafiften sıkıntı olmaya başlar soğuk havalarda aniden çalıştırıp yola çıkmayın çalıştırdık sonra 1 dk kadar bekleyin motor kendine gelsin öyle kalkın çoğu kişi aracı çalıştırdığı gibi 2-3 bin devir basıyorda basıyor soğuk araçla yağ daha yukarı çıkmamış adam köklüyor sonra motor masraf çıkartıyor diyor.

Hocam aracı her sabah 1 - 2 dakika rolantide bekletiyorum. Dizel araç olduğu için en fazla 2000 devirde gidecek şekilde gaz veriyorum. Arabayı her kapatacağım zaman da 1 dakika kadar bekliyorum Turbo'nun havasını alsın diye.

Geri
Yukarı