Rehber Arch Linux'ta DEB paketi kurmak

Hazırlayacak rehber fikri bulamıyorken bugün satın aldığım bir aracın Linux için sadece DEB ve RPM paketleri sunduğunu gördüm. Basit bir şey olsa da Debian, Ubuntu tabanından Arch Linux tabanına geçecek olan arkadaşlar için bu rehberi hazırlamak istedim.

Aslında AUR üzerinden kurduğumuz çoğu uygulamayı DEB paketinden çevirerek kuruyoruz. Arch Linux'ta DEB paketi çevirmek fazlasıyla normal bir durum.

Öncelikle DEB dosyalarını Arch Linux'a kurabilmek için debtap aracına ihtiyacımız var. Bunu AUR yardımcınız ile kurabilirsiniz. Ben paru kullanıyorum. Rehber yeni kullanıcılara yönelik olduğu için paru kurulumunu da anlatacağım.

Kod:
sudo pacman -Sy git --noconfirm
git clone https://aur.archlinux.org/paru-git.git
cd paru-git
makepkg -si

Bu şekilde AUR yardımcımız olan Paru'yu kurmuş olduk.

paru -S debtap komutu ile debtap'ı kuralım.

Ben bugün satın almış olduğum Bibisco'nun DEB dosyasını çevirerek örnek çıktıyı göstereceğim.

sudo debtap -u (deb-dosyası.deb şeklinde DEB dosyamızın sıkıştırılmış bir tar.zst dosyasına dönüştürmeyi sağlayabiliriz. Benim yaşadığım gibi dosya oluşturulmama hatası yaşarsanız -u kısmı olmadan komutu yazabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü - 2024-04-14 19-25-14.png

Gördüğünüz gibi başardık ancak işimiz bu kadar değil. Pacman paket yöneticisini kullanarak paketi kurmamız gerekli.

sudo pacman -U paket-adi.tar.zst komutu ile paketi kurabiliriz.

İşte bir DEB dosyasını kurmak bu kadar kolaydı. :)

Son düzenleme:
Tam aradığım şey hocam şaka mısın?

Rehber için elinize sağlık. Çok güzel olmuş.

Bu arada burada bir hata yok mu?
Hocam normalde sudo debtap -u debdosyası.deb şeklinde olması lazım ancak garip şekilde ben öyle yaptığımda bana herhangi bir dosya vermiyor. -u olmadan yaptığım zaman çıktı veriyor.

sudo debtap -u (deb-dosyası.deb şeklinde DEB dosyamızın sıkıştırılmış bir tar.zst dosyasına dönüştürmeyi sağlayabiliriz. Benim yaşadığım gibi dosya oluşturulmama hatası yaşarsanız -u kısmı olmadan komutu yazabilirsiniz.
Başkalarında aynı şekilde olmazsa diye düzenledim hocam. @Rona

Geri
Yukarı