Askerlikte Uzman Çavuş olarak kalmak

cfx134

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben tecili bozdurup askerliğe gitmeyi düşünüyorum. Sebebi sözel yapıda olduğum için pek bir bölüm yok okunacak bilirsiz ki üniversitede. Konuya dönersek babamda hali hazırda Astsubay ve bende askerliğe gittikten sonra Uzman Çavuş olarak kalmak istiyorum. Birkaç sorum olacaktı;

1)Boy/Kilo/Göz kaç istiyorlar boy 1.64 en aşağı diye biliyorum ama kilo ve göz sınırı hakkında bilgim yok,

2)Sınav,mülakat zorlukları nasıldır?

3)Kazanan adaylar sözleşmeli mi oluyor ve bu sözleşme süresi sanırım 7 yılmış. Diyelim ki kazandım peki 7 yıldan sonra Uzman Çavuşluğa devam edemez miyim? Zorunlu olarak tekmeyi basıyorlar mı? Yani 7 yıldan sonra muvazzaf U. Çavuş olarak kalmak isterim ve sözleşme sonrası yapabileceğim bir işte yok. Cevap verirseniz sevinirim.

Özellikle göz ve 3.sorunun cevabını merak ediyorrum :S

Son düzenleme:
Yaş, yapılacak işe göre fiziksel özellikler ve sınav var ama esas olay o yıl alım yapılacak olması.

Hizmetimi tamamlamadan önce komutanım bana istersem kalıcı olarak askerliğe meslek olarak devam edebileceğimi söylemişti. İş kurma fikrim olduğu için kabul etmemiştim.

İstersen tecil iptali yerine aşağıdakileri önce iyi bir oku, sonra okulunu bitirip orduda neler yapabileceğini de bir seçenek olarak doğrudan askerlik şubesiyle konuş. KHK'lar da yıldan yıla değişebiliyor. Meslek olarak askerlik içerisinde de her seçeneği keşfetmexeb acele karar alma.

Yönetmelik PDF'i burada http://www.tsk.tr/Content/pdf/insan_kaynaklari/Sozlesmeli-Subay-Astsubay-Yonetmeligi.pdf

"
25 yaşını bitirmemiş olmak.
*Askerlik hizmetini tamamlamış veya yapıyor olmak.
*Askerlik hizmeti sona eren adaylar için, terhis tarihinden itibaren üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak.
*Askerlik hizmeti devam eden adaylar için başvuru kılavuzunda belirtilen tarihten önce terhis olacak olmak.
Adaylar seçim aşaması sınavlarına geldiklerinde öncelikle başvuru evraklarının incelenmesi / kayıt kabul faaliyetleri yapılmaktadır. Burada yapılacak kontrollerde başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan veya evraklarının yanlış olduğu tespit edilen adayların işlemleri iptal edilmektedir.
Yazılı sınavda; sözel (Atatürkçülük ve inkılap tarihi, kompozisyon vb.) ve sayısal (temel matematik, dört işlem vb.) konulardan oluşan toplam beş soru sorulmaktadır. Yazılı sınav sonuçları mülakat esnasında değerlendirilmektedir. Yazılı sınavın baraj notu bulunmamaktadır.
Sağlık Muayenesi; Ön sağlık muayenesinde aşağıdaki hususlar aranır:
Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu olmamak, şaşı ve renk körü olmamak),
Vücudun herhangi bir yerinde yanık, ameliyat, jilet ve cilt hastalığı vb. izler bulunmamak,
Yazlık kıyafet giyildiğinde; vücudun görünen yerlerinde 20 cm2’den büyük, görünmeyen yerlerinde 50 cm2’den büyük veya büyüklüğüne bakılmaksızın dini, siyasi, cinsellik ve şiddet içerikli dövme bulunmamak,
Ağız, ve diş yapısı ile sağlıkla ilgili diğer hususlarda, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen ölçütlere uygun olmak,
Türkçeyi kusursuz konuşmak (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, boğumlanma vb. olmamak),
TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırları içinde olmak koşulları aranmaktadır.
Fiziki mülakat; Adaylar; mekik koşusu (veya 1500 m. koşu), mekik ve şınav branşlarından teste tabi tutulmaktadır. Fiziki yeterlilik testi standartları için www.kkk.tsk.tr internet adresinden "İnsan Kaynakları" bölümüne bakınız."

Yaşıma göre zayıf biriyim. 21 yaşındayım Boy .165 ve kilo 51 bunu sorduysanız. Her bakımdan kusursuz olmak derken bunda sıkıntı çıkabilir mi? Diğer seçenekleride biliyorum astsubay ve subay için ama gördüğüm ve okuduğum kadarıyla askerlikten Uzman erbaş geçişinde biraz daha ''esnek'' kalıyor şartlar. Gözü sormamın nedeni bir gözüm 2 numara eğer geçirmeyeceklerse ona göre göz çizdirmeye gideceğim askerden önce. Aileme kalırsa herkesi geçiriyorlar diyorlar.Zaten sorun olmaz fiziki mülakatta çabalarsın sadece diyorlar ama ben gözde sorun çıkacağından neredeyse eminim gibi yani ''daha düşman mı dost mu ayırt edemeyen adamı niye alalım'' diye bir düşünce oluşabilir komutanların kafasında sonuçta.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı