Asus Gtx780 Ti Directcu 2 Isınma sorunu

Berkay Gür

Kilopat
Makaleler
30
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 2 ay önce yurt dışından "Asus Gtx780 Ti Directcu 2 O.C Gddr5 3Gb 384Bit" aldım. Crysis 3 ve Watch dogs test ettim yeni sistemimle. FPS değerleri iyi fakat ısı derecelerinin iyi olduğunu sanmıyorum. Oyunda 5-10 DK sonra ekran kartı 82 dereceye çıkıp, 82'de sabit kalıyor. Fan hızına bakıyorum %57 den çıkmıyor fakat fan hızı otomatikte. Yardımlarınızı bekliyorum bu kart 82 değil 70 lerde olması gerekiyor. Sürücülerimin hepsi güncel.
NOT: Boşta 28-30 arası oluyor.
Sistem:
  • Ekran kartı: Asus Gtx 780 ti directcu II
  • İşlemci: Intel i7 4790 + Hyper 212x soğutucu
  • Anakart: Asus H97 plus
  • Ram: 8GB vengeance (4x2) 1600mhz
  • Kasa: Xigmatek talon kasa + 750w 80 plus silver güç kaynağı

@Recep Baltaş Bey kimse yardım etmiyo lütfen müsaitseniz yardımınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıklarınız normal merak edilecek bir şey yok emin olun. Watch Dogs zaten optimizasyon özürlü bir oyun olduğu için grafik işlemciye fazla yük bindiriyor. O iki oyun dışında ki çoğu oyunda zaten problem yaşamassınız.

Sıcaklıklarınız normal merak edilecek bir şey yok emin olun. Watch Dogs zaten optimizasyon özürlü bir oyun olduğu için grafik işlemciye fazla yük bindiriyor. O iki oyun dışında ki çoğu oyunda zaten problem yaşamassınız.
Benim merak ettiğim fan hızı normal mi? %65 Falan olsa daha iyi soğutur ama neden 57-58 arası oluyor 82 derecedeyken?
Teşekkürler.

Her oyunda öyle ise biraz sıkıntı var gibi gözüküyor. Ben laptopta 82 derece civarı görüyorum. Dediğin gibi 70-75 civarı olması gerekiyor.

Bakın kademe kademedir o otomatik ayar. Örnek olarak şöyle açıklayayım. Komutları şu şekilde düşünün. Isıya göre fana çalışması gerektiği devir bilgisi gider.

1-10 derece, 30 derece arası %20 fanı çalıştır.
2-30 derece,50 derece arası %40 fanı çalıştır.

Böyle böyle düşünebilirsiniz. İçiniz yinede rahat etmiyorsa manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

82 derece oyundayken normal sayılır GTX 780Ti için, o ekran kartı GPU'su 98 derece sıcaklığa kadar dayanıklıdır.

ASUS GTX 780 Ti DirectCU II OC 3 GB Review | techPowerUp

1.jpg

Bak kardeşim. Şimdi sana Asus Directcu II ve Gigabyte Windforce gibi soğutma sistemlerinin çalışma prensiplerini anlatacağım. Fanlar ekran kartı yeterince ısınmadığı sürece yavaş dönmeye programlıdırlar. Ekran kartı 80 dereceye ulaşana kadar genelde fanlar %40 devirin altında döner. Ekrankartı 80 dereceye ulaştığı zaman fanlar sıcaklığı 80 dereceye sabitleyecek kadar hızlı çalışır, daha fazla hızlı çalışmaz. Genelde %60-%65 devirde dönmesi yeterli olur. Ekran kartına çok fazla yük biner ve 80 dereceyi geçmeye çalışırsa fanlar gerekirse %100 devirde dönüp ekran kartı ısısını 80 dereceye sabitler.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı