Bazı oyunlara zam!

Linçlenmek istemiyorum. Ama şu sıralar insanlar korsan kullanmakta haklılar. Zorla aldıkları sistemlerle zar-zor geçinen ailelerine yüklenmekten ne kadar çekindiklerinden eminim…

Steam, Epic Games gibi platformların sana söylediği "Hesabın bana ait, oynadığın oyunlar bana ait. Sen yalnızca kiracısın, ödeme yaptığın oyunları satamazsın çünkü senin değiller, hesabını satarsan da sözleşmeye aykırıdır olacaklara karışmam."

Böyle bir durumda insanın gerçekten sahip olacağı şeylere parasını harcaması, daha fazla dijital içerik kiralamasından yeğdir. Yalnızca bu ihtiyaçları giderdikten sonra stüdyolara "bağış" amaçlı satın alım yapılabilir. Hali hazırda hiçbir zaman mal sahibi olamadığımız için de paramız bu şekilde değer bulur. Seni linç edecek biri olursa da kapitalizmin minik bir çarkı olmaktan mutludur.

Linçlenmek istemiyorum. Ama şu sıralar insanlar korsan kullanmakta haklılar. Zorla aldıkları sistemlerle zar-zor geçinen ailelerine yüklenmekten ne kadar çekindiklerinden eminim…
Bizim gençliğimizde bir oyunu orijinal almak neredeyse imkansızdı. Yani imkansızdan kastım, maddi durumun ortalamanın üstünde değildiyse gerçekten ulaşılabilir seviyelerde değildi oyun fiyatları dolayısı ile bahsetmiş olduğunuz şeye benim kuşağım son derece hakim. Kaldı ki, elinde olmayan sebeplerden ötürü korsan oyun tercih eden oyuncuların ayıplanması da bir kuple züppelik benim nezdimde... Bizler zamanında giderdik AVM'nin içerisinde yer alan Cd'ciden korsan oyunlarımızı alır oynardık yani... Elbette multiplayer oynama imkanı içerik çeşitliliği ve PC sağlığı açısından oyunların orijinal alınması birinci tercih sebebi olmalı. Ama maalesef bizimki gibi ekonomisi son derece kırılgan temeller üzerinde olan ve alım gücünün düşük olduğu ülkelerde korsan tercih sebebi. Bundan ötürü de bence kimse linçlenmemeli...

Bizim gençliğimizde bir oyunu orijinal almak neredeyse imkansızdı. Yani imkansızdan kastım, maddi durumun ortalamanın üstünde değildiyse gerçekten ulaşılabilir seviyelerde değildi oyun fiyatları dolayısı ile bahsetmiş olduğunuz şeye benim kuşağım son derece hakim. Kaldı ki, elinde olmayan sebeplerden ötürü korsan oyun tercih eden oyuncuların ayıplanması da bir kuple züppelik benim nezdimde... Bizler zamanında giderdik AVM'nin içerisinde yer alan CD'ciden korsan oyunlarımızı alır oynardık yani... Elbette multiplayer oynama imkanı içerik çeşitliliği ve PC sağlığı açısından oyunların orijinal alınması birinci tercih sebebi olmalı. Ama maalesef bizimki gibi ekonomisi son derece kırılgan temeller üzerinde olan ve alım gücünün düşük olduğu ülkelerde korsan tercih sebebi. Bundan ötürü de bence kimse linçlenmemeli...

Benim linçlediğim olay 5-10 TL vermeyip zamlanınca korsana devamke diyenler. Yani okey herkes CoD MW 3E 2 k veremez mesela ama 10 TL olan oyunu almayıp zamlanınca crack yüklemek yüzsüzlük bence.

Pacify.
Eski: 10.50₺
Zamlı: 105₺

Pumpkin jack.
Eski: 50₺
Zamlı: 280₺

Hitman: Absolution™
Eski: 34.99₺
Zamlı: 190₺

Hitman 2: Silent Assassin.
Eski: 19.50₺
Zamlı: 95₺

Hitman contracts.
Eski: 19.50₺
Zamlı: 95₺

Hitman: Codename 47.
Eski: 18.50₺
Zamlı: 85₺

Turbo overkill.
Yeni: 235₺

Ne düşünüyorsunuz?

Hitman: Absolution™ 7-8 gün önce almıştım fazla zamlanmış ama dying light rekorunu geçememiş.

Antivirüse boşuna para vermiyorum 😈

Benim linçlediğim olay 5-10 TL vermeyip zamlanınca korsana devamke diyenler. Yani okey herkes CoD MW 3E 2 k veremez mesela ama 10 TL olan oyunu almayıp zamlanınca crack yüklemek yüzsüzlük bence.
Haklısınız. Verilebilir meblağlarda satılan oyunların ben de orijinal alınması taraftarıyım zaten. Eğer ekonomimiz bu kadar kötüleşmemiş olsaydı dijital oyun platformları bu açıdan son derece oyuncu dostu yerlerdi yakın zamana kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı