Bilgisayar aniden donuyor

İtxomotime

Hectopat
Bilgisayarda bir şeyle uğraşırken aniden ekran dondu, monitorü kontrol ettim sıkıntı yok CTRL alt delete yaptım oyun mu gitti diye o da yok alt F4 alt F4 alt F4 enter falan yaptım PC kapansın diye o da yok hiçbir şey yapılmıyor tek çare fişini çekmek. Daha önceden başına gelen var mı bir yardım etsin. Böyle video çekerken veya Adobe de bir şeyler yaparken olunca aşırı sinirimi bozuyor 30 dakikalık emek ya da kaydetmedigim 6 saatlik dosyalar falan gidiyor bayağı sıkıntı oluyor. Bilgisayarı alalı 40 gün oldu ve yaklaşık 4 defa falan oldu bu olay.

Bu arada fanlar boştayken dönmüyor ve genelde bilgisayar boştayken oluyo bu olay. Onla alakalı olabilir mi acaba

Bu arada fanlar boştayken dönmüyor ve genelde bilgisayar boştayken oluyo bu olay. Onla alakalı olabilir mi acaba
Oyun oynarken hiç böyle bir şey olmadı. oyun açtığım zaman dönmeye başlıyorlar o konuda sıkıntı yok.

adında gaming olan bir şey miydi site

Yok. Mavi yılan diyeyim.
Sorununuza gelecek olursak bu sorun bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Benim eski bilgisayarımda işlemciden kaynaklanıyordu (işlemci belli bir frekansın üstüne çıktığında çöküyordu). Öncelikle bilgisayarında XMP falan açıksa onu kapat bir süre öyle kullan. Sorun tekrar gerçekleşirse ekran kartı sürücüsünü silip tekrar kurmayı dene. AMD'nin gıcık bir problemidir bu ve genelde ekran kartından kaynaklanır. Sorun hala devam ederse fazla kurcalamanı tavsiye etmem ama bu dönemde garantiye de pek güven olmuyor...

Oyun oynarken hiç böyle bir şey olmadı. oyun açtığım zaman dönmeye başlıyorlar o konuda sıkıntı yok.
Hocam işlemcinizin fazla ısınması yüzünden olabilir. Dikkat edin. Kalıcı hasar olabilir. (Örneğin; Ben. İşlemcimde %60'dan fazla performans kaybı var. Sözde oyun bilgisayarı fakat minecraftda bile en hızlı grafiklerde anca oynayabiliyorum.)

Yok. Mavi yılan diyeyim.
Sorununuza gelecek olursak bu sorun bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Benim eski bilgisayarımda işlemciden kaynaklanıyordu (işlemci belli bir frekansın üstüne çıktığında çöküyordu). Öncelikle bilgisayarında XMP falan açıksa onu kapat bir süre öyle kullan. Sorun tekrar gerçekleşirse ekran kartı sürücüsünü silip tekrar kurmayı dene. AMD'nin gıcık bir problemidir bu ve genelde ekran kartından kaynaklanır. Sorun hala devam ederse fazla kurcalamanı tavsiye etmem ama bu dönemde garantiye de pek güven olmuyor...
He bu arada şunu da söyliyim çoğunlukla Ekran kartının driver çöküyor hata veriyor. Tabi hata verdiği gibi direkt pc kapa aç yapıyorum ama yine de ikisinin bi alakası olabilir mi

Hocam işlemcinizin fazla ısınması yüzünden olabilir. Dikkat edin. Kalıcı hasar olabilir. (Örneğin; Ben. İşlemcimde %60'dan fazla performans kaybı var. Sözde oyun bilgisayarı fakat minecraftda bile en hızlı grafiklerde anca oynayabiliyorum.)
Bir kaç işlem yaptık arkadaşlarla tabi şimdi hatırlamıyorum ne olduklarını da, büyük ihtimal ısınmasın diye işlemci gücünü biraz azaltan şeylerdi. Isınma konusunda pek bi sıkıntı yok

Bir kaç işlem yaptık arkadaşlarla tabi şimdi hatırlamıyorum ne olduklarını da, büyük ihtimal ısınmasın diye işlemci gücünü biraz azaltan şeylerdi. Isınma konusunda pek bi sıkıntı yok
Maksimum 76 görüyorum oyunlarda

O işlemi sıfırlayın hocam. Bu tür işlemler her işlemci için deneme ve yanılma yoluyla yapılır, bir nevi her işlemcinin kendine özel kimliği vardır. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. Büyük ihtimal arkadaşınız BIOS veya Ryzen Master üzerinden voltaj düşürdü ya da PBO ile Curve Optimizer kullanarak negatif değer verdi ısınmaması için. Bunları sıfırlayarak işe başlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı