Bilgisayar mühendisliği vs tıp

JesusCried

Hectopat
Daha fazla  
Ben şu an ortaöğretim son sınıf öğrencisiyim ve özellikle tecrübeli olanlara soracak bir sorum var. Biliyorsunuz şu anda birçok alanda yapay zekanın bir hakimiyeti var yani bayağı bir meslek yok olma tehlikesi altında. Benim de istediğim meslekler arasına başlıktaki iki meslek var. Bu ikisinden sizde hangisi daha uzun ömürlü bir meslek? Hangisi daha çok özel sektör ve yurt dışı imkanı veriyor? Ve forumda okuyanlar varsa bu bölümlerin avantajını ve dezavantajını görmüş olanlar da varsa yazabilirler mi? Şimdiden gelen tüm cevaplar için teşekkürler.

Türkiye'de tıp, diş hekimliği, eczacılık ve diğer sağlık branşlarını kesinlikle önermiyorum. Şu anda yaklaşık 10.000 diş hekimi atanmayı bekliyor. Asgari ücret ya da biraz daha üstüne komik ücretlerle boş kalmamak için sömürülenler var. Tıp kontenjanları da çok aşırı artırıldı. Önümüzdeki 10 yılda tıp okuyanlar da diş hekimliği gibi atanamayıp boşta kalmaya başlayacak. Mühendislik konusunda ise bilgili arkadaşlardan öneri alman daha doğru.

Şahsi görüşüm ise şu anda Türkiye'de okul okumak saçmalıktan ibaret. Hayallerini yıkmak istemem ama okumuş insanın bu kadar zulüm gördüğü başka bir dönem daha olmamıştır.

Eğer ki bilgisayar bilimlerinden anlamıyorsan asla seçme. İstediğin üniversiteden mezun ol, sevmiyorsan kendini geliştiremezsin ve işsiz kalırsın tıpta iş bulman kesin gibi bir şey. Ancak iyi bir mühendis olursan doktordan çok daha fazla para kazanır ve daha rahat çalışma ortamın olur

Türkiye'de tıp, diş hekimliği, eczacılık ve diğer sağlık branşlarını kesinlikle önermiyorum. Şu anda yaklaşık 10.000 diş hekimi atanmayı bekliyor. Asgari ücret ya da biraz daha üstüne komik ücretlerle boş kalmamak için sömürülenler var. Tıp kontenjanları da çok aşırı artırıldı. Önümüzdeki 10 yılda tıp okuyanlar da diş hekimliği gibi atanamayıp boşta kalmaya başlayacak. Mühendislik konusunda ise bilgili arkadaşlardan öneri alman daha doğru.

Şahsi görüşüm ise şu anda Türkiye'de okul okumak saçmalıktan ibaret. Hayallerini yıkmak istemem ama okumuş insanın bu kadar zulüm gördüğü başka bir dönem daha olmamıştır.
Evet. O yüzden yurt dışı imkanı hangi meslekte daha fazla diye de sormuştum.

2023 verilerine göre: Cerrahpaşa Tıp 716 sıralama istiyor. ODTÜ PC mühendisliği 878 sıralama istiyor.

Garanti meslek diyecek olursan açık bariz belli. Tıptan pek anlamam ama PC mühendisliğinde; ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi üniversitelerine girersen iş garanti diyebiliriz.

ODTÜ'de mühendislik okudum dedin mi diğer rakiplerine göre daha üst seviyede olursun.

En çok para kazandıran meslek yanlış bilmiyorsam akademisyen olmak, yani profesör. 65 bin TL'den başlıyor maaşları. Tabii bir de PhD falan yurtdışı olursa ve uluslararası bir şeyler yaptıysan daha fazla para alıyorsun.

50 sene de geçse 100 sene de geçse doktor işsiz asla kalmaz. Bu avantaj. Bilgisayar mühendisliği daha çok gelişecek, gelecekte daha fazla iş imkanı olacak gibi görünüyor, ama şunu unutma ki bilgisayar mühendisliği okumadan kendini geliştirerek çok fazla para kazanabilirsin. Bir sınıf öğretmeni abi vardı Udemy'den yazılım öğrendi şu an öğretmen maaşı + 3 katı kadar da yazılımcı maaşı alıyor :D iş yeri de yurt dışında. Ben de sınava hazırlanıyorum. Tıp yazacağım, ayrıyeten oyun şirketi kuracağız :D tamamen sana kalmış bir tercih. Dediklerimi göz önünde bulundurarak karar verebilirsin :) sınavda başarılar...

Şurada yazdığım tarihe bir not olsun. Kontenjanlar değişmez ise tıp okuyanlar 10 yıl sonra atanma sıkıntısı çekecek, işsiz tıp hekimleri ortaya çıkacaktır.

Ben şu an ortaöğretim son sınıf öğrencisiyim ve özellikle tecrübeli olanlara soracak bir sorum var. Biliyorsunuz şu anda birçok alanda yapay zekanın bir hakimiyeti var yani bayağı bir meslek yok olma tehlikesi altında. Benim de istediğim meslekler arasına başlıktaki iki meslek var. Bu ikisinden sizde hangisi daha uzun ömürlü bir meslek? Hangisi daha çok özel sektör ve yurt dışı imkanı veriyor? Ve forumda okuyanlar varsa bu bölümlerin avantajını ve dezavantajını görmüş olanlar da varsa yazabilirler mi? Şimdiden gelen tüm cevaplar için teşekkürler.
Sırf yapay zekadan niye Yazılımcılık yok olsun ben onu anlamadım?
Yapay zekayı yapan insanlar
Sen şirket sahibi olduğunu düşün tüm işlerini bir ne olduğu belirsiz yapay zekaya mı yaptırırsın yoksa tecrübeli bir insana mı

Yani ben olsam mühendislik okurdum. 6 sene tıp okuyup üstüne 4 sene asistanlık yapacaksın. Bir de doğu görevi var diye biliyorum. Yanlışsam arkadaşlar düzeltsin. 10 seneni çalışarak geçireceksin. Ayrıca acilde çalışırsan hayatın biraz strestli ve kavgalı geçecek. Son zamanlarda sağlıkta şiddet olayları epey yaygınlaştı. Doktorlara olan saygı eskide kaldı. Şimdi her önüne gelen acilde doktor dövüyor. Eğer mühendislik okursan İTÜ, ODTÜ gibi yerlerde işsiz kalma ihtimalin yok. Yurt dışı konusuna gelirsek mühendisler daha kolay yurt dışına çıkabiliyor diye biliyorum. Doktor olursan bir sürü aşamadan geçmek zorundasın.

Geri
Yukarı