Bilgisayar Mühendisliğinde Hangi Alana Yönelmek Gerektiğine Nasıl Karar Verilir?

mcf

Hectopat
Yazılım tarafında olacağım.
Hangi alana yöneleceğimi bilemiyorum. Neyin hoşuna gideceğini bilmiyorum. Seçtiğim alanda iş bulmam ne kadar sürer onu da bilmiyorum.
Acaba biraz konuya çalışıp gerçeğe nispeten yakın çeşitli görev, çalışma ve projeleri yapmayı nasıl deneyebilirim? Böylece hangi dil, Framework, metot ve programda fena olmadığımı öğrenebilir ve yöneleceğim alana karar verebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilemiyorum, hoşuma gideceğini bilmiyorum diye bir şey yok. Denemeniz lazım ki sonuçlarını görebilin. Ne yapmak istiyorsun web tasarım, uygulama, veri tabanı.. Web'de bir ton road map var. Türkçe kaynak sevmiyorsan yabancı kaynaklar vs vs.

Şu anda bölümdeyim ve başlarında değilim.
Hocam neyden hoşlandığınızdan emin değilseniz en iyi olduğunuz alana yönelin derim. Benim arkadaşım da nereye yöneleceğini bilemedi, sonra kodlamada iyi olduğu keşfedince onun üzerine yöneldi. Şimdilik kodlama (Java) üzerine gidiyor. Daha 2. sınıfız tabi.
Notlarınıza göre bakın, hangi konularda iyiseniz onun üzerine yönelin. Yapacağınız işler de iyi olacak ve getirisi iyi olacak. Getirisini beğenirseniz işinizi de beğenirsiniz zaten.
Tabi ben 2. sınıfım daha alan dersleri görmedim hala çoğunlukla matematikle uğraşıyoruz. Aynı bölümden ama daha yüksek sınıftaki birine ancak bu kadar söyleyebilirim.
Bende şöyle siteler var, burada yapılabilecek çalışmalar var. Buradaki projeleri de deneyip kendinize uygun bir şeyler de bulabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı