Çözüldü Bir IMEI numarası yalnızca özel bir numarayla kullanılabilir yapmak mümkün mü?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pier3

Femtopat
İnternette hat kopyalanması diye bir şey okudum ve bunun için önlem olarak sorumun cevabını arıyorum. Kullandığım hattımın sadece kendi telefonumda kullanılmasını, başka bir IMEI'li telefonda kullanılmamasını sağlamak mümkün mü? Eğer mümkünse nasıl yapılıyor?
Bir de telefonum bozulursa ve yeni telefon almam gerekirse bunu nasıl yeni telefona aktaracağım?

Çözüm
İnternette hat kopyalanması diye bir şey okudum ve bunun için önlem olarak sorumun cevabını arıyorum. Kullandığım hattımın sadece kendi telefonumda kullanılmasını, başka bir IMEI'li telefonda kullanılmamasını sağlamak mümkün mü? Eğer mümkünse nasıl yapılıyor?
Bir de telefonum bozulursa ve yeni telefon almam gerekirse bunu nasıl yeni telefona aktaracağım?
Hocam, IMEI numarası ve SIM kart arasında özel bir bağ oluşturmak operatörlerin bazı güvenlik önlemleriyle mümkün olabilir. Bu, genellikle "SIM kilidi" veya "Ağ kilidi" olarak adlandırılır ve belirli bir IMEI numarasına SIM kartınızı kilitleyerek başka cihazlarda kullanımını engelleyebilirsiniz. Ancak, bu hizmeti sağlayıp sağlamadıklarını ve detaylarını öğrenmek için hizmet aldığınız operatörle iletişime geçmeniz gerekecek. Telefonunuz bozulursa veya yeni bir telefon alırsanız, operatörünüzle iletişime geçerek IMEI kilidini yeni cihazınıza aktarabilirsiniz.
Hocam, IMEI numarası ve SIM kart arasında özel bir bağ oluşturmak operatörlerin bazı güvenlik önlemleriyle mümkün olabilir. Bu, genellikle "SIM kilidi" veya "Ağ kilidi" olarak adlandırılır ve belirli bir IMEI numarasına SIM kartınızı kilitleyerek başka cihazlarda kullanımını engelleyebilirsiniz. Ancak, bu hizmeti sağlayıp sağlamadıklarını ve detaylarını öğrenmek için hizmet aldığınız operatörle iletişime geçmeniz gerekecek. Telefonunuz bozulursa veya yeni bir telefon alırsanız, operatörünüzle iletişime geçerek IMEI kilidini yeni cihazınıza aktarabilirsiniz.

Çözüm
Tamamdır hocam teşekkürler. Dediğin gibi varsa bence güzel bir özellik araştırayım.

Tamamdır hocam teşekkürler, dediğin gibi varsa bence çok güzel bir özellik araştırayım.
Rica ederim hocam. Araştırmanızda başarılar dilerim..

Hocam, IMEI numarası ve SIM kart arasında özel bir bağ oluşturmak operatörlerin bazı güvenlik önlemleriyle mümkün olabilir. Bu, genellikle "SIM kilidi" veya "Ağ kilidi" olarak adlandırılır ve belirli bir IMEI numarasına SIM kartınızı kilitleyerek başka cihazlarda kullanımını engelleyebilirsiniz.
Hayır. SİM kilidi (SIM Lock) ve ağ kilidi (Net Lock) başka bir şey. SIM Lock'ta, o cihazda sadece bir tane belirli SİM kartı kullanılır. Buna aslında GİD Lock deniyor. Net Lock'ta telefon sadece bir operatörün tüm SİM kartlarını kabul eder.

Hat kopyalanması ayrı bir konu.

Telefon - SİM kartı ilişkilendirilmesi, yurtdışı telefonların kayıt altına aldığı zaman yapılır.

Hayır. SİM kilidi (SIM Lock) ve ağ kilidi (Net Lock) başka bir şey. SIM Lock'ta, o cihazda sadece bir tane belirli SİM kartı kullanılır. Buna aslında GİD Lock deniyor. Net Lock'ta telefon sadece bir operatörün tüm SİM kartlarını kabul eder.

Hat kopyalanması ayrı bir konu.

Telefon - SİM kartı ilişkilendirilmesi, yurtdışı telefonların kayıt altına aldığı zaman yapılır.
Hocam durum böyle ise hiç yapmaya gerek yok bence IMEI ile sabitlemedikten sonra. Yurtdışı cihazı da değil. YouTube'da bazı videolar izledim karıştırdım durumu iyice. O zaman bu hat kopyalanmasının önüne geçmek için hattın bağlı olduğu yerin müşteri hizmetlerini arayıp ekstra güvenlik sorusu eklenebiliyor mu?

Forumda güvenlik bölümünde ara sıra aynı tarz konular açılıyor, birileri panelden bazı kişisel bilgilerimi buldu deyip ne yapacaklarını soruyorlar.
Panelde bunları bilen adam hattının bağlı olduğu yeri arayıp, panelden öğrendiği bilgilerle hattı dondurup sonra tekrar açtırıp yeni sim kartı çıkaramaz mı?

YouTube'da bir videoda bunları anlatıyordu biri. O zaman yukarıda dediğim IMEI ve numara sabitleme olmayacaksa bu hattın bağlı olduğu yeri arayıp güvenlik için özel soru, cevap mı oluşturmak gerekiyor?

Olay biraz kapsamlı ve anlatılması çok kolay değil.

SİM kart: Asıl amacı kullanıcının (sahibinin) doğrulanması için kullanılır.
WLAN benzer şekilde çalışır: Modem'e şifre koyarsın, PC'ye aynı şifreyi koyarsın, modem geçici bir şifre oluşturur ve PC aynı geçici şifreyi oluşturup-oluşturmadığını kontrol eder. SIM kart'ta ise şifre (Ki) kartın üzerinde mevcut ve kontrol sayısı / telefon-baz istasyonu şifrelemesi bununla oluşturulur. Ki her SIM kartında farklıdır.

SİM kartın klonlanması / kopyalanması: Bir SİM kartın kopyasını oluşturmak için Ki ele geçirilmesi lazım. Bunun için korsan, orijinal kartı ele geçirmesi lazım. Çok eski SİM'lerde Ki sayısı okunabiliyordu (adamın 5-6 SİM kartı vardı ve telefoncuda bunları tek SİM'ye kopyalatmak mümkündü. Yeni SİM kartlarda bu artık kolay kolay olmuyor. Side-channel attack ile Ki kırılması / tespit edilmesi gerekiyor.

SİM swapping: Orijinal SİM'in yedek SİM kartı ile değiştirilmesi. Bir şekilde senin bilgilerinle yedek kartın alınmasıdır. Yedek SİM aktif edildiğinde senin elinde olan SİM kart kapatılır. Yedek SİM ile senin yaptığın tüm işlemler yapılabilir.

SİMjacking: Bu yöntem biraz farklı. Operatörler daha kolay biçimde SIM kartlara uygulamalar yerleştırebilmeleri için, JAVA bazlı uygulamalar koyabiliyorlar. Genel olarak STK /SİM Toolkit olarak bilinir. SİM kartı telefona taktığın zaman (ve bu uygulama var ise) telefonda yeni bir ikon / App gözükür. SMS servisleri için kullanılır (Spor-Toto sonuçları, futbol haberleri, fal, hava durumu vs.) Hazır kartlarda (mesela) TL yüklemek için de kullanılabilir. Burada şöyle sıkıntılar var: Bu sistemde bilgi transferleri için SMS kullanılır. SIM kartı bu bilgilerin nereden geldikleri ve nereye gittiklerini kontrol etmez ve bu nedenle sadece operatör tarafından değil, aynı zaman bu konuya hakim olan bir kişi tarafından da gönderilebilir. Ayrıca SİM kartın üzerinde çok basit bir internet gezgini de (S@T Browser) bulunmaktadır. Bu şekilde telefonuna zararlı yazılımlar yüklenebilir, üçüncü şahızların konumunu tespit edebilmeleri mümkün olur, SİM kartın kapatılabilir, SMS'ler başka telefona yönlendirilebilir.

Bunu bir oku: SimKorsanlığı: SIM üzerinden telefon hackleme

Gayet güzel anlatılmış.

Olay biraz kapsamlı ve anlatılması çok kolay değil.

SİM kart: Asıl amacı kullanıcının (sahibinin) doğrulanması için kullanılır.
WLAN benzer şekilde çalışır: Modem'e şifre koyarsın, PC'ye aynı şifreyi koyarsın, modem geçici bir şifre oluşturur ve PC aynı geçici şifreyi oluşturup-oluşturmadığını kontrol eder. SIM kart'ta ise şifre (Ki) kartın üzerinde mevcut ve kontrol sayısı / telefon-baz istasyonu şifrelemesi bununla oluşturulur. Ki her SIM kartında farklıdır.

SİM kartın klonlanması / kopyalanması: Bir SİM kartın kopyasını oluşturmak için Ki ele geçirilmesi lazım. Bunun için korsan, orijinal kartı ele geçirmesi lazım. Çok eski SİM'lerde Ki sayısı okunabiliyordu (adamın 5-6 SİM kartı vardı ve telefoncuda bunları tek SİM'ye kopyalatmak mümkündü. Yeni SİM kartlarda bu artık kolay kolay olmuyor. Side-channel attack ile Ki kırılması / tespit edilmesi gerekiyor.

SİM swapping: Orijinal SİM'in yedek SİM kartı ile değiştirilmesi. Bir şekilde senin bilgilerinle yedek kartın alınmasıdır. Yedek SİM aktif edildiğinde senin elinde olan SİM kart kapatılır. Yedek SİM ile senin yaptığın tüm işlemler yapılabilir.

SİMjacking: Bu yöntem biraz farklı. Operatörler daha kolay biçimde SIM kartlara uygulamalar yerleştırebilmeleri için, JAVA bazlı uygulamalar koyabiliyorlar. Genel olarak STK /SİM Toolkit olarak bilinir. SİM kartı telefona taktığın zaman (ve bu uygulama var ise) telefonda yeni bir ikon / App gözükür. SMS servisleri için kullanılır (Spor-Toto sonuçları, futbol haberleri, fal, hava durumu vs.) Hazır kartlarda (mesela) TL yüklemek için de kullanılabilir. Burada şöyle sıkıntılar var: Bu sistemde bilgi transferleri için SMS kullanılır. SIM kartı bu bilgilerin nereden geldikleri ve nereye gittiklerini kontrol etmez ve bu nedenle sadece operatör tarafından değil, aynı zaman bu konuya hakim olan bir kişi tarafından da gönderilebilir. Ayrıca SİM kartın üzerinde çok basit bir internet gezgini de (S@T Browser) bulunmaktadır. Bu şekilde telefonuna zararlı yazılımlar yüklenebilir, üçüncü şahızların konumunu tespit edebilmeleri mümkün olur, SİM kartın kapatılabilir, SMS'ler başka telefona yönlendirilebilir.

Bunu bir oku: SimKorsanlığı: SIM üzerinden telefon hackleme

Gayet güzel anlatılmış.
Hocam yazdığınızı ve linkteki bütün yazıyı okudum. Linkin sonuna geldim ve çözüm yazısı ne zaman gelecek diye beklerken şimdilik bir çözümü yokmuş galiba yani konunun üstünde çalışıyorlarmış :D

O zaman YouTube'da izlediğim çözümlerden başka seçenek kalmıyor galiba. Adam hattımın kayıtlı yerini arayıp özel güvenlik sorusu oluşturdum, bankamı aradım ve mobilden, internetten kredi çekimi, limit yükseltme vs gibi şeylerin kapatılması talimatını falan verdim diyordu galiba.

Bu olayı niye bu kadar dert ediyorsun, zengin misin sanki diyen olursa. Alakası bile yok zenginlikle, tam tersi asgari ücret ama bu YouTube'da bahsettiğim videoda adam dolandırılanlardan bahsediyordu ve asgari ücretten az alanları bile dolandırılanlar olmuş galiba bu hat kopyalanması falan.
Bir de içlerinde virüslü linke falan tıklayanlar var ama konumuz bu değil bu başka bir şey, ben bu numara olayını sordum sadece.

Bu olayı niye bu kadar dert ediyorsun, zengin misin sanki diyen olursa. Alakası bile yok zenginlikle [...]

Doğru. Sana katılıyorum. Sen elinden geleni yaparsın, fakat hepsini kontrol edemiyorsun. Operatörler bildiklerini okuyor, standardlar orta çağdan kalma gibi bir şey oldu. Sil baştan yaratılması gerekiyor. 4G, 5G, 6G ile birlikte bazı koruyucu özellikler getirildi, fakat eğer telefon 2G (GSM) şebekesine düşerse, o zaman diğer teknolojiler de işe yaramıyor.

Mümkün olduğu kadar tedbirli davranmak gerek. Mümkün olduğu kadar ...

Yeni konular

Geri
Yukarı