Rehber Boy uzaması nelere bağlıdır?

Herkese selamlar, birçok kişi boyunun kısa olmasından ve istediği sahip olamadığı için şikayetçi. Annemin boyu şu kadar babamın şu kadar ne kadar uzarım diye forumda binlerce konu mevcut. Bende bu konuya bir açıklık getirmek istedim, bu konuda uzman olmadığımı belirtmek istiyorum tamamen bilimsel olarak anlatacağım.

Öncelikle belirteyim büyüme plaklarınız kapandıysa uzamanız imkansızdır! (Boy uzatma ameliyatı hariç.)

-Boy uzaması nelere bağlıdır?

Boy uzaması %70-80 olarak genetik, geri kalanı ise dış faktörler düzenli uyku/beslenme ve egzersizler.

-Boyum uzayacak mı?

Eğer büyüme plaklarınız kapanmadıysa düzenli uyku/beslenme ve egzersizlerle boyunuzu uzatmanız mümkün. Röntgen çektirerek büyüme plaklarınızın kapanıp kapanmadığını öğrenebilirsiniz.

-Annem 1.65 babam 1.75 boyum 1.90 olur muyum?

Boyunuz %70-80 genetiğe bağlı demiştik. Ama sizin genetiğinizi dedenizin babasından almışta olabilirsiniz. Örneğin dedenizin babasının boyu 1.90, onun genetiği size geçtiyse 1.90 olmanız yüksek ihtimaldir. Yani sadece anne babanızın boyuna bakmak yerine 7 kuşak geriye kadar aile bireylerinizin boyuna bakabilirsiniz.

-Boy uzatan spor var mı?

Basketbol ve yüzmenin uzamaya etki ettiği söyleniyor.

Boyunuzun uzamasını istiyorsanız 11'den önce uyuyun çünkü gece 11.00 ve 4.00 arası büyüme hormonunun en çok salındığı saatlerdir. Buna ek olarak spor yapın ve düzenli beslenin.

Kısa bir yazıyla sizi aydınlatmak istedim umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız varsa yorumlar kısmında sorabilirsiniz. Elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım.
Güzel anlattınız hocam. Ben bir şeyi merak etmişimdir hep. Bir insanın büyüyünce ulaşacağı boy tek bir rakam mı yoksa çevresel faktörlerin etkisiyle kişinin yetişkinlikteki boyu + - değişiyor mu? Mesela adam 1.80 oldu ama daha iyi beslenseydi, daha düzenli uyuyup, spor yapsaydı 1.83 olurdu gibi. Demek istediğimi anlamışsınızdır. Bunu merak eden başka insanlar da var.

Güzel anlattınız hocam. Ben bir şeyi merak etmişimdir hep. Bir insanın büyüyünce ulaşacağı boy tek bir rakam mı yoksa çevresel faktörlerin etkisiyle kişinin yetişkinlikteki boyu + - değişiyor mu? Mesela adam 1.80 oldu ama daha iyi beslenseydi, daha düzenli uyuyup, spor yapsaydı 1.83 olurdu gibi. Demek istediğimi anlamışsınızdır. Bunu merak eden başka insanlar da var.

Genetik hikayenizde 1.85 olmak varsa maksimum 1.85 olabilirsiniz. Bunun dışında boyunuzu uzatmak imkansızdır boy uzatma ameliyatı hariç. Düzenli beslenip uykunuza dikkat ederseniz tam verim alabilirsiniz ve genetiğinizin size verdiği boya ulaşabilirsiniz.

Hocam 15 yaşındayım 1 yıl öncesine kadar 1:48 boyum var iken düzenli süt içerek boyum uzadı. Şu an 1.63'üm. Biraz bağımlı ve asosyalim PC başından kalkmam. Çok geç uyurum saat 2.30 gibi. Hala uzama ihtimalim var mı?
Büyüme hormonlarının salgılanması için gece 23:00 ile 02.00 arasından bedenin uyku halinde olması gerekir.

Genetik hikayenizde 1.85 olmak varsa maksimum 1.85 olabilirsiniz. Bunun dışında boyunuzu uzatmak imkansızdır boy uzatma ameliyatı hariç.
Bu sorumun cevabı değil. Şöyle sorayım; ömür boyu kuru ekmek su yeseydiniz yine 1.91 olur muydunuz yoksa daha mı kısa? Benim merak ettiğim bir insanın yetişkinlikte sadece tek bir rakama mı ulaşabileceği yoksa çevresel faktörlerin etkisiyle alt ve üst sınır mı?

Bu sorumun cevabı değil. Şöyle sorayım ömür boyu kuru ekmek su yeseydiniz yine 1.91 olur muydunuz yoksa daha mı kısa? Benim merak ettiğim bir insanın yetişkinlikte sadece tek bir rakama mı ulaşabileceği yoksa çevresel faktörlerin etkisiyle alt ve üst sınır mı?

Ahmet diye bir karakterimiz olsun genetik hikayesinde 1.91 olmak var diyelim. Ahmet hayatı boyunca kuru ekmek ve su tüketirse 1.91 olabilir hem de olamaz. Çünkü her zaman istisnalar olabilir. Benim bir arkadaşım sabahlara kadar bilgisayar oynardı hiç uyumazdı ama şu an boyu benden uzun :). Bunun gibi istisnalar olabiliyor. Umarım güzel cevap verebilmişimdir.

Baba ve Dayı.Bu ikilinin rolü boy da alakalı oluyor genelde.Dayım 1.94 Babam 169-171 Ben 181.Babam 180 olsa bende daha uzun olurdum diye düşünüyorum.
Genetik hikayenizde 1.85 olmak varsa maksimum 1.85 olabilirsiniz. Bunun dışında boyunuzu uzatmak imkansızdır boy uzatma ameliyatı hariç. Düzenli beslenip uykunuza dikkat ederseniz tam verim alabilirsiniz ve genetiğinizin size verdiği boya ulaşabilirsiniz.
Boy uzatma ameliyatı komedi! Bacakların uzuyor evet ancak omuz kol gövde vs. aynı kalıyor komik bir görüntü olabilir.

Herkese selamlar, birçok kişi boyunun kısa olmasından ve istediği sahip olamadığı için şikayetçi. Annemin boyu şu kadar babamın şu kadar ne kadar uzarım diye forumda binlerce konu mevcut. Bende bu konuya bir açıklık getirmek istedim, bu konuda uzman olmadığımı belirtmek istiyorum tamamen bilimsel olarak anlatacağım.

Öncelikle belirteyim büyüme plaklarınız kapandıysa uzamanız imkansızdır! (boy uzatma ameliyatı hariç.)

Boy uzaması %70-80 olarak genetik, geri kalanı ise dış faktörler düzenli uyku/beslenme ve egzersizler.

-Boyum uzayacak mı?

Eğer büyüme plaklarınız kapanmadıysa düzenli uyku/beslenme ve egzersizlerle boyunuzu uzatmanız mümkün. Röntgen çektirerek büyüme plaklarınızın kapanıp kapanmadığını öğrenebilirsiniz.

Boyunuz %70-80 genetiğe bağlı demiştik. Ama sizin genetiğinizi dedenizin babasından almışta olabilirsiniz. Örneğin dedenizin babasının boyu 1.90, onun genetiği size geçtiyse 1.90 olmanız yüksek ihtimaldir. Yani sadece anne babanızın boyuna bakmak yerine 7 kuşak geriye kadar aile bireylerinizin boyuna bakabilirsiniz.

-Boy uzatan spor var mı?

Boyunuzun uzamasını istiyorsanız 11'den önce uyuyun çünkü gece 11.00 ve 4.00 arası büyüme hormonunun en çok salındığı saatlerdir. Buna ek olarak spor yapın ve düzenli beslenin.

Kısa bir yazıyla sizi aydınlatmak istedim umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız varsa yorumlar kısmında sorabilirsiniz. Elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım.

@238950 bu siteden baktım 1.76 diyor 1.90 zor gibi

Öncelikle belirteyim büyüme plaklarınız kapandıysa uzamanız imkansızdır! (Boy uzatma ameliyatı hariç.)

-Boyum uzayacak mı?

-Boy uzatan spor var mı?

%70-80 değil, %98 genetik, %2 çevresel faktörler gibi bir değer. Çevresel faktörlerin boya düşündüğünüz kadar bir etkisi yok. İnanılmaz sağlıksız veya normal dışı bir özelliğiniz yoksa tabi. Ha niye bu kadar önem veriyorsunuz onu bilmiyorum, gereği çok olmayan bir konu. Ayrıca anne ve babanız nasılsa çok çok yüksek ihtimalle onlara benzer olursunuz. Dedenize, dayınıza, ninenize vs. benzemeniz de olası sonuçta anneniz ve babanız genlerini onlardan alıyorlar ancak çok ümitli olmayın o konuda. Düzenli uyku fayda sağlar elbet. Ömrünüz boyunca her gün basketbol oynasanız dahi gelişiminiz tamamlandıysa boyunuz 2 santimetre dahi uzamaz. Gelişim sürecinde oynamanızın da boya bir etkisi yoktur. Yüzme sporu ve basketbol posturünüzü düzelteceğinden daha uzun gözükebilirsiniz sadece. Ha bu konuları çok takan arkadaşlarım, hayatınız fiziksel özelliklerden bağımsız olsun. Zira hiçbir önemi yok. Bu gibi şeyler bir insanda önemsenecek konular kapsamında değil. Sağlıklı olun, boyunuzun ne kadar olduğunun bir önemi yok. Hayatınızda bir değişiklik yaratmayacak size eklenen veya sizden çıkan 10-20 santimetre. Hala aynı insansınız. Sizi ekstra 10 santimetreniz olmadığı için veya olduğu için sevip sevmeyeceğine karar veren insanlar varsa etrafınızda, zaten o insanlarla aynı yerde bulunmamalısınız demektir. Olduğunuz kişi olduğunuz için mutlu olun. Birisi size fiziksel olarak dünyanın en iyi görünen insanının hayatına sahip olma fırsatını sunsa, yine de kendiniz olmayı tercih edin. Çünkü siz zaten siz olduğunuz için güzelsiniz. Başkası olmaya değil, başkasının istediği olmaya değil, kendi istediğiniz olmaya çalışın. Kendinizi kendiniz olduğunuz için sevin. Bunu da çok fazla böyle konular gördüğüm ve kendini fiziksel özellikler konusunda yıpratan ve bunları kafaya takan insanlar olduğunu bildiğimden yazıyorum. Sağlıklı kalın dostlar.

Ahmet diye bir karakterimiz olsun genetik hikayesinde 1.91 olmak var diyelim. Ahmet hayatı boyunca kuru ekmek ve su tüketirse 1.91 olabilir hem de olamaz. Çünkü her zaman istisnalar olabilir. Benim bir arkadaşım sabahlara kadar bilgisayar oynardı hiç uyumazdı ama şu an boyu benden uzun :). Bunun gibi istisnalar olabiliyor. Umarım güzel cevap verebilmişimdir.
şans azcıkda genetik 1.76 olursun %70 oda yeter be

Yeni konular

Geri
Yukarı