Casper Excalibur G770 Nasıldır?

i9-10980HK harici yok, fakat orada işlemciyi kast etmedim ekran kartını kast ettim. Sonuçta laptopta bir parçanın ısınması diğer parçaların da ısınmasına yol açıyor.

Neyse iyi forumlar tekrardan mesaj yazmayacağım dedim ama bildirim gelip duruyor.

Bu arada BİOS mod ve TDP değerlerini kandırarak OC yapmak mümkün, tabi ki ileri düzey kullanıcılar için.

Videoyu izlemedim fakat doğruysa böyle videolar da mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Uton
"Fakat orada işlemciyi kast etmedim "derken
mühendis olarak, 30 derece daha serin olan ekran kartının CPU'nun derecesini ne kadar attırabileceğini düşündün.(Tam tersi olması gerekir)
Ve neden OC yapıldığını iddia edilen bir makaleyi bana atıyorsun.
Açıkcası bahanen pek inandırıcı gelmedi.

Attığın makaleye gelirsek gelişmiş bir kullanıcı tarafından modlanmış bir BIOS yazılmadan
Bir Laptop'un O.C yapılamayacağını söylemiş.
Ve BIOS yazmanın ne kadar zor bir şey olduğunu biliyorsundur.Tüm entegreleri bios yazılımına dahil etmessen sistem açılmaz bile.

İngilizcen var sanırım.
"CPU-Z will read information from BIOS that 8750H is running at 4.5GHz but that is not what is actually happening. 8750H has maximum multiplier of 4.2 and anything above that will mean 4.2. So you can change multiplier to anything say 10 and CPU-Z will show 8750H running at 10.0GHz but again performance gained will be Zero."

Tam bu kısımda mobil işlemcinin, CPU-Z tarafından overclocklanmış görüldüğünü ancak
Sadece BIOS'dan gelen bilginin böyle olduğunu performansa ve sıcakliğa hiçbir etkisinin olmadiğından bahsediyor.
Yani CPU 10.0GHz görünse de testlerde Intel tarafından belirlenen 4.2GHz değeri geçemiyor.
Video ise sadece bir click bait,CPU'nun saat hızlarında hiçbir değişiklik yapamadığını ancak ThrottleStop kullanarak undervolt ve power limit ayarı ile Cinebench puanını yükseltebileceklerini anlatıyor.
Yani ortada işlemci frekansını âşırtma durumu yok.🤔

Bende mühendisim ve 7 mesajımın olması , sadece siteye yeni kaydolduğumu kanıtlar.

Şimdi söz verdiğin gibi hesabını silsen iyi edersin.😶

Son düzenleme:
Benim bilgisiz olduğumu kanıtlayın forum üyeliğimi sileceğim

Forumda hesap silme işlemi kalkalı yıllar yıllar oldu.

MonSTER-i5 10300H kullanan birine işlemcisi 80-85C derece olduğu için overclock kapatmasını söylemişsin.
Araştırdığım kadarıyla normal bir kullanıcı laptoplarda işlemciye O.C yapamaz.

Bu mesajınıza kahkaha atıyorum, OC yapmak o kadar basit ki siz bilmiyorsunuz galiba, normal bir kullanıcı da OC yapabilir.

i9-10980HK harici yok, fakat orada işlemciyi kast etmedim ekran kartını kast ettim. Sonuçta laptopta bir parçanın ısınması diğer parçaların da ısınmasına yol açıyor.

Şu iki mesajın arasındaki 180C derecelik geri dönüş her şeyi açıklıyor.😆
Kemal güneşli: "İşlemciye O.C. Yapmak basit"
Kemal güneşli: "Ben orada işlemciyi kastetmedim"
Buna ancak güler geçerim...🤣🤣

Konuya bayağıdır yorum atılmamış, incelemelerinize göz atacağım. Ben bir marka fanboyu değilim. Zamanında ben de Casper kullanıp sorun yaşadım. Ama Casper'ın Excalibur bilgisayarlarında gerçekten kendini geliştirdiğini düşünüyorum. Ve ön yargıları bir kenara bırakıp, G770 alacağım bu yaz. Bilgisayarı detaylıca denedikten sonra ben de inceleme konusu açacağım.

Şöyle bir şey söylemek istiyorum, bu forumda yeni olan birisinin mesaj sayısı düşük olduğunda bu o kişinin bilgisiz birisi olduğu anlamına gelmez, veya yeni geldi diye o kişinin bilgisiz olduğu anlamına gelmez. İnsanlar neden daha önce geldikleri yerde yeni gelenlere "Sen yokken ben vardım çekil kenara" muamelesi yapıyor anlamış değilim. Bizim burada gerçekleri yansıtmamız gerek. Sonuçta herkes 7 bin TL verip bir bilgisayar alamaz. Buraya yaşı küçük bir kardeşimiz gelip sorsa onu yanlış yönlendireceksiniz. Casper testlerine baktığımda oyunlarda genelde 60-70 derece arası geziniyor. Benim için klavye kalitesidir odur şudur budur önemli değil. Harici klavye de kullanırız sıkıntı olmaz, bilgisayarın iyi performans vermesi önemli. Casper bunu sağlıyor mu? Sağlıyor. Isınma konusunda iyi mi? İyi. Neden hala burada Casper firmasının eski ürünleriyle Excalibur kıyaslanıyor anlamıyorum. Yaşlarınız benden büyük ama bu kafayla bir yere varamayacaksınız. Alıp, oynayıp, deneyip görmedikten sonra kulaktan dolma eski Casper bilgisayarlarının ısınma problemiyle gelip buralarda yorum yapıyorsunuz aklım almıyor.

Ben de Casper alın kesinlikle, iyidir demeyeceğim. Sadece detaylıca incelemeler yapıp hangi bilgisayarı alacağıma karar vereceğim. Belki kararım değişir Monster alırım orası belli olmaz. Zamanında buralarda "O paraya masaüstü toplarsın len nabacan laptobu" diyen tayfa vardı. Sizin de Excalibur ürününü denemeden bu yorumları yapmanızın o parayla masaüstü toplarsın dediklerinden farkınız yok. Neymiş ucuz etin yahnisi yenmezmiş... Zaten şu anda Casper ve Monster bilgisayarlar arasında pek uçuk fiyat farkı yok. Ucuz etin yahnisi yenmezse Monster da almayın gidin 15k paraya Asus falan alın, pahalı etin yahnisini yiyin o zaman ne diyeyim. Ben Excalibur'un testlerini izlediğimde gayet de performanslı buluyorum. Öyle fps delisi ve grafik delisi biri değilim. Benim gibi düşünenleri 4-5 sene götüreceğinden eminim. Tabii bilgisayara iyi bakmazlarsa orası ayrı...

Bu kadar tartıştığınız, birbirinize laf yürüttüğünüz bittiyse bir de alıp, kullanıp denemiş insanların yorumlarını görelim. Olaylara objektif bir şekilde bakmamızı öğrenmemiz lazım millet olarak...

@Adrastos
Mükemmel bir yorum yapmışsın.
Kimseye Casper alın zorlaması yapmıyoruz.
Gösterebileceğim tüm donanım değerlerini sunuyorum ve yorumu bilir kişilere bırakıyorum.

Forumda Excalibur nasıldır konusuna deneyimlerimle detaylı mesaj yazdığım için Linç yiyorum.

Bu konuyu okuyanlar eğer ön yargılara takan insanlarsanız almayın Casper'ı, çünkü baştan söyliyeyim bu kadar ön yargıdan sonra cihazda yaşayacağınız en ufak yazılımsal hata olabilir, başka herhangi küçük bir sorun olabilir, Casper aldığınız için oluyor zanedip kafayı yersiniz.
Bu arada Excalibur serisi Casper'ın marka bastığı başka bir cihazdır.
Cihazın Asıl üreticisi ILLEGEAR ve Malezya'lı bir şirket HOME

@Adrastos
Mükemmel bir yorum yapmışsın.
Kimseye Casper alın zorlaması yapmıyoruz.
Gösterebileceğim tüm donanım değerlerini sunuyorum ve yorumu bilir kişilere bırakıyorum.

Forumda Excalibur nasıldır konusuna deneyimlerimle detaylı mesaj yazdığım için Linç yiyorum.

Bu konuyu okuyanlar eğer ön yargılara takan insanlarsanız almayın Casper'ı, çünkü baştan söyliyeyim bu kadar ön yargıdan sonra cihazda yaşayacağınız en ufak yazılımsal hata olabilir, başka herhangi küçük bir sorun olabilir, Casper aldığınız için oluyor zanedip kafayı yersiniz.
Bu arada Excalibur serisi Casper'ın marka bastığı başka bir cihazdır.
Cihazın Asıl üreticisi ILLEGEAR ve Malezya'lı bir şirket HOME
Teşekkür ederim, bu insanların marka takıntısı beni çileden çıkarıyor. Belki ben Excalibur alınca 5-6 sene daha yeni bilgisayar alamam ama bu bilgisayar bana yeter. Oyunlarda iyi mi, iyi. Beni idare edecek mi, edecek. Herkes kendine göre düşünmeli. GTX 1650 bana yetmez diyorsanız başka bir laptop bakabilirsiniz. Şahsen GTX 1650 bana yeter. Youtubedan testlerine baktığımda oyun performansından da memnunum. Excalibur'a 6 bin TL, 7 bin TL veren adam yaz ayları için kaliteli bir soğutucu da alabilecekse altına ısı derdi de olmaz. Zaten fps değerleri de genel olarak kötü değil bence. Zamanında Casper bilgisayarı olup memnun kalmayanlar Casper'ın yeni ürünlerini denemeden belki de araştırmadan hemen konuya sakın alma çöp diye atlıyorlar. Fan ve macun hizmeti sunmaları da ayrı güzel. Destek olarak da bence ilgililer ve müşterilerin yanıtlarını önemsiyorlar. Umarım bu yaz alabilirim, almayı düşünüyorum da. Ona vereceğim parayla gerçekten iyi bir masaüstü alabileceğimi ben de biliyorum fakat laptop rahatlığını masaüstüne değişeceğimi de sanmıyorum.
@AntonVanko Discordunuz varsa verir misiniz? Aklıma takılan birkaç şey daha var, onları sormak istiyorum. Burada mesaj kalabalığı yapmaya artık gerek yok.

Son düzenleme:
Bir yıla yakın G770 kullanıyorum. Söylendiği gibi ısınma problemi yok. Kış aylarında internette gezerken sıcaklıklar 20 - 35 derece arasında oluyor. Oyun oynarken 70'li dereceleri görmüyor bile. Yaz aylarında(internette yazan hava sıcaklığı 40 derece idi) oyunda 75 - 80 derece arasındaydı. İnternette gezerken 45 - 57 derece arasındaydı. Bu dereceleri ölçerken Turbo fan aktif değildi. ( yazdıklarım işlemci sıcaklıkları. Harici ekran kartının 70 derece olduğunu görmedim.)
Bu arada 10 yıl önce aldığım Casper notebook ile Excalibur G770 arasında dağlar kadar fark var. Soğutma olsun performans olsun büyük bir ilerleme mevcut. Casper şu an g serisi notebookları thunderobot markasından alıyor (Monster-Clevo iş birliği gibi).

Yeni konular

Geri
Yukarı