Celal Şengör'ün taşınma kararı alması ve deprem riski

Bu konuyu hiç düşünmemiştim.

Bunu birkaç uzman demişti sanırım benim de şimdi aklıma geldi. Türkiye'nin her şeyi İstanbul'da. Askerlerde zaten muhtemelen şehre iner yağmacılığı önlemek için ve yardım için. Askeri kayıpta yaşayabilme ihtimalimiz artabilir.

Marmara bölgesinde bir deprem demek sadece İstanbul değil çevre illerin de zarar görmesi demek. 6 ay önce yaşadığımız 4-5 tane çok nüfuslu olmayan illerde bile başarısız olduysak. Sokakların daracık olduğu binaların birbirine girdiği İstanbul'da hal ne olur? Enkazların yıkıntıları altında yürüdüğünüzü ailenizi aradığınızı düşünsenize? Bu saatten sonra da zaten nasıl bir tedbir alınabilir, o kadar bina yıkılıp tekrar mı yapılacak ki depremin 10 dakika sonra bile olma ihtimali varken ( tabi her zaman olabilir ama artık burun burunayız ). Çök kapan yaptın, yanında erzaklar var, enkazın altında rahat bir alandasın ama ne zaman nasıl yetişecek insanlar bu kadar enkazın içinde. Kötü kötü konuştum moralinizi bozdum ama bunlar gerçekler, çok üzgünüm ama İstanbul'da böyle bir deprem demek ülkenin 2-3 seneden fazla kendine gelememesi, insanların kaderine mahkum bırakılması demek.

Osmanlı zamanı veya 99 depremiydi tam hatırlamıyorum Viyana'ya kadar hissedilmişti deprem sanırım Osmanlı zamanıydı. Çok büyük bir şey bizi bekliyor.

Tarih açısından bu kadar önemli bir şehrimizin başına böyle bir olay geldiğinde ülkece çok büyük çöküşler yaşarız hem ekonomi olarak hem de manevi olarak hiç bir şey eskisi gibi olmaz. Orada bir binayı yıksalar 10 bina birden yıkılıyor çarpık kentleşme var.

Dua etmekten başka çaremiz yok (!)
Yok bu arada bu saatten sonra ne yapmayı planlıyoruz? İş işten geçti bir kaç aya olabilir belki. Marmarada 3.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi bile bu hafta.

Hadi bakalım gerçekten çok merak ediyorum ne olacak acaba İstanbul yok olduğunda Rusya ve Amerika falan bundan yararlanır mı vatan elden gider mi ekonomi zaten daha da kötü olacak acaba gerçekten merak ediyorum.

Dün Yalova - Marmara Denizi civarlarında 3.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kocaeli'de yaşayan biri olarak korkuyorum. Sanırım pek uzun yaşayamayacağım.

Hadi bakalım gerçekten çok merak ediyorum ne olacak acaba İstanbul yok olduğunda Rusya ve Amerika falan bundan yararlanır mı vatan elden gider mi ekonomi zaten daha da kötü olacak acaba gerçekten merak ediyorum.

Bir ülkenin savaş ilan edeceğini düşünmüyorum. Zaten Türkiye çevresi "ülkeler" bile bundan etkilenecek. Teröristler veya araplar bir şey yaparsa bilemeyiz ama bir ülkenin resmi olarak savaş ilan edeceğini düşünmüyorum. Zaten NATO üyesi olan bir ülkeyiz NATO korumamız var.

Geri
Yukarı