Celal Şengör'ün taşınma kararı alması ve deprem riski

Dün Yalova - Marmara denizi civarlarında 3.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kocaeli'de yaşayan biri olarak korkuyorum. Sanırım pek uzun yaşayamayacağım.

Bende çayırovadayım konusunu açmıştım dün 4.3 büyüklüğündeydi bu arada.

Şehre insan giremeyecek yardım giremeyecek aynı şekilde çıkamayacaklar ki bunun kadar büyük bir depremin artçılarıyla alt üst olacak şehir ülke çok güçsüz düşecek toparlanması imkansıza yakın şimdiki günlerimizden daha kötüsü bekliyor bizi maalesef.

Marmara depremi er geç bir gün gerçekleşecek ancak sonuçlarını bu ülke kaldıramayacak.

Şu ana kadar Türkiye genelini kapsayan bir yeniden yapım ve şehirleşme çalışmasının yapılması gerekiyordu ancak ne dersek diyelim nafile, Türk halkının canının kıymeti yok.

Bende çayırovadayım konusunu açmıştım dün 4.3 büyüklüğündeydi bu arada.

Olabilir hocam bazı kaynaklarda da 3.6 falan yazıyordu. Gerçi ne önemi var ki önlemi yokken?

Şehre insan giremeyecek yardım giremeyecek aynı şekilde çıkamayacaklar ki bunun kadar büyük bir depremin artçılarıyla alt üst olacak şehir ülke çok güçsüz düşecek toparlanması imkansıza yakın şimdiki günlerimizden daha kötüsü bekliyor bizi maalesef.

Ben şunu merak ediyorum acaba hükümet düşer mi? Ülke yok olur mu diplomatik manada?

Köprüler depreme dayanıklımı en merak ettiğim konu bu.

Dayanıklı olduklarını düşünüyorum. Yoksa geliş veya gidişler olamaz şehirde.

Ben şunu merak ediyorum acaba hükümet düşer mi? Ülke yok olur mu diplomatik manada?

Deprem sonrası düşük bir ihtimal olsa da olabilir ama deprem olduktan birkaç hafta veya gün sonra olacağını düşünmüyorum.

Bazen gece yatarken kafamda "Biz neden böyleyiz?" diye bir soru dolaşıyor. 99 depreminden bu yana 23 sene geçmiş. Koskoca 23 sene geçmesine rağmen neden hala hiçbir şeye önlem alınmamış🤦 Yağmur yağıyor ortalığı sel götürüyor, Rüzgar esse elektrik gidiyor, deprem oluyor koskoca bir şehir yıkılıyor, telefon hatları kesiliyor saatlerce gelmiyor. Dua edelim de sen bir şeyleri değiştirmek için çaba göstermiyorsan Allah ne yapsın😶

Son düzenleme:
Celal Şengör'ün dediğine göre büyük felaket olacak, yardımlar zamanında gidemeyecek ve tam bir kaos ortamının oluşacağını söylüyordu. Yeterli önlemlerin alınmadığını görünce de İstanbul'dan taşınma kararı almış. Kimseye korku salmak istemem de doğru olanını yaptı. Tahminimce Marmara depreminde İstanbul'daki çoğu bina yıkılacak ve 1939 Erzincan Depreminde olduğu gibi zamanında yardımların yetişeceğini düşünmüyorum. Kendi imkanıyla kurtulan olursa da muhtemelen açlık, susuzluk ve bir de deprem kışa denk gelirse de soğuktan ölecek. Olacak muhtemel şeyler bu, iyiye yormaya çalışıyorum da pek mümkün olmuyor. İmkanı olan varsa İstanbul'dan taşınmalı, başka yolu yok.
İç Anadolu'yu etkiler mi sizce? Kayseri, Adana, Maraş vs.

Allah'a emanet ülke olduk bir taraftan, deprem, ekonomi, korona virüs, zam ülke giden gelen vuran tahtası olmuş Allah sonumuzu hayır etsin.

Geri
Yukarı