Çizim yeteneği nasıl geliştirilir?

pixeliko

Hectopat
Makaleler
16
Yer
Türkiye
Küçüklüğümden beridir çizerim, boş herhangi bir yüzey ve yazan bir kalem olduğu sürece çizerim. Eskiden sevdiğim karakterleri, ürünlerin logolarını vs. vs. aklıma gelen herhangi bir şeyi kısaca. Zaman geçtikçe bu çizim isteği sadece okulda derslerde sıkıldığımda sıraları karalerken çizdiğim anlamsız şekillere dönüştü. Ne kadar yetenekli olduğum hakkında bir fikrim yok, ancak şu an önemi de yok. Mevcut çizim yeteneğimi nasıl ve nereden geliştirebilirim? Teknikleri vs. kursa gitmeden öğrenme şansım var mı? Ne tavsiye verirsiniz?

Var, Ingilizcen varsa online subscription edilebilen siteler var mukemmmel adamlar tarafindan dersler veriliyor, sana cizelge bile olusturuyolar. Ben 8 aydir NMA(New Masters Academy) diye bi resim kursuna kayitliyim cok memnunum, daha cok Guzel Sanatlar gibi dersleri mevcut ve geri donus yapiyolar odevlere. Eger daha digital sanat odakliysan ve iş için istiyosan,;oyun şirketleri, animasyon vs. Schoolism veya ARTWOD sitesini öneriyolar. Ama bence ingilizcen yoksa ingilizce öğren ve sonra resim dersleri al çünkü cok fazla bilgi kaçırırsın resimle ilgili. Daha cok sorun varsa sorabilirsin. Resmi sevince ve her gün isteklerine göre çalışınca bolca iyileşirsin.

Youtube'da bu konuda bir sürü kaynak video var özellikle İngilizce olarak bolca bulabilirsin diye düşünüyorum. Bunun haricinde belli bir seviyeye geldikten sonra meşhur eserleri taklit etmeye çalışabilirsin. Resim akademisine gidenler vs. hep bu yöntemle geliştirmişler kendilerini yıllarca.

Bunlar haricinde DR gibi kitap marketlerinde bolca çizim kitapları oluyor teknikleri öğreten. Bu tarz bir şey alıp okumaya çalışabilirsin. Şimdiden kolay gelsin.

YouTube üzerinden çok bir gelişim kaydedebileceğinizi düşünmüyorum. İmkanınız varsa çizim kitabı alın bende vardı ama şu an yanımda değil adını yazamıyorum. İmkan yoksa PDF'ini bulup pratik yapılması gereken sayfaların çıktısını almanız da işinizi görür.

Pratik yaptıkça gelişecektir zaten, bol bol pratik yapın. Bir de sürekli tek teknikte kalmayın, geliştirin. Deneyimlediğim kadarıyla eskizden karakaleme ondan sonra en kolay öğrenilebilecek şey watercolor oluyor. Küçüklerin suluboyası işte ama daha küçük ve bir tık daha pahalı. Bulduğunuz yerde yapışın, ateş pahası baktıkça uzaklaşıyorum. 🙂

Küçüklüğümden beridir çizerim, boş herhangi bir yüzey ve yazan bir kalem olduğu sürece çizerim. Eskiden sevdiğim karakterleri, ürünlerin logolarını vs. vs. aklıma gelen herhangi bir şeyi kısaca. Zaman geçtikçe bu çizim isteği sadece okulda derslerde sıkıldığımda sıraları karalerken çizdiğim anlamsız şekillere dönüştü. Ne kadar yetenekli olduğum hakkında bir fikrim yok, ancak şu an önemi de yok. Mevcut çizim yeteneğimi nasıl ve nereden geliştirebilirim? Teknikleri vs. kursa gitmeden öğrenme şansım var mı? Ne tavsiye verirsiniz?
Practice with me! Diye video paylaşanlar var. Orada yapılanları tekrarlayıp ezberleyin ve her yaptığınızın sonunda bir karakter oluşturmaya çalışın. Anime ile alakalı olursa daha iyi olur ileride portreye geçilir ve daha kolay oluyor.

Sınavlar bittikten sonra ciddili başlayacağım gördükçe gaza geliyorum, şöyle güzel yazan siyah bir kalem önerir misiniz? Örnek olarak bayadır takip ettiğim şu instagram sayfasındaki adamın kullandığı kalem tarzında bir şeyler arıyorum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullandığı kalemin bir özelliği yok klasik gel pen, Pentel'in kalemleri iyidir ama herhangi bir kırtasiyeden de alınabilir. Tükenmezle çizim yapmak istiyorsanız Bic tükenmez kalem bile yeter. 🙂

Kullandığı kalemin bir özelliği yok klasik gel pen, Pentel'in kalemleri iyidir ama herhangi bir kırtasiyeden de alınabilir. Tükenmezle çizim yapmak istiyorsanız Bic tükenmez kalem bile yeter. 🙂
Demek ki, çizen adama kalem farketmiyor :). Ancak yakalamışken sorayım, tükenmez olmayan kalemlerden model önerileri bir kaç tane size.

Geri
Yukarı