Coil Whine nedir?

Benim Msi GTX 970 benchmark testi yaparken yüksek FPS verdiği testlerde ince bir ses çıkartıyor. Fakat oyun oynarken duymadım. Ayrıca oyun, film, müzik gibi sesler arasında duymak imkansiz. Sizce değiştirmeli miyim ?

Yük altında dinleyeceksin dikkatlice. Yüksek grafikli bir oyun aç va ekran kartının çıkardığı sesleri dinlemeye çalış.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle bir ses çıkarsa Coil While olabilir.
Fan dönmeden nasıl ses çıkıyor? PC kapalı sanırım.

Arkadaşlar bire bir değişim demiş ama zaten kartta olan genel bir problemi birebir değişimle çözeceğini düşünmüyorum. Yeni aldığın kart da ayınısı olacak sonuçta. Bu arada benim Evga GTX970 SuperClock ACX 2.0 yüksek fpsde(600 den sonra) "ağlıyor".

Not;
PSU - Cooler Master Slince Pro Gold 700W

Sorun seni rahatsız ederse bire bir değişim yaparlar kardeşim, aklında bulunsun.
Hocam ben de yeni 970 aldım da. Daha kurmadım tabi. Kurunca diyelim ki bu sorun ortaya çıktı ve beni rahatsız etmiyor. Ben 2 yıl sonra böyle bir sorun olduğunu söyleyip, sıfırıyla değiştirebilir miyim acaba? :)

Garantin 3 yılsa ve sen 2 yıl sonra "ürünümde C.W var. Değiştirmek istiyorum" dersen ürünü garantiye yollarsın. Ortalama 15-20 gün bekledikten sonra sana sıfırını verirler.

Coil while; devre kartında bulunan faza akım verildiği zaman, fazın içindeki küçük bir metal parça üzerine sarılan bakır bobinlerin titreşim oluşturması nedeniyle ortaya çıkan cızırtı şeklindeki sestir. Sesin şiddeti, bobinin sarımın gevşekliğine yada sıkılığına yada dolgu olup olmamasına göre daha çok yada daha az duyulabilir.

Coil while sorunu, geçmişte daha önce pek çok anakart ve ekran kartında yaşanmıştı. Hatta şu an Corsair'in güç kaynaklarından bir seride bu sorun var.

Yanlış bilinen; cızırtı oluşumu, fazlara yada devre kartındaki herhangi bir bileşene zarar vermez. Üretim aşamasında fazların içine silikon dolgu yapılan modellerde bu ses oluşmuyor. Ama yine söylüyorum; bu zarar verici fiziksel bir sorun yada ekran kartının ömrünü azaltan hayati bir sorun değildir. Ekran kartınızı, ekonomik ömrü dolana kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı