CR 10 Smart Pro baskı hataları

toprak şen

Centipat
Makaleler
1
Merhaba, önceden de garip hatalar almıştım onlar gitmişti şimdi ise tekrar farklı hatalar alıyorum. bunun nedeni nedir? yardım ederseniz çok mutlu olurum. @Siyah Martı Hocam siz de böyle bir şeyle karşılaştınız mı?

Dosya Ekleri

• IMG_0518.jpeg
    IMG_0518.jpeg
    152,1 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_0517.jpeg
    IMG_0517.jpeg
    192,3 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_0516.jpeg
    IMG_0516.jpeg
    312,5 KB · Görüntüleme: 34
Tablayı sıcak su ve bulaşık deterjanı ile yıkayıp, yüzeyini elle temas etmeden kağıt havlu vb. bir şeyle kurulayıp sonrasında tabla ayarını tekrar yapar mısın?

Sonrasında baskı öncesi nozül çevresinde artıklar varsa onları temizleyip tekrar denersin, sıkıntı devam ederse aşağıdaki sorulara cevap vermen yardımcı olur.

Baskının genelindeki katman yüksekliği ile ilk katmana ait k. yükseliği kaç?
İlk katman genişliği?
Flow rate yüzdesi?
E-step ayarı yapmış mıydın?
Malzeme tipi nedir?
Filamenti ilk kez mi kullanıyorsun?

Hocam dediklerinizi yaptım sorun devam ediyor.
1. genel olarak 0.18 veya 0.2 kullanıyorum ilk katmanlar 0.22 oluyor.
2.Flow ratenin ne olduğunu daha önce duymadım internetten baktım fakat tam anlamadım.
3. bunu da ilk defa duydum.
4. porimanın color Shift pla sı.
5. birkaç defa daha kullandım böyle olmuyordu.
Hocam size de yardımcı olamıyorum acemiyim kusura bakmayın tanımlarına baktım fakat yine bir şey anlamadım.

1. Katman yüksekliklerini slicerdaki profile ait değerleri baz olarak kullanman daha iyi sonuç almanı sağlar. Mesela bazı makinelerde 0.4mm nozzle için bu değer 0.15- 0.20-0.25 .... şeklinde 0.05lik artışlarla olurken bazılarında 0.04mmlik artışlarla oluyor. Benim kullandıklarımda 0.08-0.12-0.16....0.32mm şeklinde.

0.08mm gibi ince detayda basacak olsan bile ilk katman kalınlığını daha kalın seçmen seni birçok sorundan uzak tutar, katman kalınlığı arttıkça tutunma artar. 0.2mm altında ilk katman kalınlığı kullanmanı önermem.

2. Slicer dökümanlarında ya da nette bilgisine ulaşabilirsin. Nasıl ayar yapılacağına dair birçok videoya ulaşabilirsin. Açıkçası ben tecrübeye dayalı kalitesini beğendiğim bir değer giriyorum. Kullandığın profili sen oluşturduysan slicerda bulunan hazır profili kullanırsın bir süre.
3. Bunu yapman gerekli, makineye x mm filament bas dediğinde extruderın x mm filament çekmesi gerekli, az olursa underextrusion, çok olursa overextrusion(fazla filament basar) sorunu yaşarsın.
4. OK.👍

Slicer dökümanlarından ve netteki başka kaynaklardan genel bilgileri öğrenmen gerekli, bas çalıştır şeklinde iyi şekilde makineni kullanamazsın.

Hocam kalibrasyon kübü yaptım Z çok kötü eğri çıkıyor diğerlerinde ufak hatalar var ama adhesionu gene sürtünmeli çıkıyor küp 20mm olarak çıkıyor sanırım extrusion sorunu yok Flow rate için önereceğiniz bir video var mı? Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Önce e-step ayarını yapman gerek. Youtube'da CR 10 Smart Pro e-step calibration diye aratırsan birçok video çıkar. Flow rate için de Youtube yardımcı olur.

Kübe dair görsel atman gerek. Şayet katman kayıyorsa kayış gevşek olabilir.

Benim için önemi yok ama bastığın klasik kalibrasyon kübü değil, klasik küpte pah kırılmış bölgeler yok.
Z'deki görseli beğenmiyor olabilirsin ama oranın X ve Y gibi çıkması mümkün değil, orası üst katman. X ve Y, katman yüksekliği kaç ise o yükseklikte katmanlı basılır, mesela 0.2mm katman yüksekliğinde bastıysan oradaki çizgiler 0.2mm olur ama üst katman katman genişliğine bağlı olduğu için nozül çapı ne ise o şekilde olur yani daha kaba olur. Eklediğin görselde Z'de overextrusion sorunu var gibi, fazla malzeme basıyor.

E-step ve sonrasında flow ratio kalibrasyonu ile daha güzel olur.

Hocam bilmediğimden soruyorum ama 20mm çıktı yani doğru olmuyor mu? Dediğiniz şeyleri kendi yazıcım için arattım fakat Türkçe bir kaynak bulamadım İngilizce videosuda yok Reddit'te biri birkaç şey yazmış sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı