CR 10 Smart Pro baskı hataları

Hocam bilmediğimden soruyorum ama 20mm çıktı yani doğru olmuyor mu? Dediğiniz şeyleri kendi yazıcım için arattım fakat Türkçe bir kaynak bulamadım İngilizce videosuda yok Reddit'te biri birkaç şey yazmış sadece.

Senin yaşadığın sorun bana over extrusion gibi geldi, attığın 2 görseldede over extrusion var. Öncelikle e step ayarını doğru yaptığından emin ol, siyah martının dediği gibi kendi makinene özel aratma, formül aynı zaten. Daha sonra printables gibi sitelerde Flow rate calibration cube adlı modeller var, onları bas. Bu iki şey içinde elinde kumpas olmalı. E step kalibrasyonu yaparken cetvel ya da metre kullanman daha iyi olur filamenti doğru işaretlediğinden emin ol. Flow calibration için ise büyük ihtimalle aldığın ya da alacağın kumpas 2 haneli olacak, mesela 0,8 duvar kalınlığı olan Flow testi bastığında kumpasda ufak hareketlerinde 0,7 ile 0,8 arasında gitmesi gerek.

Senin yaşadığın sorun bana over extrusion gibi geldi, attığın 2 görseldede over extrusion var. Öncelikle e step ayarını doğru yaptığından emin ol, siyah martının dediği gibi kendi makinene özel aratma, formül aynı zaten. Daha sonra printables gibi sitelerde Flow rate calibration cube adlı modeller var, onları bas. Bu iki şey içinde elinde kumpas olmalı. E step kalibrasyonu yaparken cetvel ya da metre kullanman daha iyi olur filamenti doğru işaretlediğinden emin ol. Flow calibration için ise büyük ihtimalle aldığın ya da alacağın kumpas 2 haneli olacak, mesela 0,8 duvar kalınlığı olan Flow testi bastığında kumpasda ufak hareketlerinde 0,7 ile 0,8 arasında gitmesi gerek.

Hocam merhaba vaktim oldu ve arattım benim sağ tarafımdaki motor ekseni sol tarafındakinden daha aşağıda artık bir şey yapmayada korkuyorum yani öyle söyleyeyim zaten sadece hafta sonları vakit ayırabiliyorum bir de makineyi bozmak istemiyorum kalibrasyonu yapınca falan güzel bir şeyler bastı ama kalibrasyonu sürekli bozuluyor sizden istediğim şey benim makinemin ben en iyi nasıl çalıştığını görmek istiyorum. Yani belki de makinemin potansiyeli budur bunu nasıl öğrenebilirim yardım ederseniz çok sevinirim.

Hocam merhaba vaktim oldu ve arattım benim sağ tarafımdaki motor ekseni sol tarafındakinden daha aşağıda artık bir şey yapmayada korkuyorum yani öyle söyleyeyim zaten sadece hafta sonları vakit ayırabiliyorum bir de makineyi bozmak istemiyorum kalibrasyonu yapınca falan güzel bir şeyler bastı ama kalibrasyonu sürekli bozuluyor sizden istediğim şey benim makinemin ben en iyi nasıl çalıştığını görmek istiyorum. Yani belki de makinemin potansiyeli budur bunu nasıl öğrenebilirim yardım ederseniz çok sevinirim.

Merhaba, sıkıntı değil. Öncelikle sana şunu diyeyim, kalibrasyonlardan sonra en önemli şey slicer ayarların. Baskılarının öyle kabarık, sarkık veya olması gerekenden daha yüksek boyutda çıkması aslında e step ve Flow kalibrasyonu yapmamandan kaynaklanıyor. Öncelikle estep kalibrasyonunu kesin yap. Daha sonra orca slicer ya da prusa slicer gibi bir Slicer'a geç ve makinenin hazır profilini seç (önerim orca) orca slicerin içinde tüm kalibrasyon türleri var zaten, otomatik yapıyor. Bunun dışında yapman gereken pek bir şey yok gibi. Makinendeki tüm vidaların sıkı olduğundan emin ol özellikle Z ekseninin hem üstten hem alttan. Aynı şekilde X eksenince kasayı tutan vidalarda önemli sağda 4 tane solda 4 tane vardır, hepsini alyanın kısa tarafıyla sık, kayış ve kasnakları kontrol et, başka yapabileceğin hiçbir şey yok. Ayrıca senin yaşadığın sorun estep kalibrasyonundan sonra düzelecektir büyük ihtimalle.

Hocam tekrar soracağım tam anlayamadım benim 20mm gözüken küpüm çıkınca 20mm yani doğru oluyor yine de hatalı mı şimdi bir ayar yapmadım fakat e step testini yaptım 0.5 idi 0.5 çıktı yapmam gerekli mi bu hatayı yatak kalibrasyonu ile çözdüm bu arada.

Senin şu anda yaşadığın sorun nedir?

Hocam şimdi söylüyorum size mesaj yazdıktan sonra modelimi yazdım sizin dediğiniz şeyi yazdım karşıma farklı bir şey çıktı ve benim tüm sorunum ondaymış aslında X eksenim bir tarafı diğer tarafından daha yüksekmiş şu an onları eşitledim ve gerçekten kusursuz baskı veriyor şükürler olsun daha çok deneme yapmadım ama en iyi kalibrasyon kübümü alabildim umarım böyle devam eder şu anlık bir sıkıntım yok sizin sayenizde.

Hocam şimdi söylüyorum size mesaj yazdıktan sonra modelimi yazdım sizin dediğiniz şeyi yazdım karşıma farklı bir şey çıktı ve benim tüm sorunum ondaymış aslında X eksenim bir tarafı diğer tarafından daha yüksekmiş şu an onları eşitledim ve gerçekten kusursuz baskı veriyor şükürler olsun daha çok deneme yapmadım ama en iyi kalibrasyon kübümü alabildim umarım böyle devam eder şu anlık bir sıkıntım yok sizin sayenizde.
Umarım böyle devam eder, güle güle kullan :)

Hocam düzgün kullanmak nasip olmadı sanırım. Zar zor tabla ayarı yaptım asla birbirine eşit olmuyordu neyse idarelik yapayım dedim incesine girmeden bu sefer de baskı başladı taaaa 20mm üstten filament itmeye başladı ayardayken kesinlikle böyle değildi ama baskıya başlayınca çok yukarı geçti ne yapmalıyım cidden soğudum ya :( bu arada size iyi dediğim baskıda aslında iyi değilmiş ben ayık olmadığım için artık kötüyü bile iyi gördüm. @Siyah Martı ve @quarest hocam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videolarda kağıtla ayar yapılan kısım tek seferde geçilir ama çoğu kez onu birçok kez arka arkaya yapman gerekir. Sayısı 4 köşenin de istenen seviyeye gelmesine bağlı. İlk seferi kaba ayar, sonrakileri ince ayar gibi düşün. İnce ayarı milim milim çarkları çevirerek yapıyor olmalısın, fazla fazla çevirirsen sürekli bir önceki ayarı bozarsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videolarda kağıtla ayar yapılan kısım tek seferde geçilir ama çoğu kez onu birçok kez arka arkaya yapman gerekir. Sayısı 4 köşenin de istenen seviyeye gelmesine bağlı. İlk seferi kaba ayar, sonrakileri ince ayar gibi düşün. İnce ayarı milim milim çarkları çevirerek yapıyor olmalısın, fazla fazla çevirirsen sürekli bir önceki ayarı bozarsın.

Hocam sorun o değil badkıya başlayınca ayar gidiypr

Geri
Yukarı