CS2 optimizasyon kötülüğü

FlyingHopes

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa/Gemlik
Daha fazla  
20240509023700_1.jpg

Gördüğünüz üzere düşük GPU ve CPU kullanımından ötürü FPS inanılmaz derecede düşük ve frametime gördüğünüz üzere oldukça dalgalı (ki bu yüzden %1 low FPS değerleri de daha düşük, en sağdaki değer %1 low FPS değeri, solundaki ortalama FPS) özellikle çatışmaya girdiğimde FPS 40'a kadar düşebiliyor, normalde GPU tam yükte olsa 80 - 100 FPS arası oynayabileceğim. Bildiğim pek çok çözümleri denedim, NVIDIA panel ayarları maksimum performansta, aynı şekilde Windows güç yönetimi ayarları da, sürücüler ve Windows güncel, sık sık güncellerim zaten (Windows da orijinal), düşük ayarlara alsam da, FSR açsam da aynı sorun var. Ki genellikle FPS düşüşü ölüm maçı ya da silah yarışı gibi yoğun maçlarda daha çok oluyor. Fark ettiğim kadarıyla oyun, laptop GPU'larını tam yükte kullanamıyor, masaüstü GTX 1650 olan bir CS2 testi izlediğimde, oyun sorunsuzca GPU'yu tam yükte kullanabiliyordu ve yüksek ayarlarda 90 - 100 FPS civarı gezmekteydi. Elbette sis bombası ya da molotof içinde FPS yarı yarıya düşüyor ama en azından GPU tam yükteydi. Bu oyunun optimizasyon sorunu ne zaman düzelecek, yardımlarınızı bekliyorum. Attığım ekran görüntüsü 1080p yüksek ayarlarda (high preset (4x MSAA dâhil) olarak yani) alındı.
Sistem: Monster Abra V16.6.5 dizüstü.
GTX 1650 Ti
i5-10200H CPU
Oyun SSD'ye kurulu, ayrıca çift kanal 3200 MHz 2 adet 8 GB RAM bulunmakta.

Yok konu sahibinin
Olabilir ama sonuç olarak bu oyun CS:GO değil, GPU'ya daha çok yük bindirebiliyor, oyunda bariz bir shader compile sorunu var, kasmaların sebebi bu. Pentium ya da Celeron işlemci kullanmıyorum sonuçta, abartılacak bir şey yok. Herkesin 5600X üzeri işlemcisi yok sonuçta ve Valve da oyunu optimize ederken bu denli düşünmüyor. Zaten şu shader sorununu çözseler her şey düzelecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı