Dell G16 7630 Ekran kartı watt düşürüyor

themfd

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarım Dell G16 7630 4070 li(140 Watt) ve i9-13900HX işlemcili model işlemciden yana sıkıntım yok lakin ekran kartı kullanımında herhangi zorlayıcı veya sistemi hiç zorlamayacak oyunlar gibi ara ara 95 105 watt arası çalışırken birden watt değerini bir süreliğine 30 watta sabitliyor. Sanırım bunu sıcaklığa bağlı olarak gerçekleştiriyor ve oyun zevkimin içine ediyor FIFA 23 ultrada 2K 16:10 oynuyorum akıcı şekilde bu watt düşünce topun ışınlanmasını izliyorum sadece var mı çözümle alakalı bilgisi olan bu duruma dair?

Dostum sorunu çözbildinmi son durum nedir?

Kanka Afterburner'dan takip ederek nedenini öğrendim bayağı bayağı belli değerlerde limite ulaştığından oluyor, bu termal macunu sıvı metalle değiştirerek belki güzel bir çözüme gidebilirsin çünkü sıcaklığın yükselmesi sebebiyle olan bir durummuş ben ekteki gibi bir laptop standı aldım problemim geçti. Soğutuculardan çok daha etkili bir stant bu arada tavsiye ediyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_7237.png
    IMG_7237.png
    256 KB · Görüntüleme: 21
Aynı laptop bende de var şu an davalığım 14 günlük iade hakkımı kulandırmadılar bu problemden ötürü ve bu arada BIOS güncellemsinden sonra düzeldi o olay cano ısınma ile alakalıda değil bu olay laptop 70 dereceye bile çıkmıyordu 30 watt sabitliyordu direkt ve kendi awc Alienware comand Center üzerinden falan hiçbir şeyi kontrol edemiyordum ne termal ısısyı neden fan hızı ayarını taptop 20 Eylül 2023'ten beri kutusunda yatıyor ve beyefendilerin dava konusu hakkında bir yazdıklarını görsen gerçekten soğursun vatan kadar nalet bir firma yok üstüne bir ekranımda etrafınsa ışık hüzmeleri var nokta nokta kasa birleşim yerleribde benim 3 yıllık Monster laptopumda bile yok yani bir de bu aldığım laptop Dell hadi onu da geçtim 240 Hz Samsung G4 harici monitörüm var onda bile ışık süzmesi yok kken yaptıkları sorunlu ürünleri makale ile bu normaldir diyorlar diğer laptoplarda bu yooken sizde varsa bu sorun sizin sorununuzdur diyorum susuyorlar yani bütün yerlere baktım cano yabancıların forumuna ünlü olana orada bile hala bu sorunu yaşayan var geçensenelerde de varmış hep bu sorun olmuş yani 140 watt çekmesi gereken ekran kartı 10 dk sonra zorlamayacak oyunda bile 30 watta sabitliyorsa bariz bir problem vardır cano ve Dell teknik kısmı bunu anlamıyor adamlar laptopta donanımsal bir problem olmadığı sürece servise yolayamıyorsun bile diyorlar bir de yazılım desteği vermiyoruz diye ama mevzuatta her türlü sağlayıcı üretici firma destek vermek zorunda yazıyor ama koskoca Dell bir Monster kadar destek bile sağlamıyor.

Aynı laptop bende de var şu an davalığım 14 günlük iade hakkımı kulandırmadılar bu problemden ötürü ve bu arada BIOS güncellemsinden sonra düzeldi o olay cano ısınma ile alakalıda değil bu olay laptop 70 dereceye bile çıkmıyordu 30 watt sabitliyordu direkt ve kendi awc Alienware comand Center üzerinden falan hiçbir şeyi kontrol edemiyordum ne termal ısısyı neden fan hızı ayarını taptop 20 Eylül 2023'ten beri kutusunda yatıyor ve beyefendilerin dava konusu hakkında bir yazdıklarını görsen gerçekten soğursun vatan kadar nalet bir firma yok üstüne bir ekranımda etrafınsa ışık hüzmeleri var nokta nokta kasa birleşim yerleribde benim 3 yıllık Monster laptopumda bile yok yani bir de bu aldığım laptop Dell hadi onu da geçtim 240 Hz Samsung G4 harici monitörüm var onda bile ışık süzmesi yok kken yaptıkları sorunlu ürünleri makale ile bu normaldir diyorlar diğer laptoplarda bu yooken sizde varsa bu sorun sizin sorununuzdur diyorum susuyorlar yani bütün yerlere baktım cano yabancıların forumuna ünlü olana orada bile hala bu sorunu yaşayan var geçensenelerde de varmış hep bu sorun olmuş yani 140 watt çekmesi gereken ekran kartı 10 dk sonra zorlamayacak oyunda bile 30 watta sabitliyorsa bariz bir problem vardır cano ve Dell teknik kısmı bunu anlamıyor adamlar laptopta donanımsal bir problem olmadığı sürece servise yolayamıyorsun bile diyorlar bir de yazılım desteği vermiyoruz diye ama mevzuatta her türlü sağlayıcı üretici firma destek vermek zorunda yazıyor ama koskoca Dell bir Monster kadar destek bile sağlamıyor.

Işık hüzmeleri donanımsal bir problem değil mi zaten bildiğim kadarıyla müşteri hizmetlerine bilgisayarını yollayıp değiştirebilmeleri için aldıktan itibaren 6 ayın var direkt olarak Dell müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeye çalış Technopat'tan tanıdığım biri daha bu cihazda başka bir problem için öyle yaptı klavye ışığını mı ne ayarlayamıyordu.

Işık hüzmesini de kabul etmiyorlar cano aynı şekilde mesela awc çalışmıyor adam gibi ona da yardımcı olmuyorlar bana gelip ışık süzmesini anlatıyor makale gönderiyor diyorum benim Monster'de IPS ekran 3 yıl oldu alalı zerre ışık sızması yok diyorum onlar faklı panel kullanıyordur diyor o zaman demek ki sizin panel sıkıntılı diyorum beni makaleye yönlendiriyor bak düşü bir de Dell'in Türkiye tarafı yöneticileri ile konuştum yani gene çözüm olmadı.

Nasıl çözdünüz acaba sorunu bende bugün aldım da denemedigim yöntem kalmadı maalesef

Tam çözümü yok bu durumun ama yukarıda belirttiğim soğutucu gibi soğutucu etkili bir çözüm, Afterburner ile takip ediyorum ve sıcaklık limitinden dolayı bunu yaptığını görüyorum. Sıcaklığıa müdahale dışında F2 ile açılan Dell BIOS'u menüsünde en sonlarda 2 farklı overclock modu var 1. Sini kullanıyorum oldukça azalma gördüm ama tamamen bitti diyemem.

Nasıl çözdünüz acaba sorunu bende bugün aldım da denemedigim yöntem kalmadı maalesef.

Dostum eğer iade hakkın varsa gerçekten başka bir modele yönel 20 gün sonra bunun davası var yani ben Dell'e güvendim ama gerçekten Monster kötü falan diyorlar Monster gerçekten daha iyi yani bunun yerine ASUS MSI Lenovo gibi markaları değerlendirmeni tavsiye ederim yani bu problem geçmeyecek gibi yani 1 sene önce de yaşayan var Reddit gibi sitelerde okuduğum kadarıyla yani bu çözülmüş bir problem değil sistemin gerçekten kronik bir watt problemi mevcut üstüne 330 watt gibi adaptörü mevcut olmasına rağmen sana karışmak gerçekten istemem ama başka modele yönelmeni tavsiye ederim yaşadığım problemlerden ötürü.

Dostum eğer iade hakkın varsa gerçekten başka bir modele yönel 20 gün sonra bunun davası var yani ben Dell'e güvendim ama gerçekten Monster kötü falan diyorlar Monster gerçekten daha iyi yani bunun yerine ASUS MSI Lenovo gibi markaları değerlendirmeni tavsiye ederim yani bu problem geçmeyecek gibi yani 1 sene önce de yaşayan var Reddit gibi sitelerde okuduğum kadarıyla yani bu çözülmüş bir problem değil sistemin gerçekten kronik bir watt problemi mevcut üstüne 330 watt gibi adaptörü mevcut olmasına rağmen sana karışmak gerçekten istemem ama başka modele yönelmeni tavsiye ederim yaşadığım problemlerden ötürü.

Üstüne onu geçtim awc yani Alienware comand Center gibi kritik bir uygulamayı bile çalıştıramıyorsun ne sıcaklık değeri kontol ediliyor ne de hız aşırtması gibi içerikleri sitesinde allandıra ballandıra gösterilen özellikleri kullanabiliyorsun hiçbir şey doğru düzgün çalışmıyor özellikle Dell teknik destek hayatında görüp görebileceğin saçma bir sistem adamlar bu sıkıntı için bana git Microsoft ile görüş dedi üzerinde gömülü gelen Windows 11 için bana bunu dedi düşün yani üstüne 5 günlük laptopu mahalle arasında bir bilgisayarcıya götürüp format atıracakmışım neyimiş ben format atmayı bilmiyormuşum sorumluluk alıyor musun dediğimde sesini kesiyordur yani demem odurki Dell'den kaçarak uzaklaş servis konusunda sana yazılım desteği bile vermesi gerekiyor yasalarımız bu şekilde fakat firma bu şekilşde destek vermiyoruz deyip topu başka firmalara atıyor üstüne örneklenmdirme yapıyor sizin BMW niz var yağını suyunu kontol etmek zorundasınız diyor yani düşün artık gerisini sen böyle saçma müşteri temsilcisi ile dolu teknik destek anlamında sıfırlar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı