Dell G16 7630 ısınarak performans kaybı yaşıyor

yfa

Centipat
Daha fazla  
Merhaba.

Yaklaşık 1 ay önce Dell G16 7630 notebookunu aldım. Oyunlara girdiğimde performans olarak bir problemim yok ancak belli bir süre geçtikten sonra(bu süre bazen 1 saat bazen 20 dakika bazen 3 saat oluyor, bazense hiç olmuyor) tak diye bir anda FPS düşüyor. Sabit 80 FPS oynarken bir anda 40'a düşüyor. 5 dakika içerisinde 40'dan 20'lere falan düşüyor ve oyun oynanmayacak hale geliyor. Karakter yarım saniye yürüyor(bu yarım saniyelik yürüme sekansında hiçbir problem yok) 2 saniye takılıyor öyle değişik bir kasış. Sıcaklık testli falan yaptığımda CPU'nun 100 derecelere geldiğini görüyorum. Bilgisayardan pek anlamam ama bu sıcaklıklara geldi diye kendini mi kısıtlıyor ki 100 derece bana çok fazla geldi ancak bu sıcaklıklara çok kısa bir sürede kolayca ulaşıyor. Ayrıca 100 derecelere geliyor ancak fanlarımdan 100 dereceye göre bir çalışma performansı görmüyorum. Önceki bilgisayarım Monster'da sanki uçak kaldırırdım bunda 100 dereceye gelmesine rağmen ses olarak çok çalışıyor gibi durmuyor. Belki sessiz çalışıyorlardır ama bu PC'nin fanlarının Turbo'daki sesine nazaran yarısı kadar falan ses çıkıyor. Elden Ring oynarken değerler sol üstte açık bir şekilde oynadım. Ekran kartımın sıcaklığı oyuna girdiğimde 73 C idi. Kısa bir sürede 85 derecelere kadar geldi ve bu süreçte çektiği watt sürekli arttı. Ve bir anda çektiği watt 30'lara kadar düştü sıcaklık değerleri 60'lara düştü. Bu dediğim 2 saniyede oldu. Ve bununla birlikte FPS'te yerleri öpmeye başladı. Sorun işlemcide mi ekran kartında mı anlam veremiyorum. Elden Ring oynarken ki değerlerimi ekran görüntüsü alıp sizlerle paylaşıyorum. Bu bilgisayarın kaderimi böyle yoksa müdahale ederek, bir şeyleri değiştirerek düzeltebilir ya da optimize edebilir miyiz yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    2,1 MB · Görüntüleme: 27
  • 2.png
    2.png
    46,1 KB · Görüntüleme: 28
  • 3.png
    3.png
    42,4 KB · Görüntüleme: 17
  • 4.png
    4.png
    43,3 KB · Görüntüleme: 18
  • 5.png
    5.png
    43,8 KB · Görüntüleme: 16
  • 6.png
    6.png
    42,9 KB · Görüntüleme: 14
  • 7.png
    7.png
    38,6 KB · Görüntüleme: 23
Dell G16 7630 Ekran kartı watt düşürüyor buraya bakarak herkesin aynı problemi yaşadaığını görüyoruz dostum bu çok can sıkıcı bir durum.

Şu an bu laptopbun bir sıkıntısından dolayı 20.09.2023'ten beri davalığız hiçbir şekilde problemi çözmüyorlar senin gibi aynı Monster laptopum var bir kere böyle bir problem ile karşılaşmadım ve senden bir şey daha rica edeceğim ışık sızıntısınıda kontrol et cano çünkü deli gibi ışık hüzmeleri mevcut benim ağzım yandı başkalarının ağzı yanmasın artık hiç kimse ilgilenmiyor topu Windows'a atıyor git Microsoft'la görüş diyor gömülü Windows 11 gelen laptop için Dell diyor biz yazılımsal destek vermiyoruz diyor sen düşün üstüne vatan 14 günlük iade hakkımı bile kullandırmadı haksız maddeler eklemeden ötürü sen düşün yani.

Rica etsem kullandığın laptopun tüm özellikleri ile beraber yazar mısın dava dosyamda kanıt olarak koymak istiyorum herkesi bu problemi yaşadığını söylemek için.

Dell G16 7630 Ekran kartı watt düşürüyor buraya bakarak herkesin aynı problemi yaşadaığını görüyoruz dostum bu çok can sıkıcı bir durum.

Şu an bu laptopbun bir sıkıntısından dolayı 20.09.2023'ten beri davalığız hiçbir şekilde problemi çözmüyorlar senin gibi aynı Monster laptopum var bir kere böyle bir problem ile karşılaşmadım ve senden bir şey daha rica edeceğim ışık sızıntısınıda kontrol et cano çünkü deli gibi ışık hüzmeleri mevcut benim ağzım yandı başkalarının ağzı yanmasın artık hiç kimse ilgilenmiyor topu Windows'a atıyor git Microsoft'la görüş diyor gömülü Windows 11 gelen laptop için Dell diyor biz yazılımsal destek vermiyoruz diyor sen düşün üstüne vatan 14 günlük iade hakkımı bile kullandırmadı haksız maddeler eklemeden ötürü sen düşün yani.

Rica etsem kullandığın laptopun tüm özellikleri ile beraber yazar mısın dava dosyamda kanıt olarak koymak istiyorum herkesi bu problemi yaşadığını söylemek için.
Cihaz Ağırlığı2 - 4 kg
Ram (Sistem Belleği)32 GB
Ekran Panel TipiIPS
Bluetooth ÖzelliğiVar
Optik SürücüBelirtilmemiş
Ekran Kartı Hafızası8 GB
Dokunmatik EkranYok
SSD Kapasitesi1 TB
HDMIVar
Ekran Kartı TipiHarici Ekran Kartı
eMMC KapasitesiYok
İşlemci Cache36 MB Cache
Ram TipiDDR5
RenkSiyah
İşletim SistemiUbuntu
Maksimum İşlemci Hızı3,9 GHz
WebcamBelirtilmemiş
Harddisk KapasitesiYok
Max Ekran Çözünürlüğü2560 x 1600
Ekran Kartı Bellek TipiGDDR6
Parmak İzi OkuyucuYok
İşlemci Nesli13.Nesil
Ürün ModeliOyun Bilgisayarları
Ekran KartıNvidia GeForce RTX 4070
Bellek Hızı4800 MHz
Ekran Boyutu16 inç
Kart OkuyucuBelirtilmemiş
İşlemci TipiIntel Core i9
İşlemci13900HX
KlavyeQ Türkçe

benim ışıkta bir problem yok ancak oyun oynamak için aldığım bilgsayarda 30 dakikadan fazla oyun oynanmıyor. araştırdığım kadarıyla bunun teknik servisinde problem var. karşında doğru düzgün muhattap yok herkes topu başkasına atıyor. zibilyon tane şey denedim düzelmedi. sorun donanımsal mı yazılımsal mı bilmiyorum. ne yapacaksak

Dostum gerçekten sıkıntılı bir laptop yani bu kadar servisi ile sıkıntı yaşayabileceğin bir firma yok dostum adamlar yazılımsal probleme destek vermiyorlar topu gibip Microsoft'a atıyorlar yani gerçekten bıktım bu durumdan yani bu kadar güçlü laptop alıp sadece 10 veya 20 dk bu gücü kullanabiliyoruz sonrasında 30 watt değerinde sabitleniyor kalıyor bunu teknik servise açıkladığımızdada bu bir yazılımsal problemdir teknik servisimiz sadece donanımsal durumlarda destek vermektedir gibi bir açıklama yapıyor tüketici kanunundada 5 yıl boyunca her türlü destek vermek zorunda olarak belirtiyorlar ama gel gelelimki buna uyan bir firma olsun yani ben bunu aldığım günün 3 cü günü test etme şansım oldu o çok sevdiğimiz vatan haksız iade maddeleri ile tüketici kanununda yazıyor tüketiciyi mağdur edecek hiçbir madde geçerli sayılmaz diye fakat adamlar bana sarf malzemsi açılmış kurulum yapılmış diye iade dahi almıyor 14 günlük iade hakkımı bile kullanamıyorum.

Ben kurtuldum artık dostum hiçbir işin peşini bırakmayın hakkınızı savunun.

Dosya Ekleri

• dell kanıt.png
    dell kanıt.png
    73,8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Geri
Yukarı