Devamsızlık hakkı kaç gün?

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
Lise okuyorum ve şu anda devamsızlığım özürsüz 11, özürlü 12. Ben şu anda kalıyor muyum? Devamsızlığımı sildirebilir miyim?

Yanlış bilgi
Lisede özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir. Otuz günü geçen öğrenci sınıf tekrarı yapabilir. (ALINTI)

Sildirme işlemi müdür ve müdür yardımcılarının insiyatifine kalmış bir şey.
Ortaokulda da aynı. 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü olabiliyor yani toplamda 30 gün devamsızlık yapabiliyoruz.

Ortaokulda da aynı. 10 gün özürsüz, 20 gün özürlü olabiliyor yani toplam da 30 gün devamsızlık yapabiliyoruz.

Bilginiz tamamıyla yanlış maalesef, düzeltelim bilgiyi.

b) (Değişik:RG-25/6/2015-29397) Eğitim ve öğretim yılında özürsüz 20 gün devamsızlık yapanlar ile herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45’ten az olan öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Alınan gerekçeli karar, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-5 Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel Değerlendirme Tutanağına yazılarak e-Okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir. Bu kararda, oyların eşitliği hâlinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır.

Ortaokul için konuşuyorum, özürsüz devamsızlığınız 20 gün ve üzeri olmadığı sürece sorun oluşturmuyor.

(5) (Değişik:RG-21/4/2022-31816)Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir

Lise için konuşuyorum, özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkınız bulunuyor. Özürsüz 10 gün, özürlü 20 gün olayı diye bir şey yok. Örneğin özürlü devamsızlığı 25 gün, özürsüz devamsızlığı 3 gün olan bir öğrenci sınıfta kalmaz.

Özürsüz devamsızlığınız 10 günü aşmamalı, toplam devamsızlığınız da 30 günü aşmamalı. Bu ikisinden biri aşmadığı sürece de sınıfta kalmazsınız ve özürsüz devamsızlığınız 5 günü aşarsa da takdir ve teşekkür belgesi alamıyorsunuz ancak onur belgesi alabiliyorsunuz, onur belgesi için sınıf öğretmeninizin idareye isim vermesi gerekiyor.

Bilginiz tamamıyla yanlış maalesef, düzeltelim bilgiyi.

Ortaokul için konuşuyorum, özürsüz devamsızlığınız 20 gün ve üzeri olmadığı sürece sorun oluşturmuyor.

Lise için konuşuyorum, özürsüz 10 gün, toplamda da 30 gün devamsızlık hakkınız bulunuyor. Özürsüz 10 gün, özürlü 20 gün olayı diye bir şey yok. Örneğin özürlü devamsızlığı 25 gün, özürsüz devamsızlığı 3 gün olan bir öğrenci sınıfta kalmaz.

Özürsüz devamsızlığınız 10 günü aşmamalı, toplam devamsızlığınız da 30 günü aşmamalı. Bu ikisinden biri aşmadığı sürece de sınıfta kalmazsınız ve özürsüz devamsızlığınız 5 günü aşarsa da takdir ve teşekkür belgesi alamıyorsunuz ancak onur belgesi alabiliyorsunuz, onur belgesi için sınıf öğretmeninizin idareye isim vermesi gerekiyor.
Özürsüz devamsızlığım geçen yıl 5'i geçiyordu (ortaokulluyum). Ama takdir aldım. Nasıl oluyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı