Devamsızlık hakkı kaç gün?

maykıll

Hectopat
Makaleler
3
Lise okuyorum ve şu anda devamsızlığım özürsüz 11, özürlü 12. Ben şu anda kalıyor muyum? Devamsızlığımı sildirebilir miyim?

(Değ: 1/7/2015-29403 RG) Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hallerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

Yönetmelikte yazan bu. Devamsızlık silmek yasal değil, şikayet edilmesi durumunda işlem yapılır devamsızlık silen idare hakkında.
Silmek derken özürsüzden özürlüye geçirmek değil mi hocam ve attığınız mesaj zaten dediklerimi destekliyor. 20 iş günü olayını bilmiyordum.

@Sammy Winchester hayır. Silmek demek sistemden tamamen silmek demek. Bu 20 iş günü dediği herhalde ağır hastalık durumlarında falan olsa gerek. Okuldan okula göre değişeceği için net bir yorumda bulunamıyorum o yüzden.

Arkadaşlar bazı müdürler ve yardımcıları istediği gibi raporlu gösterebiliyor. Ben liseye giderken müdürler sınıfta kalmasınlar diye kendileri raporluya geçiriyordu. Bu yüzden insiyatiflerine kalmış dedim. Silme gibi bir işlem zaten olamaz, en fazla raporsuzu raporluya geçirirler.

@IBarış hocam zaten silme işlemi dediğiniz gibi yok. Ama o müdür ya da müdür yardımcısının yaptığı yasal mı diye soracak olursanız değil. Tespit edilmesi durumunda görevi kötüye kullanmadan suçlanırlar ve gerekli işlemler yapılır. Her idare de o riski almaz.

@IBarış hocam zaten silme işlemi dediğiniz gibi yok. Ama o müdür ya da müdür yardımcısının yaptığı yasal mı diye soracak olursanız değil. Tespit edilmesi durumunda görevi kötüye kullanmadan suçlanırlar ve gerekli işlemler yapılır. Her idare de o riski almaz.
Hocam haklısınız fakat burada MEB'in çok büyük hatası var. Öğrenciler devamsızlık konusunda yeterince bilgilendirilmiyor. Devamsızlık yapan kişilerin %80'i emin olun zaten devamsızlık sınırı ve devamsızlık silme-özürlüye çevirme meselelerinin ne kadar sorunlu olduğunu bilse zaten en başta devamsızlık yapmazlardı. Yani burada en büyük hata MEB'de. Eğer o devamsızlık stresini yaşasaydınız anlayabilirdiniz zaten.

@Sammy Winchester hocam evet. Ben lise zamanlarında çok tembel bir öğrenciydim ama her derse de zamanında giderdim. Kolay kolay da devamsızlık yapmazdım. İş öğrencinin sorumlu olup olmasından da kaynaklanıyor maalesef.

Geri
Yukarı