Dil okumaya değer mi?

emir unl

Centipat
Daha fazla  
Yapabildiğim tek ders İngilizce o yuzden dil okumayi dusunuyorum ama sececek bir meslek de bulamadim kendime gore. Belki baska alandada meslek secmek isterdim ama hiç benim kafa basmiyor. Basit sıkıcı yemek iş uyu hayatinida yasamak istemiyorum. Ne yapabilirim? Zaten artik herkes biliyor ing yi muhendisler vb.

Merhabalar. Hiçbir bölüm parası için uzman olmaya değmez. Tutkuyla bağlanmanız gerekir aksi takdirde ömür boyu işinizden nefret edersiniz.

Ancak günümüz şartlarında bunun biraz akademik hayatı romantize etmek olduğunun farkındayım. Eğer işinizi severseniz para kazanırsınız. Sanırım bunu söylemem yeterli olacaktır. Diller İngilizce'den ibaret de değil.

Sıkıcı insan zaten sıkıcı yaşar. Eğlenceli insan kendine her zaman meşgale bulur.

Merhaba,

Dil, sadece İngilizce ile sınırlı değil. Bir dili konuşmak, her şeyini bilmek anlamına gelmiyor. Dil bilimde fonetik gibi birçok farklı konu var. Bu konular, farklı dilleri öğrenirken de size çok yardımcı oluyor. Bir mühendis özellikle dille ilgilenmediyse dil konusunda sizden çok fazla eksiği olabilir. Tabii ki iş alanına göre dil konusunda sahip olduğunuz ek bilginin kullanışlı olmadığı olabiliyor ama kendi alanınızda büyük ihtimalle bir rakibiniz olmaz.

Eğitim ve araştırma ile ilgilenecekseniz dil bölümleri tercih edilebilir. Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Almanca gibi birçok dilde tercümanlık yapmanız da yine bir seçenektir. Dil öğrenmeyi sevmiyorsanız her gün sabah kalkıp işe gitmek gibi gelecektir fakat araştırmayı sevdiğiniz takdirde sürekli yeni şeyler öğrendiğinizi ve aynı zamanda öğrettiğinizi fark edeceksiniz.

Geri
Yukarı