Diski tamamen silinerek Linux yüklemesi yapılan IMac'e yeniden macOS yüklenmiyor

doktorcf

Hectopat
Merhaba değerli Technopat Sosyal üyeleri. Elimdeki bir iMac cihazla başım dertte. Cihazın hangi yılın jenerasyonundan olduğunu bilmiyorum ne yazık ki. Sahibinin aktardığı kadarıyla bu cihaza daha öncesinde Bootcamp ile bir Windows kurulumu gerçekleştirilmiş. Daha sonra bir Linux dağıtımı yüklemesi esnasında tüm disk sıfırlanmış. Bu Linux dağıtımı açılırken GRUB loader ekranı gelmeden dağıtım açılıyor.

Öncelikle yaptığım işlemlerden anlatmaya başlayım.

Command+r kombinasyonuyla kurtarma menüsüne giriş yapamıyorum. Option (alt) tuşuyla giriş yaptığımda CTRL tuşuna bastığımda bağlı diskin altında recovery simgesi beliriyor. Tıkladığımda beni karşılayan ekran birinci ekte mevcuttur. bu arada tahminen cihazın desteklediği OS'ler lion, Mountain Lion ve maverick (belki) sürümleri. Apple'ın resmi sitesinde paylaştığı Mountain Lion yükleyicisini indirerek diskpart üzerinden GPT bayraklı hale getirdiğim USB belleğime Windows bilgisayarımda transmac yardımıyla paketi yazdırdım. Ancak Transmac'te yazdırma işlemi esnasında karşıma şöyle bir seçenek çıktı (ek-2). Buradaki kutucuğu işaretleyip de yazdırsam ya da işaretlemeden yazdırsam da sonuç değişmiyordu. iMac USB'yi görmüyordu. Biraz işi çirkinleştirip olmayan GRUB Loader'ı sağlayabilmek adına Ventoy yardımıyla önyüklenebilir hale getirdiğim Windows yükleme medyasını içeren USB belleğimle birlikte IMac'i option tuşuyla başlattım. Ventoy menüsünde F2 tuşuna basarak diskler arası geçişi sağladığım bu ekranda diski görüntüleyebildim. Ancak sonuç yine hüsran. Diski önyüklemeye çalıştığımdaki ekran ektedir(ek-3). Yine de yılmadım usanmadım. Daha sonra maverick yükleyicisini USB belleğime yazdırdım. Bir de ne göreyim? Ventoy yüklü USB belleğimi takmadan da iMac bu belleği görüntüleyebiliyordu. Return tuşuna bastım heyecanla. Apple logosu geldi tamam. Dönen çark işareti geldi tamam. Ve ne yazık ki Apple logosu yerini “erişim engellendi”, “yasaklı”, “girilmez” anlamına gelen bir sembole bıraktı. Yaklaşık yarım saat farklı bir ekranın gelmesini umutla bekledim. Gelmedi.

sizlere sorum burada başlıyor. Baştan sona yaptığım işlemleri açıkladığım bu sorunu nasıl çözebilirim? Bu IMac'e nasıl yeniden macOS yüklemesini gerçekleştirebilirim?

Değerli yardımlarınızı esirgemediğiniz ve okuyarak kıymetli zamanınızı ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_6873.jpeg
    IMG_6873.jpeg
    171,6 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_6874.jpeg
    IMG_6874.jpeg
    493,4 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_6875.jpeg
    IMG_6875.jpeg
    118,4 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular