Egzoz fan ve kasa ışıkları çalışmıyor

onetrip77

Centipat
Daha fazla  
RAM
Xpg gammix 8 + 8 gb
SSD veya HDD modeli
Adata 500gb
Ekran kartı
Sapphire rx6600
Anakart
B450mk gigabyte
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba, bilgisayarım normal bir sekilde calisirken elektrikler gitti ve kapandi. Aksam eve geldim, açtım kapattim sonra bir yarim saate tekrardan açtım calisiyordu normal. Sabaha kadar acik, kullanilir halde durdu. Uyandigimda açtım egzoz fani ve kasa fanlari donmedi, RGB isik yanmadi. Sonra aksam eve geldigimde açtım isiklar hala yoktu, fanlar donmuyordu. Sabah kalktim tozlari temizledim duzelmedi. Sonra aksam RAM'lerin birini cikarttim calisti sonra ikisini taktim calismadi. Kablolari kontrol ettim olmadi. Yardim eder misiniz?

Merhaba, bilgisayarım normal bir sekilde calisirken elektrikler gitti ve kapandi. Aksam eve geldim, açtım kapattim sonra bir yarim saate tekrardan açtım calisiyordu normal. Sabaha kadar acik, kullanilir halde durdu. Uyandigimda açtım egzoz fani ve kasa fanlari donmedi, RGB isik yanmadi. Sonra aksam eve geldigimde açtım isiklar hala yoktu, fanlar donmuyordu. Sabah kalktim tozlari temizledim duzelmedi. Sonra aksam RAM'lerin birini cikarttim calisti sonra ikisini taktim calismadi. Kablolari kontrol ettim olmadi. Yardim eder misiniz?
Su an calismayan komple bilgisayar mi sadece fanlar mi ?

Power supplyınızda 80+ Gold veya Bronze sertifikası var mı?

En iyi çalıştırabildiğinizin tek RAM şeklinde olduğunu söylemişsiniz. Bu nedenle fan BIOS'tan kapanmış olabilir. Erişebiliyorsanız normal BIOS'tan fanınızın RPM değerlerine bakın. Erişemiyorsanız overclock ayarlarınızı (varsa) ve diğer tüm frekans ayarlamalarınızı silecek olan BIOS pilini çıkarıp yeniden takmayı deneyin.

Kasa çalışıyor mu hocam bunların dışında.

RAM'leri tek tek taktığın vakit sorunsuz olarak çalışıyor mu fanlar?
Evet, çalışıyor.

RAM'leri tek tek taktığın vakit sorunsuz olarak çalışıyor mu fanlar?
Evet, çalışıyor
Su an calismayan komple bilgisayar mi sadece fanlar mi ?
Sadece fanlar.

Power supplyınızda 80+ Gold veya Bronze sertifikası var mı?

En iyi çalıştırabildiğinizin tek RAM şeklinde olduğunu söylemişsiniz. Bu nedenle fan BIOS'tan kapanmış olabilir. Erişebiliyorsanız normal BIOS'tan fanınızın RPM değerlerine bakın. Erişemiyorsanız overclock ayarlarınızı (varsa) ve diğer tüm frekans ayarlamalarınızı silecek olan BIOS pilini çıkarıp yeniden takmayı deneyin.

Denemeye çalışacağım sağ olun.

Kasa çalışıyor mu hocam bunların dışında.
Çalışıyor.

Hocam düşüncem ramlarden birinden problem vardır klasik teknik uçlarının silgiyle silip yeniden takarsa 1 ve 3. slotlara çalışır sanırım. :)

2 adet slot var silgiyle neresini silmem gerekir?

Kontrolcü kabloları bu şekilde hatalı kablo var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20240426_0147342.jpg
    IMG_20240426_0147342.jpg
    84,8 KB · Görüntüleme: 11

RAM'lerin pinleri oksitlenmiş olabilir RAM'in birini çıkar diğerini tak bak çalışıyor mu çalışıyorsa diğeri tak bak hangi RAM'i takınca çalışmıyor eğer ki bu şekilde baktığında çalışmayan RAM olursa RAM pinlerine bak oksitlenme gibi bir şey var mı oksitlenme varsa oksitlenme temizliği nasıl aypılıdığı bilmiyorum ama internetten nasıl temizleneceğine bakarsın ya da arkadaşlarsa yardımcı olur.

RAM'lerin pinleri oksitlenmiş olabilir RAM'in birini çıkar diğerini tak bak çalışıyor mu çalışıyorsa diğeri tak bak hangi RAM'i takınca çalışmıyor eğer ki bu şekilde baktığında çalışmayan RAM olursa RAM pinlerine bak oksitlenme gibi bir şey var mı oksitlenme varsa oksitlenme temizliği nasıl aypılıdığı bilmiyorum ama internetten nasıl temizleneceğine bakarsın ya da arkadaşlarsa yardımcı olur.

Hocam tekrar denediğimde gene açılmadı.

Hocam tekrar denediğimde gene açılmadı.

Abi hocam diyonda ben 12 yaşındayim. Başka forumlarda gezerken fan pinlerini başka bir fan pinine takma önerisini verdiğini ve konu sahibininde sorununun düzeldiğini söyledeğini gördüm istersen deneyebilirsin.
Şimdi eğer egzoz fan çalışmazsa ya BIOS menüde fan kapanmıştır ya da kablolar yanmıştır ya da anakart görmüyordur ya da takılı olan sokete güç gelmiyor.

2RAM takı iken sistemde görev yöneticisine girince RAM'larin ikise var mı eğer yok ise RAM soluto bozulmuş olabilir anakrtın. Veş bu durumda RAM soluto bozuk ise RAM takınca fanları kapatıyor olabilir.Bir de son olarak 2RAM'de aynı marka model ve MHz değerine sahip bir farklı ramelr ise uyumsuzluk da olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı