Ekran kartını söküp takınca ekran geliyor

Yer
Türkiye
Merhabalar herkese ben bir sorun yaşıyorum. Bilgisayarımı bazen açtığımda ekran gelmiyor. Ben de ekran kartını çıkartıp takıyorum ve bu sefer ekran geliyor. Bu sürekli oluyor. Ekran kartında herhangi bir performans sıkıntısı yok. Çökme donma vs. hiçbir şey yok. Eğer böyle bir hata vermezse bilgisayar çok rahat açılıyor, işini hallediyor ve kapanıyor. Ancak bazen dikkat çekiyorum her zaman değil haftada 1 2 bilemedin 3 kere yapıyor bunu. Ve sadece açılırken yapıyor. Ekran gelmiyor. Ekran kartını soketinden çıkartıp takınca düzeliyor. Bilgisayara temiz kurulum yapıldı, düzelmedi. Ekran kartında bir problem yok, kablolarında bir problem yok. Hiçbir problem yok. Ancak ansızın böyle durduk yere bir problem başladı. Düzenli olarak güncellemeleri de yapıyorum. Her zaman oynadığım oyunları oynuyorum. Yani bu hatayı vermeden önce ile şu an arasında hiçbir fark yok. Tek sıkıntı ara sıra ekranın gelmemesi, kartı çıkarıp takınca ekran vermesi. Ayrıca anakartın üstünde VGA ışığı da yanıyor. Söküp takınca yanmıyor ve PC açılıyor. Şimdi sizden yardım istediğim kısım burası. BIOS da mı bir problem var? Yoksa kartta mı? Kartta ise ne yapılabilir? Tamir için nerelere gitmemi tavsiye edersiniz? BIOS'dan kaynaklı ise lütfen bu işlerden anlayan arkadaşlar yardımcı olursa çok mutlu olurum. Çünkü ben her zaman evde olmuyorum. Kardeşim, babam vs. de oynuyor. Ben de evde olmayınca oynayamıyorlar. Bu yüzden. Teşekkürler.

İlk olarak söylemeliyim ki kablolarda vs. hiçbir sıkıntı yok gerçekten her şey tıkırında. Sistem bilgilerimi de aşağıda belirteyim ancak uyumsuzluk olacağını zannetmiyorum çünkü 2 seneden daha uzun bir sürredir bu pcyi kullanıyorum ve şuanda bir problem olması saçma. Ayrıca ara sıra ekran kartı bağırıyor ve sanki arabada gazı aniden çekermiş gibi bir anda duruyor. Bilgisayar bu problemi yaşadığından beri çok ses de çıkarmaya başladı. Ayrıca bazen de oyunlarda dokuları yüklemesi gecikebiliyor. Oyun sesleri geç geliyor falan.
işlemci amd ryzen 3 1300x quad core processor 3500 mhz 4 çekirdek
anakart msi a320m pro vd/s ms-7a36
windows 10 pro
8 gb ram
st1000dm010-2ep102 harddisk
sandisk ssd plus 240gb ssd
msi nvidia geforce gtx 1050 2gb

ayrıca şöyle de bir durum var ben pc ye ssd taktırdım. ondan 4 5 ay sonra bu problemi yaptı. acaba ssd de mi bir problem var ?

Hocam yakın zamanda bendede böyle sorun oldu ama bir iki kere tak dan sonra sistem açılmayınca ben güç kaynağını değiştirerek buldum.
Güç kaynağı mı yetmiyor diyorsun? Güç kaynağını değiştirdikten sonra problem düzeldi mi ? Bu hışımla yeni bir güç kaynağı almak sakat olabilir. İlk önce sorunu kendimiz çözebiliyor muyuz ona bir bakmak lazım. Eğer benlik değilse elbet bir tamiratı olur. Çünkü ortada ciddi bir problem yok. Sadece canı sıkan birkaç pürüz.
Bu hışımla yeni pc de almak var 😁

Güç kaynağı mı yetmiyor diyorsun? Güç kaynağını değiştirdikten sonra problem düzeldi mi ? Bu hışımla yeni bir güç kaynağı almak sakat olabilir. İlk önce sorunu kendimiz çözebiliyor muyuz ona bir bakmak lazım. Eğer benlik değilse elbet bir tamiratı olur. Çünkü ortada ciddi bir problem yok. Sadece canı sıkan birkaç pürüz.
Bu hışımla yeni pc de almak var 😁
Hocam bende 280w dan 30tl ile 400w geçtim ama yeni sistemlerde bir bakkalcıda sizde görerek deneyeceksiniz mecbur yoksa o parçayı alırsınız düzelmez boşuna cebinizden para çıkar.

Hocam bende 280w dan 30tl ile 400w geçtim ama yeni sistemlerde bir bakkalcıda sizde görerek deneyeceksiniz mecbur yoksa o parçayı alırsınız düzelmez boşuna cebinizden para çıkar.
Bakalım şuanda herhangi bir problem gözükmüyor cayır cayır çalışıyor. Birkaç ay sonra bırakacağım bu pc'yi zaten. Belki adam akıllı başka bir şey alırım belki de pc'den hepten eli kolu çekerim.

Güç kaynağının yetip yetmediğini anlaman basit. İşlemci, Ram, Fan, Ekran Kartı vb. parçaların tükettiği Watt miktarını hesaplayıp Güç kaynağınızın kaç Watt olduğuna bakın :)
Güç kaynağının yetip yetmediğini anlaman basit. İşlemci, Ram, Fan, Ekran Kartı vb. parçaların tükettiği Watt miktarını hesaplayıp Güç kaynağınızın kaç Watt olduğuna bakın :)
Bunu hesaplatan siteler de var. Google'a yazarak bulabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı